پای ایران به مناظره های انتخاباتی آمریکا باز شد

نجابت کلینتون، هوچیگری ترامپ

اولین مناظره میان دو کاندیدای جمهوری‌خواه و دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکادوشنبه شب، در دانشگاه هوفسترای نیویورک انجام شد. در این مناظره هیلاری کلینتون، سخنان خود را با مسائل اقتصادی و اشتغال آغاز کرد. وی گفت سرانه درآمد ملی را افزایش خواهد داد و برای برابر کردن حقوق زنان تلاش خواهد کرد.

  1. ۹ ماه،۴ هفته قبل
  2. ۰
هیلاری کلینتون
نوآوران -

ترامپ نیز در آغاز مناظره گفت که کشورهایی مانند چین با اشتغال آمریکایی‌ها خودشان را قوی می‌کنند. وی گفت برنامه‌اش این است که مالیات‌ها بر بنگاه‌های تجاری را کاهش داده و شرکت‌ها را به آمدن به آمریکا تشویق کند.

کلینتون در انتقاد از سیاستهای مالیاتی رقیب خود گفت:مطابق نظرکارشناسان، سیاست‌های مالیاتی دونالد ترامپ باعث از دست رفتن سه و نیم میلیون شغل می شود؛ در حالی که سیاست‌های وی ده میلیون شغل ایجاد خواهد کرد. وی گفت انتظار می‌رود سیاست‌های ترامپ به ایجاد یک رکود اقتصادی دیگر منجر شود. هیلاری کلینتون همچنین ترامپ را متهم کرد که ثروت زیادی از پدرش به ارث برده است. وی گفت ترامپ فکر می‌کند هر چه بیشتر به ثروتمندان کمک شود، اوضاع بهتر خواهد شد.

دونالد ترامپ گفت که آمریکا به افراد بیشتری مانند پدرش برای ایجاد ثروت و شغل نیاز دارد. وی اضافه کرد که ثروت اندکی از پدرش به ارث برده است.

اما سخنان دو نامزد انتخابات آمریکا، شامل ایران هم بود. دونالد ترامپ به توافق هسته‌ای ایران اشاره کرد و با لحنی کنایه‌آمیز گفت که این توافق، یکی دیگر از «شاهکارهای» کلینتون است. ترامپ گفت که ایران، در حال خفه شدن زیر فشار تحریم‌ها بود، در حالی که این کشور، اگر با همین روال ادامه بدهد به یکی از قدرت‌های منطقه تبدیل خواهد شد. وی برجام را یکی از بدترین توافق‌های ممکن خواند. کلینتون در پاسخ گفت وقتی که او وزیر خارجه آمریکا شده ایران تنها چند هفته با سلاح‌های اتمی فاصله داشته است. او گفت که با تشکیل ائتلافی متشکل از روسیه و چین، توانسته سخت‌ترین تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کند.

هیلاری کلینتون به اظهارات ترامپ درباره بروز تنش‌ بین شناورهای ایران و آمریکا اشاره کرد و یادآوری کرد که وی گفته شناورهای ایرانی را از آب‌ها بیرون خواهد انداخت. نامزد حزب دموکرات، گفت که این روحیات مناسب برای یک فرمانده کل قوا نیست و فردی با این نوع استدلال، شایستگی دسترسی به کدهای هسته‌ای آمریکا را ندارد. ترامپ گفت که توافق هسته‌ای ایران، توافقی خطرناک است. او گفت که اخیراً با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل دیدار کرده و می‌داند که او جزء «جبهه حامیان خوشحال» این توافق نیست.کلینتون به متحدان آمریکا اطمینان خاطر داد که این کشور به تعهدات بین‌المللی و معاهده‌های دفاعی دو جانبه‌اش پایبند خواهد ماند. وی همچنین بار دیگر از توافق هسته‌ای ایران دفاع کرد و گفت که در زمان حضور به عنوان نماینده در مجلس سنا به تک تک طرح‌های تحریمی علیه ایران رأی مثبت داده است.

هیلاری کلینتون مساله نژادپرستی در آمریکا را یکی از چالش های مهم به جا مانده دراین کشور عنوان کرد و گفت که در مدارس و اماکن عمومی باید تصمیم های جدی گرفته شود. کلینتون گفت که باید اعتماد بین جامعه و پلیس را بار دیگر جلب کنیم. نامزد حزب دمکرات گفت: باید اسلحه را از دست افراد فاقد صلاحیت گرفت.ترامپ نیز پیرامون برقراری امنیت در شهرهای جرم خیز آمریکا بر وجود نظم و قانون تاکید کرد و خواستار افزایش نیروهای انتظامی شد. وی لزوم برقراری روابط حسنه میان پلیس و مردم را نقطه مشترک سیاست های خود و کلینتون اعلام کرد.

نامزد حزب جمهوریخواه موافقت خود و برخی از جمهوریخواهان با اعمال مقررات سختگیرانه علیه کسانی که در فهرست پرواز ممنوع هستند و قصد خریداری و حمل سلاح دارند را اعلام کرد.

در زمینه مبارزه با تروریسم، هیلاری کلینتون گفت که باید مانع دسترسی داعش به اینترنت برای انجام تبلیغات افراط گرایانه در آمریکا و اروپا شد، باید حملات هوایی خود علیه داعش را تشدید کرد و با یاری رساندن نظامی به شرکای عرب و کرد آمریکا داعش را یک ساله از عراق و سوریه بیرون انداخت.

وی گفت باید به دنبال رهبران داعش بود همانند کاری که با اسامه بن لادن شد باید به دنبال ابوبکر البغدادی رهبر داعش بود. وی گفت ما برای پوشش خلاء اطلاعات باید پس از ناتو، از نزدیک با متحدان خود و بسیاری از دوستان خود در منطقه خاورمیانه که بسیاری از آنها کشورهای مسلمان هستند همکاری کنیم.

نامزد حزب جمهوری¬خواه نیز در مورد امنیت سایبری ضمن ابراز همسویی با برنامه کلینتون گفت که امنیت سایبری آمریکا باید افزایش یابد. وی در زمینه برخورد با تروریسم نیز ناتو را مسئول مبارزه با داعش در خاورمیانه دانست.

پس از مناظره، اخبار ضد و نقیضی از نتایج نظر سنجی های صورت گرفته، منتشر شده است. شبکه خبری سی .ان.ان، دقایقی پس از مناظره اعلام کرد که هیلاری کلینتون برنده این مناظره بوده است اما ساعتی بعد تارنمای خبری «اسلیت» (SLATE) در نظرسنجی آنلاین خود «دونالد ترامپ» نامزد جمهوریخواهان را برنده نخستین مناظره انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا اعلام کرد. همچنین نتایج بیشتر نظرسنجی¬های آنلاین، رسانه‌های آمریکایی ترامپ را پیروز نخستین مناظره می‌دانند.