اولویت های تهران وبانکوک در سفر رییس جمهور به تایلند

مبارزه با ترورریسم و تجارت در سرزمین کودتاگران

  1. ۱۰ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
حسن روحانی
نوآوران -

سرویس سیاسی-تایلند به سرزمین کودتاهای متعدد مشهور است،کشوری که با داشتن حکومت مشروطه پادشاهی بین سرهنگ ها دست به دست می شود،سرمایه اصلی تایلند توریسم است که البته با بمب گذاری های متعدد در بانکوک در چند ماه قبل  مقامات تایلندی را نگران کرده است البته مجادلات سیاسی هم برای صنعت توریسم تایلند جاذبه دارد جایی که قرمز پوشان حامی تاکسین شیناواترا خیابان های بانکوک می نشستند و به سیاست های دولت اعتراض می کردند،البته اعتراضاتی که مدتی بعد رنگ خون گرفت و بساط قرمز پوشان را از کف خیابان ها جمع کرد،حالا روحانی در تایلند به سر می برد و دغدغه اصلی او روابط تجاری و مبارزه با تروریسم است دو گزینه که هر دو طرف نسبت به آن خوش بین هستند

ایران و تایلند اعلام کردند که آماده‌اند فصل تازه‌ای را در روابط دو کشور بگشایند و یکدیگر را در دستیابی به بازارهای شرق آسیا و منطقه غرب و مرکزی آسیا و در نهایت اروپا، یاری دهند.

رییس جمهور خطاب به 'پرایوت چان او چا' نخست وزیر تایلند می گوید: تایلند می تواند پلی برای ارتباطات اقتصادی ایران در منطقه شرق آسیا باشد و ایران نیز با زیرساختهای مناسب در حوزه بنادر و کریدورهای حمل و نقل ریلی میان جنوب و شمال، همچنین به عنوان با ثبات ترین و امن ترین کشور منطقه و در قلب بازاری 400 میلیون نفری بهترین دروازه برای توسعه روابط تجاری شرق اسیا و تایلند با منطقه، آسیای میانه، قفقاز و اروپا است.

روحانی با اشاره به ضرورت بهره گیری از فرصت های برجام برای بهره گیری کامل از ظرفیت های گسترده همکاری دو کشور، تصریح کرد: توسعه و تحکیم روابط دوجانبه میان ایران و تایلند هم تامین کننده منافع دو ملت و هم مکمل همکاریهای منطقه ای است.

رییس جمهور تقویت همکاریهای بانکی میان دو کشور را برای گسترش همکاری های اقتصادی ضروری خواند و گفت: برای اجرای قراردادهای جدید اقتصادی، گام های نخست را برداشته ایم و باید خود را برای آغاز تجارت ترجیحی آماده کنیم.

نخست وزیر تایلند هم می خواهد : ایران پیوند دهنده تایلند با منطقه مرکزی و غرب آسیا و اروپا، شود«پرایوت چان او چا» همچنین بر ضرورت اجرای سریع و کامل همه توافقات میان دو کشور تاکید کرد و افزود: روابط دو کشور باید در حوزه های فرهنگی،  آموزشی و علمی هم همپای با حوزه های سیاسی و اقتصادی توسعه یابد.

وی با تقدیر از تلاش ها و سیاستهای منطقه ای و بین المللی ایران در تقویت صلح و ثبات، گفت: با رویکرد شما درباره تروریسم کاملا موافقم. تروریسم مشکل جهانی است و باید قبل از هر اقدامی با ریشه های آن مبارزه کنیم.