تنش های بین ایران و امارت ادامه دارد

جنگ در میدان سیاست آتش بس در حوزه اقتصاد

دیپلماسی-تنش ها بین ایران و امارت نشین خلیج فارس در بالا ترین سطح خود قرار دارد وزیر خارجه امارات در سخنرانی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل ایران را به بی‌ثبات کردن منطقه متهم کرد. به گزارش اسوشیتدپرس،‌ شیخ عبدالله بن زاید، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی روز شنبه در نشست سالانه وزیران در مجمع عمومی سازمان ملل مدعی شد که ایران باید از ایفای نقش منفی در منطقه دست بردارد.

  1. ۱۰ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
جنگ در میدان سیاست آتش بس در حوزه اقتصاد
نوآوران -

او در ادامه اتهامات بی اساسش اظهار داشت: کشورهای منطقه امیدوار بودند توافق هسته‌ای سال گذشته میان ایران و قدرت‌های جهانی به تغییر رفتار این کشور منجر شود اما تمام این امیدها به سرعت از بین رفت.

شیخ عبدالله بن زاید در ادامه مدعی شد که ایران برای برهم زدن امنیت در منطقه تلاش می‌کند و دخالت این کشور در امور داخلی عراق تشدید شده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره اینکه جزایر سه‌گانه ایرانی جز لاینفک قلمرو سرزمینی جمهوری اسلامی است، افزود: تکرار ادعاهای بی‌اساس واقعیات تاریخی را تغییر نمی‌دهد.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در واکنش به اظهارات «عبدالله بن زاید» وزیر خارجه امارات متحده عربی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با رد اظهارات تکراری و بی اساس وی، اظهار داشت: تلاش وزیر خارجه امارات برای فرافکنی و متهم ساختن دیگران به بی‌ثبات کردن اوضاع منطقه در حالی صورت می‌گیرد که ابوظبی در سال‌های اخیر نقش سنتی محافظه‌کارانه خود را به نفع بازیگران تندرو و جنگ‌افروز منطقه کنار گذاشته و به جای کمک به کاهش تنش‌ها، مشوق عمیق‌تر شدن شکاف‌ها و گسترش جنگ‌افروزی بوده است.

قاسمی افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره بر این باور بوده و هست که آنچه منطقه را در لبه پرتگاه مصائب و فجایع جبران‌ناپذیر قرار می‌دهد، سیاست‌های حمایتی از تروریسم تکفیری بوده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در پایان با اشاره اینکه جزایر سه‌گانه ایرانی جز لاینفک قلمرو سرزمینی جمهوری اسلامی است، افزود: تکرار ادعاهای بی‌اساس واقعیات تاریخی را تغییر نمی‌دهد.

قاسمی با اشاره به لزوم اتخاذ سیاست‌های واقع‌بینانه و ضدخشونت و تروریسم از سوی تمامی کشورهای منطقه برای عبور از ناآرامی‌های کنونی، وزیر خارجه امارات را به واقع‌گرایی و اجتناب از تکرار اتهامات واهی و بی‌اساس توصیه کرد.

سیاست در تنش اقتصاد در آرامش

با وجود همه تنش های سیاسی در حال حاضر هر دو کشور در تلاش برای تقویت روابط اقتصادی خود هستند بنادر امارات به خصوص دوبی به یکی از کانال های اصلی نقل و انتقال کالا بین ایران و جهان تبدیل شده اند به این ترتیب احیای اقتصادی ایران تسریع می شود و منافع مشترک دو کشور تقویت می شود. شیخ محمد بن رشید، حاکم دوبی اخیرا خاطرنشان کرده است که لغو تحریم های ایران به نفع همه خواهد بود.

گزارش ها حاکی از آن است که تحریم ها علیه ایران پیامدهای جدی برای اقتصاد امارات به همراه داشت . به موجب تحریم ها، بانک های اماراتی نمی توانستند رابطه عادی با بانک های ایرانی داشته باشند و در دوران تحریم ارتباط امارات با 17 بانک ایرانی قطع شده است. فعالیت های صادراتی و صادرات مجدید از بنادر دوبی نیز به واسطه تحریم ها محدود شدمنافع تجاری امارات در همکاری با ایران موجب شد که ابوظبی آروزی لغو تحریم های ایرن را داشته باشد. از سوی دیگر 400 هزار ایرانی در امارات زندگی می کنند که لغو تحریم ها باز هم منافعی را از این طریق نصیب ابوظبی کرد

با روی کار آمدن دولت روحانی و سیاست آشتی جویانه او با همسایگان، فصل جدیدی از روابط دوجانبه بین ایران و امارات آغاز شده است. مقامات ابوظبی می گویند که رویکرد روحانی را مثبت ارزیابی کرده و امیدوارند این فرصتی برای تقویت روابط دوجانبه باشد. همچنین امارات می گوید امیدوار است روند بهبود روابط موجب حل اختلاف نظرهایی شود که دو کشور با یکدیگر دارند. یکی از این موارد اختلاف از نظر ابوظبی جزایر سه گانه تنب بزرگ ، تنب کوچک و ابوموسی است.

ابوظبی عمیقا بر این باور است که برقراری روابط خود با تهران در نهایت به تعدیل تنش ها در منطقه منجر می شود.

مطالعه اظهار نظرهای مقامات اماراتی در گذشته نشان می دهد که آنها به دنبال پل زدن بر اختلافات در منطقه و حل بحران ها هستند. این در حالی است که عمان که پیش تر بین تهران و واشینگتن میانجی گری کرده بود نیز چنین رویکردی را دارد. در این میان تنها کشورهایی مانند عربستان سعودی هستند که از تقویت روابط ایران و آمریکا و تلاش برای همکاری با ایران نگران به نظر می رسند.

اما مدتی است موضع امارات متحده عربی در قبال تهران با برادر بزرگ ابوظبی یعنی عربستان هم خوانی پیدا کرده است . روابط امارات و عربستان پس از بهار عربی رو به وخامت نهاده است ولی حمله به سفارت عربستان باز این دو شریک قدیمی را کنار هم قرار داد .

با وجود همه درگیری های لفظی بین ایران و همسایگان عربی نگاه عمان، قطر و امارات در تقویت روابط با ایران متفاوت است. عمان همواره روابط خوبی با ایران داشته است. قطر منافع اقتصادی در میدان های گازی ایران دارد و امارات نیز به دنبال منافع اقتصادی است. در این بین فاکتور اقتصادی بیش از از فاکتور دیگری خودنمایی می کند. اما باید گفت که انگیزه های اقتصادی تنها عامل نزدیکی امارات به ایران به شمار نمی رود. امارات می خواهد منطقه خلیج فارس را از هر گونه درگیری بر سر برنامه های هسته ای ایران دور نگاهدارد. همچنین به دنبال حل مساله جزایر سه گانه است. ابوظبی عمیقا بر این باور است که برقراری روابط خود با تهران در نهایت به تعدیل تنش ها در منطقه منجر می شود.