آخرین سخنرانی اوباما در سازمان ملل:

رییس جمهوری که برای دنیا صلح می خواست

اوباما رییس جمهوری که به طور مستقیم به هیچ کشوری حمله نکرد ،مردی که با شعار تغییر آمد و صلح نوبل را بدست آورد ،او دنیای بدون خشونت را تبلیغ کرد ،حالا بعد از اوباما جهان قطعا فضای خوبی نخواهد داشت بدر روزهایی که پوپولیست ها برای به دست اوردن قدرت چنگال تیز کرده اند ،و دموکرات ها دلخوش به کلینتون هستند و لیبرال دموکراسی با سختی می تواند شانس ماندن داشته باشد ،به راستی نه کلینتون و نه ترامپ هیچ کدام نمی توانند برای دنیای بهتر لیبرال نماینده خوبی باشند.

  1. ۱۰ ماه قبل
  2. ۰
رییس جمهوری که برای دنیا صلح می خواست
نوآوران -

این فقط اوباما است که می تواند بی واهمه از دموکراسی دفاع کند ،سعودی ها را به چالش بکشد و یک تنه در برابر لابی پر قدرت صهیونیتی قد علم کند این فقط اوباما است که می تواند با سیاست و نه خشونت انقلاب چپ ها در کوبا را بایگانی کند و این تنها اوباماست که می تواند پرونده پر چالش هسته ای ایران را حل کند، کره شمالی را به انزوای دیوانه کننده بکشاند و جهان را برای سوریه آماده کند.

باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره مسائل مختلفی از جمله سیاست خارجی دولت واشنگتن، اهمیت توافق زیست‌محیطی پاریس،‌ توافق هسته‌ای ایران و مبارزه با ویروس ابولا سخن گفت.

در همین حال، جنگ سوریه از جمله دیگر مسائلی بود که رییس جمهوری آمریکا در جریان سخنرانی خود به آن پرداخت. اوباما در این سخنرانی به دفاع از سیاست‌های دولت واشنگتن در قبال جنگ سوریه پرداخت و گفت: ما باید هر نوع افراط گرایی را در منطقه از میان ببریم.

اوباما در آخرین سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد درسمت ریاست‌جمهوری آمریکا همچنین برجام را از دستاوردهای مهم دوران ریاست‌جمهوری خود عنوان کرد.

وی همچنین به رهبران جهان هشدار داد که از دامن زدن به درگیری‌های مذهبی خودداری کنند.

رییس‌جمهوری آمریکا در ابتدای صحبت‌هایش گفت: از زمان جدی‌ترین بحران‌های اقتصادی، ما توانستیم هماهنگی لازم را برای واکنشی مناسب به منظور جلوگیری از فاجعه بیشتر و بازگشت اقتصاد جهانی به مسیر رشد داشته باشیم. ما تروریست‌ها را از اماکن امن خود بیرون رانده‌، نظام مقابله با اشاعه تسلیحات را تحکیم بخشیده‌ایم و مسأله هسته‌ای ایران را با استفاده از دیپلماسی حل کردیم. ما روابط خود را با کوبا احیا نمودیم، به کلمبیا کمک کردیم و از روی کارآمدن دولتی دموکراتیک در میانمار استقبال نمودیم. کمک‌های ما در این راستا است که به افراد برای تأمین غذا، مقابله با بیماری و توسعه یاری برسانیم.

وی در ادامه به اهمیت مسائل زیست‌محیطی اشاره و خاطرنشان کرد: مسأله محیط زیست تفاوت مهمی در زندگی افراد ایجاد می‌کند و لازم است در این زمینه اقداماتی انجام شود.

اوباما ادامه داد: ما هرروزه سرخط خبرها را مشاهده می‌کنیم و می‌بینیم که در سراسر جهان پناهجویان از مناطق مورد مناقشه خارج می‌شوند، فسادهای مالی، کارگران و جوامع را رنج می‌دهد و در خاورمیانه مسائل مربوط به نظم و امنیت دچار مشکل است. گروه‌های تروریستی از شبکه‌های اجتماعی برای تسخیر اذهان جوانان ما استفاده می‌کنند و جوامع باز را به خطر انداخته و خشم و نفرت را نسبت به پناهجویان و مسلمانان بی‌گناه برمی‌انگیزند. با گذشت سال‌ها از پایان جنگ سرد، جهان از بسیاری جهت‌ها شاهد خشونت کمتری است اما جوامع ما سرشار از ناراحتی و عدم قطعیت هستند. به رغم پیشرفت‌های بزرگی که حاصل شده، مردم به نهادها اعتماد کمتری دارند و از این‌رو حکومت دشوارتر می‌شود و تنش‌ها میان ملل به سرعت رخ می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: من معتقدم در شرایط کنونی همگی ما با یک انتخاب مواجه هستیم. ما می‌توانیم این مسیر را انتخاب کنیم که به سمت مدل بهتری از همکاری و یکپارچگی حرکت کنیم یا به سمت جهانی برویم که شدیدا دچار تفرقه است و نهایتا به سمت مناقشه پیش می‌رود. در چنین جهانی مرزهای سنتی کشورها، قبیله‌ها، ادیان و نژادها برقرار است. می‌خواهم به شما امروز این پیشنهاد را بدهم که ما باید به سمت جلو حرکت کنیم، نه به سمت عقب. معتقدم اصول بازار آزاد و حکومت‌های مسئولیت‌پذیر و مفاهیم مربوط به دموکراسی، حقوق بشر و قوانین بین المللی هر اندازه که غیرکامل هم باشند باید به عنوان سنگ‌بنای پیشرفت بشری در قرن کنونی لحاظ شوند. من این ادعا را نه براساس تئوری و ایدئولوژی بلکه بر اساس واقعیت‌ها مطرح می‌کنم؛ واقعیت‌هایی که اغلب در شرایط کنونی به فراموشی سپرده می‌شود. نکته مهم این است که یکپارچگی اقتصادی وضعیت را برای میلیاردها تن بهتر کرده است. در 25 سال گذشته تعداد افرادی که در فقر مفرط زندگی می‌کنند، از حدود 40 درصد به 10 درصد کاهش یافته است.

