سرمقاله روزنامه

حالا ترامپ هم نیاید!

  1. ۱۰ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
نخعی
نوآوران -

ساده انگاری است بیندیشیم انتخابات آمریکا در تعاملات جهاانی و شرایط کشورها وبه طبع جوامع انسانی بی تاثیر است. 

حتما روی کار آمدن چهره های گوناگون در این کشور بر عرصه سیاست های جهانی و کشورهای تاثیر گذار بوده و خواهد بود.اینکه جرج بوش رییس جمهور آمریکا باشد یا باراک اوباما.

بیان این درک ساده از مسایل جهانی نه شیفتگی می خواهد و نه نیازمند انگ غرب زدگی است بلکه واقعیتی است جهانی حال با توجه به این واقعیت و شرایط تازه کشورمان چگونه می توان به انتخابات آمریکا نگریست. در شرایطی که انتخابات سال اینده ایران در ابهام به سر می برد و معلوم نبود که آیا محمود احمدی نژاد با سیاست های پوپولیستی ، تنش و تقابل در عرصه جهانی نیز به صف نامزدان انتخابات ریاست جمهوری خواهد پیوست یا خیر ،در نتیجه چندان مهم نبود که ایا دونالد ترامپ با سیاست های مشابه در آمریکا به قدرت برسد یا هیلاری کلینتون.

اما در شرایط فعلی کمی فضای سیاسی ایران وچار تحول شده است. با برداشته شدن سایه احمدی نژاد از صندلی ریاست جمهوری احتمال افزایش تنش با کشورهای دیگر (حتی بر فرض پیروزی یک نامزد اصول گرا)به شدت کاهش می یابد.

چه یک نامزد نزدیک به اصلاح طلبان و اعتدالیون پیروز انتخابات آینده ایران باشد چه یک اصول گرا حتما شرایط ایران متفاوت تر از زمانی خواهد بود که رییس جمهوری غیر قابل پیش بینی همچون محمود احمدی نژاد بر مسند قدرت باشد.

در چنین شرایطی حتما بهتر است که در عرصه جهانی نیز سیاست های اعمال شده بجای آنکه غیر قابل پیش بینی ،افشاگرانه و پوپولیستی باشند سیاست های صلح طلبانه و عقلایی باشند.

از اینرو اگرچه هیلاری کلینتون مواضع چندان ملایمی نسبت به ایران نداردو نخواهد داشت اما از آنجاییکه در نبود چهره ای همچون دونالد ترامپ سیاست های جهانی به سوی اتخاذ مواضع تنش زا و تصمیم های ناگهانی نخواهد رفت احتمال ثبات بیشتر در عرصه اقتصادی ،اجتماعی و سیاسی ایران نیز چندان دور از ذهن نخواهد بود. چراکه ایران در حال حاضر تنها در شرایطی می تواند از دستاوردهای برجام استفاده بهینه ببرد و از شرایط پسا برجام به نفع خود بهره جوید که که فضای حاکم بر عرصه جهانی و آمریکا دستخوش تحولات اساسی نشود و چهره های طرفدار لابی اسراییلی –سعودی بر مسند قدرت ننشینند.

چنانکه در دوره اوباما و با توجه به سیاست های اتخاذ شده بیشترین فاصله سیاسی در روابط دو جانبه بین اسراییل و عربستان سعودی اتفاق افتاد و در همین دوره بود که مهترین گام ها در حل فصل مهمترین موضوع ایران با غرب و شورای امنیت سازمان ملل برداشته شد و پرونده هسته ای درکمال ناباوری اسراییل و عربستان بسته شد.

از این رو بهترین حالت برای دستیابی ایران به شرایط اجتماعی و اقتصادی با ثبات تر شکست و حذف تندروها در عرصه انتخاباتی هر دو کشور ایران و آمریکاست.