سرمقاله روزنامه

انتخاب آلمان استراتژیک است

  1. ۱۰ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
ظریف
نوآوران -

احمد شیرزاد ـ تحلیلگر اصلاح‌طلب: بعد از تفاهمی که بین ایران و طرف غربی در مذاکرات هسته‌ای ایجاد شد، امیدهای گسترده‌ای در ایران در مورد داد و ستد با دنیا ایجاد شد. در این مورد هم دولت این انگیزه را پیدا کرده بود که روابط خود را با جهانیان گسترش دهد و هم بارقه امید در دل مردم نسبت به این رابطه ایجاد شده بود. اما در دوره‌ای کوتاه به دلائلی این موج امید نسبت به روابط کشور با طرف‌های غربی که در جهت رشد و شکوفایی اقتصادی قرار گرفته بود، خوابید. در این دوره بود که رفت و آمدهای دیپلماتیک کم شد، تفاهم نامه‌ها به اغما رفتند و معامله‌ای در کار نبود. بروز و ظهور این دوره سیاسی به دنبال خود دلائل خاص خود را داشت؛ دلیل اصلی رکود این سطح از پیشرفت و روند صعودی در این ارتباطات که در سطح جهانی برگزار می‌شد، بیش از آنکه ریشه خارجی داشته باشد، ریشه‌ای داخلی داشت و دارد. محافل تندرو در داخل با ایجاد موجی از ناامیدی خواهان توقف و پایان این تحولات در کشور بودند. اگر چه هم اکنون نیز تفکرات و خواسته آنان بر همین پایه و اساس است. تندروها نسبت به هر رابطه، کنش و واکنشی با خارجی‌ها سؤظن دارند. متأسفانه این واقعیتی است که قابل کتمان نیست. از نظر آنها گویی هر رابطه سیاسی و دیپلماتیک منجر به از دست رفتن منافع ملی می‌شود. مخالفان این روند آگاهی ندارند که دنیای امروز نیاز به رابطه متقابل دارند و اتفاقاً هر دو طرف از چنین رابطه‌ای استقبال می‌کنند. آبادانی کشور، پیشرفت اقتصادی و هر گونه توسعه در زمینه‌های مختلف بستگی به سطح روابط گسترده با کشورهایی دارد که در این زمینه‌ها از ما پیشی گرفته‌اند.

این در حالی است که منتقدان و مخالفان این سطح از روابط در طول این سال‌ها به بهانه حمایت از تولید داخلی دست به انواع رانت‌خواری و اختلاس زده‌اند. برای آگاهان سیاسی و حتی مردم در وضعیت کنونی روشن است که در جهان امروز امکان اینکه دور کشور را حصار کشید، وجود ندارد. مخالفان این ارزیابی درست و صحیح از تحولات کنونی را ندارند که دنیای امروز بدون رقابت سالم اقتصادی اصولاً امکان‌پذیر نیست.

سفر وزیر اقتصاد آلمان در واقع در راستای بالا رفتن سطح مبادلات اقتصادی دو کشور است. در واقع سفر این مقام بلند پایه اقتصادی کشور آلمان بعد از خوابیدن آن موج بزرگ، روشن شدن چراغ امید دیگری در وضعیت کنونی کشور است.

همه این آگاهی را دارند که کشور آلمان نسبت به سایر کشورهای اروپایی در رده بالاتری از اقتصاد پیشرفته و پویا قرار دارد. همچنین سطح تکنولوژی این کشور نسبت به سایر کشورها بسیار سودآور است و طبیعی است که این سودآوری شامل ایران نیز خواهد شد.

انتخاب کشور آلمان به دلیل اینکه کشور خوش نامی است و همچنین حساسیت‌ها در داخل از سوی محافل تندرو به آن کم است، انتخاب مهم، استراتژیک و بهتری است. ناگفته نماند که جایگاه اقتصادی آلمان در دنیا جایگاه بسیار والایی است.