ظریف در نشست اندیشکده روابط خارجی آمریکا

هیچگاه علیه مردم آمریکا شعار مرگ بر آمریکا نداده ام

محمدجواد ظریف در نشست اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا به پرسش حاضران در جلسه پاسخ داد. اگر مذاکرات درخصوص روابط ایران و امریکا بود، هرگز پایان نمی‌یافت در این نشست، فرید ذکریا پرسید که یک سال پس از توافق برجام آمریکا ادعا دارد که ایران طبق توافق عمل کرده است و دولت ایران ادعا دارد که آمریکا طبق توافق رفتار نکرده است، واقعیت چیست؟ محمدجواد ظریف در پاسخ به این سوال گفت: واقعیت این است که آن توافق (معامله) شماری از عناصر را شامل می‌شد. اول آنکه توافقی بود درباره موضوع اتمی. فکر می‌کنم ما عاقلانه تصمیم گرفتیم که البته تاریخ این امر را بعدها خواهد گفت که وارد موضوعات دیگر نشویم زیرا تاریخ ایران و آمریکا بسیار پیچیده است و اگر به این مقوله می‌پرداختیم این موضوع هرگز پایان نمی‌یافت در نتیجه تصمیم گرفتیم فقط موضوع را به توافق اتمی محدود کنیم. این اشتباهی است که برخی افراد اینجا در آمریکا به آن مرتکب می‌‌شوند. آنان گمان می‌کردند این توافق باید همه اختلافات بین ایران و آمریکا را حل می‌کرد.

  1. ۱۰ ماه قبل
  2. ۰
محمد جواد ظریف
نوآوران -

تلاشی زیادی در اجرای توافق توسط امریکا صورت نگرفته است

وی ادامه داد: توافق (معامله) بسیار واضح و روشنی است با تقاضاهای مشخص از سوی هر طرف. آن کاری که ایران موظف به انجام آن است می‌تواند توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید شود که چندین بار هم توسط آژانس تایید شده است و جالب اینجاست که حتی آمریکا در این باره بحثی ندارد. همه اعضای گروه ۱+۵ و آژانس بارها گفته اند که ایران به یکایک قسمت‌ها در توافق عمل کرده است. در سمت آمریکا اگر بخواهیم عادلانه سخن بگویم آمریکا اجرای سهم خود در توافق را تا آنجاییکه مربوط به امضای مدارک توسط رئیس جمهور و وزیر خارجه می‌شود را انجام داده است ولی درباره تلاش در اجرای این توافق کار زیادی صورت نگرفته است زیرا نیاز به تلاش‌های زیادی است که جهان بتواند رفتار خود را تغییر داده و با ایران معاملات (تجاری) داشته باشد.

ایرانیان فکر می‌کنند آمریکا در انجام تعهداتش شکست خورده است

وی افزود: مشکل این است که ایرانیان فکر می‌کنند آمریکا در انجام تعهداتش شکست خورده است این مثل آن نیست که ما به آنان وعده خورشید و ماه و یا هر آنچه که در این مابین است را وعده داده باشیم. ما به آنان گفتیم که موانع را برای معاملات تجاری با بقیه جهان هموار خواهیم کرد ولی نگفتیم که این توافق تحریم‌های اولیه‌ای را که آمریکا بر ما قرار داده است منحل می‌کند. ما هرگز در انجام معاملات تجاری با شرکت‌های آمریکایی مشکلی نداشتیم این کنگره آمریکا است که شرکت‌های آمریکایی را از معامله با ایران منع کرده است و ما می‌دانیم که این برای ما بسیار غیرممکن است که به کنگره برویم و بخواهیم قوانین خود را تغییر دهد. این حتی برای دولت آمریکا نیز غیرممکن است که به کنگره برود و تاییدیه برای معاملات دریافت کند. ما همچنان بر این باوریم که آمریکا نباید مانع تعامل ایران با بقیه جهان شود. وقتی که ما می‌شنویم کنگره آمریکا یا شمار بسیاری دیگر از لابی‌هایی که در اینجا هستند وقتی به اروپا می‌روند به جای آنکه به شرکت‌ها برای معامله به ایران اطمینان دهند آنان را از این کار باز می‌دارند. این همان چیزی است که ایرانیان می‌ببینند و به آنان این حق را می‌دهد اطمینان کم و کمتری به آمریکا داشته باشند و نه فقط نسبت به دولت آمریکا بی‌اعتماد باشند بلکه نسبت به داشتن هرگونه تعامل احتمالی با دولت آمریکا نیز اطمینان نداشته باشند.