اوباما در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از میان رفتن استعمار و کمونیسم باعث شده که افراد بیشتری آزادی لازم برای انتخاب رهبران خود را داشته باشند. به رغم مناطقی که در آن مشکلاتی وجود دارد، واقعیت این است که تعداد نظام‌های مردم‌سالار در سراسر دنیا در 25 سال گذشته با افزایشی تقریبا دوبرابری مواجه شده است. در نقاط دوردست دنیا، شهروندان خواستار احترام به شرافت تمامی افراد بدون توجه به جنس، نژاد، دین و غیره می‌شوند و بدین ترتیب افراد عادی راه‌های بیشتری برای ابراز عقاید خود دارند که این مسأله در عین حال باعث بالا رفتن انتظارات افراد از صاحبان قدرت شده است. در واقع، نظام بین‌المللی ما تا اندازه‌ای موفق بوده که می‌توانیم این مساله را بدیهی تلقی کنیم که قدرت‌های بزرگ دیگر وارد جنگ‌های جهانی نمی‌شوند و با پایان جنگ سرد سایه رقابت تسلیحات هسته‌ای از میان رفته است. میدان‌های نبرد در اروپا اکنون جای خود را به اتحادیه‌ای مسالمت‌آمیز داده و کشورهایی نظیر چین و هند در مسیر توسعه قابل توجه گام برمی‌دارند.

رییس‌جمهوری آمریکا اظهار کرد: همه این‌ها را گفتم اما به دنبال نادیده‌ گرفتن چالش‌هایی که با آن مواجه هستیم، نیستم. معتقدم که باید اذعان کنیم این موفقیت‌ها باعث می‌شود اطمینان بیشتری به ادامه این مسیر داشته باشیم و اطمینان حاصل کنیم که نباید چیزهایی را که باعث این پیشرفت شده است، کنار بگذاریم اما لازم است متوجه باشیم که مسیر کنونی یکپارچگی جهانی، مستلزم اصلاح مسیر است. اغلب افرادی که از مزایای جهانی‌سازی بهره می‌برند مساله نابرابری‌ها را در میان ملل مختلف نادیده گرفته‌اند و توجهی به هویت‌های قومی و قبیله‌ای نداشته‌اند و در عین حال نهادهای بین‌المللی را بدون توجه رها کرده‌اند تا به چالش‌های فراملی رسیدگی کنند. هم‌زمان با این که چنین مشکلاتی نادیده گرفته می‌شوند، رویکرد متفاوتی از جهان‌بینی در کشورهای فقیر و غنی رخ نموده و این رویکرد همان افراط‌گرایی مذهبی، سیاست‌های قومی و قبیله‌ای،‌ ناسیونالیسم تهاجمی و پوپولیسم است که در جناح‌های چپ و راست افراطی دیده می‌شود.

وی ادامه داد: ما نمی‌توانیم این رویکردها را نادیده بگیریم. این رویکردها قدرتمند هستند. این رویکردها نشان‌دهنده نارضایتی در میان بسیاری از شهروندان هستند. فکر نمی‌کنم چنین رویکردهایی امنیت یا آبادانی در بلندمدت به بار آورند اما اطمینان دارم که این رویکردها اساسا از توجه به بشریت بازمانده‌اند. علاوه بر این اعتقاد دارم با گسترش فناوری‌ها به ویژه در حوزه ارتباطات، اقتصاد جهانی در مسیری است که افرادی که خلاف این جهت حرکت می‌کنند، نهایتا شکست می‌خورند. امروز کشوری که دور خود دیوار می‌کشد، درواقع تنها خودش را زندانی می‌کند. بنابراین پاسخ لازم صرفا رد یکپارچگی بین‌المللی نیست بلکه ما باید در کنار یکدیگر از بهره بردن از مزیت‌های چنین اتحادی اطمینان حاصل کنیم.