همه چیز در سوریه بر موضوع اسد بماند یا برود معطوف شده است

فرید ذکریا سوال کرد آیا فکر می‌کنید آتش‌بس در سوریه باقی بماند و موثرترین راه برای متوقف کردن وضعیتی که منجر به ایجاد وخیم‌ترین وضعیت بشردوستانه از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون است، چیست؟ هر مسیری که به ثبات سیاسی و پایان جنگ داخلی در سوریه شود؟

ظریف پاسخ داد: من امیدوارم و دعا می‌کنم که این آتش‌بس باقی بماند ولی اینطور که به نظر می‌آید باقی نمی‌ماند و شماری از دلائل مشخص وجود دارند که چرا این آتش بس باقی نمی‌ماند. دلائل فلسفی و عملی برای این امر وجود دارد. دلیل فلسفی اینکه هیچیک از طرفین که فقط دو طرف هم نیستند طرفین بسیاری در سوریه قرار دارند، بیش از هفتاد گروه رسما در سوریه می‌جنگند و هیچیک از آنان دیدگاه واضحی درباره آینده سوریه ندارد.

وی اضافه کرد: همه چیز بر یک موضوع معطوف شد همه در مورد این است که اسد بماند یا برود، اسد برای یک سال بماند بعد برود و به همین ترتیب در نتیجه همه درباره یک فرد است همه تمرکزها بر یک شخص و بر بله یا خیر معطوف شده است. دیدگاه درستی درباره آینده سوریه وجود ندارد. به نظر من تنها راه خروج از این وضعیت به نظر من این است که برای مثال من خودم در توافق اتمی بودم در آغاز مذاکرات با گزینه غنی‌سازی اورانیوم در حد صفر مطرح شد و این مثل آن است که الان می‌گویند اسد باید برود و این کاربردی نداشت. غنی‌سازی در حد صفر به ایجاد دو هزار سانتریفیوژ منجر شد. وقتی دولت آمریکا غنی‌سازی در حد صفر را مطرح کرد ایران با داشتن هزاران سانترفیوژ خود خرسند بود و آن زمان هم در مذاکرات بودم در نتیجه می‌دانم چرا نباید خرسند باشم. الان هم دقیقا به همان نحو است و همین امر منجر به کشتار بسیار زیاد شده است. این بخشی از مشکل فلسفی و صفحه بزرگ‌تری از مشکلات آینده است.

هیچ مطلب تازه‌ای در مقاله‌ الجبیر ندیدم

ذکریا سوال کرد دیدگاه عموم بر این است که به نظر می‌آید سوریه متوقف شده است زیرا روسیه و آمریکا در دو سمت مخالف قرار دارند. اگر ایران و عربستان حالت خصمانه به یکدیگر نداشتند برای مثال وزیر خارجه عربستان گفته است بگذارید فراموش نکنیم که ایران رهبر و بانی تروریسم در جهان است. به نظر می‌آید که ایران و عربستان سعودی در جنگ سرد قرار دارند.

ظریف گفت: متاسفانه همتای سعودی من ادعاهای تاریخی را مطرح می‌کند. شما نمی‌بینید هیچ مطلب تازه‌ای در مقاله‌اش عنوان شده باشد. هر آنچه من عنوان کرده‌ام درباره مسائل روز است نه ادعاهایی که مربوط به پانزده، بیست، سی سال پیش بوده است. هر آنچه من گفته‌ام از سی، چهل سال پیش، پس از پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شده است و غرب هم تصمیم گرفت چشمان خود را به روی آن ببندد و حالا مجبور شده است چشمان خود را به روی یک کابوس بسیار بسیار زننده بگشاید. من نمی‌خواهم تاریخ گذشته را تکرار کنم ولی اگر می‌خواستم تاریخ گذشته را تکرار کنم می‌گویم که عربستان سعودی همان بود که از صدام حسین حمایت کرد تا مردم ما را بکشد و آنها هم برای هشت سال این کار را کردند.

عربستان سعودی همان است که از صدام حمایت کرد تا مردم ما را بکشد

وی با بیان اینکه تاریخچه بسیاری وجود دارد که هیچیک از مشکلات ما را حل نمی‌کند، عنوان کرد: مشکل ما امروز این است که آنان افراطی‌گری را تامین مالی می‌کنند و این بدان دلیل است که امیدوارند بتوانند توجهات مردم را درباره ناتوانی‌شان در حل مشکلات کشور به دیگر نقاط منطقه معطوف کنند. آنها می‌خواهند آمال و آرزوهای جوانان عرب را به سمت یک دشمن ساختگی معطوف کنند حال شیعیان باشند یا ایرانیان و این کاری است که طی چند دهه گذشته بدان مبادرت دارند و نتیجه این کار خلق یک هیولاست. سعودی‌ها چندین هیولا برای ما خلق کرده‌اند. آنها صدام حسین را خلق کردند. مقدار پولی که انها در دستان صدام قرار دادند، غیرقابل باور است و او بر ضد سعودی‌ها برخاست.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه سعودی‌ها طالبان و القاعده را تامین مالی کردند آنها هم بر ضد سعودی‌ها برخاستند و هم‌اکنون داعش و النصره را تامین مالی می‌کنند و آنها هم به ضدیت با سعودی‌ها برخواهند خاست، یادآور شد: زمانی که اینطور شود یک فاجعه به بار می‌آید در نیتجه این چیزی است که آنان می‌خواهند و فکر می‌کنم این جایی است که ایران و عربستان یک نقطه مشترک دارند و آنهم این است که در جایی که عربستان فکر می‌کند می‌تواند افراطیون را در جنبش عرب به حالت معکوس به سمت ایران بازگرداند. خودش هم می‌داند که در آخر کار آنها هستند که هدف اصلی خواهند بود و اگر آنها بتوانند این موضوع را بفهمند درمی‌یابند که هیچکس از حمایت افراطیون هیچ چیزی عایدش نخواهد شد. افراطی‌گری، یک حیوان، هیولا، فرانکشتاینی است که دست که به او غذا می‌دهد را گاز می‌‌گیرد و زمانی که این موضوع را درک کنیم که نیروهای اسد و افراطی‌ها یکدیگر را در میدان جنگ سوریه می‌کشند و وقتی که ابهامات برطرف شود آن وقت است که ایران و عربستان سعودی می‌توانند دور یک میز مذاکره بنشینند و درباره آینده گفت‌وگو کرده و کمک کنند تصویری را برای طرف‌های نگران ایجاد که آنان را به سوی مذاکره و توافق جلب کند و ما در هر زمان آمادگی چنین کاری را داریم.

ما به فتنه‌پراکنی با آمریکا علاقه‌ای نداریم

ظریف در پاسخ به سوال ذکریا درباره شلیک گلوله به دریانوردان ایرانی که از سوی دونالد ترامپ مطرح شده بود گفت: همه سربازان و دریانوردان ما فقط چندین مایل دورتر از ساحل ما قرار دارند ولی سربازان و دریانوردان شما هزاران مایل از سواحل شما دورند و آنها ناراحت می‌شوند وقتی که قایق‌های ما به آنان می‌گویند وارد آب‌های سرزمینی ما نشوید و شما وارد آب‌های ایران شده‌اید و نزدیک حاکمیت مرزی ما قرار دارید. ما روابط زیادی با آمریکا نداریم، در حدود ۴- سال است که با آمریکا مشکل داریم. در نظر داشته باشید که ناو جنگی یا جنگنده ما به آب‌های شما نزدیک شود . آنها درباره خلیج مکزیک صحبت نمی‌کنند. این خلیج فارس است و در آنجاست که به آنها هشدار داده شده است. من با ارتش خودمان چک کردم و آنها گفتند هیچ قایق ایرانی به صد متری هیچ ناو آمریکایی نزدیک نشده است. مردم ناراحت می‌شوند چون فکر می‌کنند امور از کنترل خارج شده است.

وی با بیان اینکه قوانین ما بدین ترتیب است که از کمتر از یک مایل مانده به قایق آمریکایی یا قایق دیگری نزدیک نمی‌شویم، گفت: خلیج فارس خط حیات ماست. ما همه نفت خود را از طریق خلیج فارس می‌فروشیم. برای آمریکا خلیج فارس یک مکان مهم مورد توجه است. چگونه است اگر فکر کنید یک قایق ایرانی به خلیج مکزیک که در نزدیکی تگزاس یا فلوریدا قرار دارد بیاید و آنوقت بگوید چرا به من نزدیک می‌شوید؟ من هنوز هم در آب‌های بین‌المللی هستم. این شما هستید که به ما نزدیک شده‌اید آنها نیستند که به شما نزدیک شدند. ما به فتنه‌پراکنی با آمریکا علاقه‌ای نداریم. ما درباره سیاست‌های داخلی آمریکا سخن نمی‌گوییم و نمی‌خواهیم آمریکا هم درباره سیاست داخلی ما سخن بگوید.

کمک‌ها‌یمان را به سوریه انکار نمی‌کنیم

وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که چرا مشروع است که ایران به حمایت خود از شبه‌نظامیان ادامه دهد؟ گفت: آخرین باری که چک کردم سازمان ملل هنوز هم دولت سوریه را دولت مشروع آن کشور می‌داند. ما به دولت سوریه در جنگیدن با تروریسمی که مورد حمایت خارجی‌ها قرار دارد کمک می‌کنیم. این بسیار واضح است و ما آن را انکار نمی‌کنیم. ما بر این باوریم که باید در جنگیدن با تروریسم کمک کنیم. در همه نشست‌های گروه بین‌المللی حمایت از سوریه بر دو جمله بسیار کوتاه تاکید کرده‌ام که راه حل نظامی برای سوریه وجود ندارد و آتش بس گسترده باید برقرار گردد. هر دو این جملات نیز باید بدون شرط صورت گیرند. می‌توانید سوال کنید یکی از اعضا در آن گروه گفت ما اسد را با کمک خداوند یا از طریق نظامی برکنار می‌کنیم در نتیجه آنان فکر می‌کنند راه حل نظامی برای سوریه وجود دارد و من بر این باورم که راه حل نظامی برای سوریه وجود ندارد. ما آماده‌ایم در آتش بس کمک کنیم. در دیدار روز گذشته گفتم و الان هم می‌گویم باید تصویری در سوریه فراهم کنیم که برای همگان قابل قبول باشد ممکن همه با همه قسمت‌های آن موافق نباشند ولی لااقل باید با بخشی از آن را قبول داشته باشند. باید راهی را برای مشخص کردن النصره و انشعابات آن بیابیم.

اسراییل به طور روزانه تهدید به استفاده از زور ضد ایران می‌کند

از وزیر امور خارجه سوال شد: می‌خواهم بدانم چرا ایران مکررا اسراییل را به عنوان شیطان مورد حمله قرار می‌دهد؟ که ظریف پاسخ داد: اگر شما به سخنان آقای نتانیاهو در مجمع عمومی گوش می‌کردید برعکس این امر را مشاهده می‌کردید. ما دیدگاهی را درباره مشکلات در منطقه خودمان داریم و این دیدگاه نیز نشات گرفته از حقیقت است. به مدت هفتاد سال گذشته حقوق فلسطینیان نقض شده است و این ربطی به ما نداشته است. ما در این باره دخالتی نداشتیم و حقوق آنان همچنان هم نقض می‌شود. هیچ نتیجه‌ای نبوده است. همه انزوا و خشمی که منجر به افراطی‌‌گری و منتشر شده است در نتیجه این حقیقت تداوم وضعیت در فلسطین است. رنج و مرارت مردم فلسطین همچنان موضوع محوری در خاورمیانه است. مردم سعی می‌کنند دیگران را در کاری که دخالتی در آن نداشته‌اند ملامت کنند. اگر می‌خواهید به موضوع توجه کنید خوب پس به موضوع توجه کنید مشکل اشغالگری و نقض حقوق بنیادی مردم فلسطینی است. مشکل گسترش است. مشکل تهاجم است. مشکل استفاده از زور است. ما الان در قرن بیست و یکم زندگی می‌کنیم در قرن هجدهم و نوزدهم استفاده از زور قانون بازی بود در قرن بیست و بیستم به کارگیری و تهدید به زور غیرقانونی است. اسراییل به طور روزانه تهدید به استفاده از زور ضد ایران می‌کند. او حتی در ترور کردن مردم ما با کشتن دانشمندانمان دست دارد. او می‌خواهد بر ضد تسهیلات اتمی ما حتی پس از توافق هم زور به کار ببرد. سعی کرد توافق را بر هم بزند. با بر هم زدن هم سنن در آمریکا بدون هیچگونه دعوتی از رئیس جمهور به کنگره آمد. آنها همه این کارها را کردند و شما یک نفر از مقام‌های ایرانی را بیابید که تهدید بر استفاده زور ضد اسرائیل کرده باشد، هرگز چنین مقامی را نمی‌یابید. ما هرگز تهدید نکردیم که زور ضد کسی به کار ببریم ولی از خودمان دفاع می‌کنیم. اگر کسی بخواهد به ما حمله کند از خودمان دفاع می‌کنیم همانطوریکه این حق ماست ما این را به وضوح و در عموم می‌گوییم که ایران هرگز ضد هیچ نهادی در جهان زور به کار نمی‌برد.

در داشتن نقش نظامی در سوریه رقابت نمی‌کنیم

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به نقش روسیه در سوریه و افزایش خشونت‌ها در آن کشور گفت: موضوع بیشتر از فقط درباره تروریسم است و موضوع از کنترل خارج شده است. یک ناموزنی استراتژیک منطقه‌ای بر سوریه معطوف شده است و برای کل منطقه فاجعه به بار آورده است و این یک مشکل است که باید به این موارد توجه شود. ولی درباره ایران و روسیه بگویم که ما در داشتن نقش نظامی در سوریه رقابت نمی‌کنیم. هیچکس نمی‌خواهد چنین کاری کند.فکر نمی‌کنم روس‌ها شوق و ذوقی در انجام اینکار داشته باشند.

ظریف ادامه داد: این یک ضرورت در مبارزه است برای برخی از ما در منطقه این یک تهدید جدی و قریب‌الوقوع است. داعش برای روسیه چیزی است که می‌تواند در چچن رخ دهد یا در کشورهای آسیای مرکزی و حتی در جمهوری خودش رخ دهد پس از این یک تهدید بسیار جدی است. برای ما هم این تهدیدی در مرزهایمان است. عراق کشور همسایه ماست و ما از هشت سال جنگ در آن نواحی مرارت کشیدیم در نتیجه فکر نمی‌کنم با روسیه رقابت می‌کنیم ولی هدف مشابهی داریم البته هیچ دو کشوری نیستند که اهداف دقیقا مشابهی داشته باشند ولی درباره مبارزه با تروریسم داعش النصره اهداف مشترکی داریم و من اطمینان دارم که روسیه علاقمند ایجاد صلح و آتش بس است، آنها مذاکرات طولانی با آمریکا داشتند. ما نگرانی‌ها و جزییات خودمان را داریم. مشکل با تمایز قائل شدن، مشکل در نواحی خالی، چه کسی باید نواحی خالی را پر کند. این یک آتش بس عجیب و غریب است زیرا احتمال دارد وقتی که ناحیه‌ای خالی شود آن ناحیه توسط افراد نادرست تصاحب شود. این سوالاتی است که باید پاسخ داده شود و فکر می‌کنم آمریکا و روسیه درباره اجرای مشترک توافقاتی کرده‌اند ولی آنها منتظر هفت روز آرامش هستند پیش از اینکه چنین اجرای مشترکی را ایجاد کنند. در طول آن هفت روز چه اتفاقی می‌افتد. فقط چند ساعت طول می‌کشید تا وضعیت استراتژیک به نفع داعش یا النصره تغییر کند و آنان باید درباره این موضوع فکر کنند. امیدوارم روسیه و آمریکا به این موضوع فکر کنند زیرا متاسفانه بسیاری از متحدان شما از اینکه داعش النصره نواحی را که هم اکنون در اختیار نیروهای سوری است را تصاحب کند خرسند می شوند و این بد است.

فرید ذکریا سوال کرد: شما می‌گویید دولت عربستان سعودی داعش را تامین مالی می‌کند؟ که ظریف پاسخ داد: من می‌‌‌گویم پول زیادی از سوی عربستان سعودی به تاسیسات این نهاد واریز شده است. من نمی‌دانم آیا آنها امروز داعش را تامین مالی می‌کنند ولی می‌دانم که پول، اسلحه به النصره داده می‌شود و می‌دانم النصره سربازگیری می‌کند. فکر نمی‌کنم فرشته‌ها این چیزها را پایین می‌آورند اگرچه که آنها خیلی می‌خواهند این را قبول کنند. اینها از یک جایی می‌‌‌آیند. پول از جایی می‌آید سلاح از جایی می‌آید این زیاد هم دشوار نیست. آنها سلاح‌های مبارزات چریکی نیستند. آنها تانک دارند. موشک دارند. موشک‌های ضدهوایی دارند موشک‌های ضدتانک دارند و من هیچ اتهامی نمی‌زنم فقط می‌گویم یک نفر برود شماره سریال‌های این سلاح‌ها را چک کند و بعد هم از دولت آمریکا سوال کند که موجودی خود را چک کند.

ذکریا گفت: فکر می‌کنم شبه‌نظامیان ایرانی به این سلاح‌ها در میدان نبرد بیش از هر کس دیگری دسترسی دارند نمی‌‌توانید شماره سریال آنها را به ما بدهید؟(خنده حضار)