گزارش آخرین اخبار از فتح موصل و خروج داعش

خطوط دفاعی داعش در اطراف موصل درهم شکست

  1. ۹ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۱
خطوط دفاعی داعش در اطراف موصل درهم شکست
نوآوران -

گروه بین‌الملل: تا این لحظه که این گزارش در حال تقریر است و با گذشت چند ساعت از آغاز عملیات گسترده زمینی در عراق برای بازپس گیری شهر موصل و مناطق اطراف آن، خطوط دفاعی تروریست‌ها در اطراف موصل به ویژه در مناطق شمالی در هم شکسته و نیروهای عراقی توانسته‌اند به پیشروی‌های چشمگیر دست یافته‌اند. گزارش‌ها حاکی از آن است که مسعود و نیچروان بارزانی به محور خازر رفته‌اند. در حالی که عمده پیشروی‌ها به سمت شهر بعشیقه و مناطق اطراف خازر است که توسط پیشمرگ‌های کرد در شمال و شمال شرق و جنوب شرق موصل در حال انجام است، مسعود بارزانی، رئیس منطقه کردستان عراق و نیچروان بارزانی، نخست وزیر دولت کردستان عراق وارد محور خازر شدند تا در جریان روند عملیات در این محور قرار بگیرند. پیشمرگ‌ها می‌گویند با مقاومت سرسختانه داعش مواجه هستند و توانسته‌اند ده‌ها حمله داعش با خودروهای بمب گذاری شده را در محورهای مختلف بی‌اثر کنند.

@ پیش‌دستی پیشمرگه‌ها در عملیات آزادسازی

پیشمرگ‌ها در درگیری‌های صبح دیروز توانستند ۹ روستا در شرق موصل را به کنترل درآورند. آنها همچنین جاده اصلی موصل - اربیل را که از مهم‌ترین مسیرهای مواصلاتی بین دو شهر و همچنین شمال عراق محسوب می‌شود را مسدود کرده‌اند. هم‌اکنون یگان‌های نهم زرهی ارتش به دروازه‌ شهرستان الحمدانیه در چند کیلومتری جنوب شرق شهر موصل رسیده‌اند. نیروهای نهم زرهی ارتش عراق همچنین روستاهای الکبیبه، المخلط، الشروق و الحمیدیه در جنوب شرق موصل را آزاد کردند. در حالی که داعش از روستاهای جنوب عقب‌نشینی کرده است. به گفته منابع نظامی، مرحله نخست عملیات موصل نتایج مثبتی را محقق کرد. قرار است در مرحله اول نیروهای پیشمرگ از محور خازر به شهرستان حمدانیه برسند. در حالی که مرحله دوم شامل حمله به شهرستان الحمدانیه است که نزدیکترین منطقه جغرافیایی به موصل است. گفته می‌شود حمله به حمدانیه دیشب صورت گرفته و عملیات نظامی امروز متمرکز بر محور بعشیقه است.

@ پوشش دهی نیروی هوایی آمریکا

همزمان نیروهای آمریکایی نیز از پایگاه هوایی قیاره، در جنوب موصل با موشک‌های هوشمند مواضع داعش را زیر آتش گرفتند. حملات موشکی آمریکا به مواضع داعش در موصل همزمان با حملات جنگنده‌های ائتلاف تحت امر این کشور و گلوله باران توپخانه‌ای داعش در موصل و اطراف آن است. نیروهای دولتی عراق نیز در محورهای جنوبی با پشتیبانی هوایی ائتلاف آمریکا و جنگنده‌های نیروی هوایی عراق پیشروی به سوی شهر موصل را آغاز کرده‌اند. پیش بینی می‌شود عملیات آزادسازی موصل که بامداد دیروز (دوشنبه) با دستور حیدر العبادی، نخست وزیر عراق آغاز شد، صدها هزار آواره و بی‌خانمان بر جای بگذارد و همین امر نگرانی‌های زیادی را در سطح داخلی و بین‌المللی ایجاد کرده است. عملیات زمینی هم اکنون از چهار محور در اطراف موصل در جریان است. دو محور شمالی یعنی محورهای تلعفر و دشت نینوا توسط نیروهای پیشمرگ انجام می‌شود. محور جنوبی از سمت پایگاه قیاره توسط ارتش و پلیس فدرال عراق در دست اجراست و محور چهارم که محور غربی است توسط پیشمرگ‌ها و ارتش عراق اداره می شود و هدف از آن جلوگیری از فرار عناصر داعش به داخل سوریه اعلام شده است.

@ شروع پیروزی‌ها در جبهه‌های مختلف

در جریان پیشروی نیروهای عراقی در محور شرقی موصل یک منبع محلی در استان نینوا اعلام کرد، خط دفاعی سوم داعش در اطراف شهر موصل طی ساعات گذشته در هم شکسته شده در حالیکه اغلب عناصر داعش که از نیروهای داوطلب جدید بوده‌اند، فرار کرده‌اند.

این منبع به سومریه نیوز گفت: خط دفاعی سوم که داعش سه هفته پیش در حومه شرقی شهر ایجاد کرده بود تنها ظرف چند ساعت در هم شکست و با فرار اکثر نیروهای داعش تقریبا کاملا فروپاشید. این منبع ادامه داد، اکثر نیروهای خط دفاعی داعش نیروهای داوطلب جدید هستند که داعش به زور به خدمت گرفته بود و خانواده‌هایشان را به اجبار وادار کرده بود به خطوط دفاعی‌اش بپیوندند. این منبع در عین حال گفت نیروهای داعش اقدام به اعدام برخی فرار کنندگان کرده و آنها را در خیابان‌ها به گلوله بستند. داعش از چند هفته پیش خطوط دفاعی در اطراف موصل ایجاد کرده بود.

@محورهای مختلف عملیات موصل به تفکیک موقعیت نیروهای عراقی

در عملیات آزادسازی شهر موصل نیروهایی از ارتش عراق، یگان مبارزه با تروریسم ارتش، پلیس فدرال و تیپ واکنش سریع این کشور هسته اصلی نیروها را تشکیل می‌دهند و نیروهای شیعه مردمی "حشد شعبی"، نیروهای سنی "حشد وطنی"، پیشمرگ‌های کرد و شبه نظامیان محلی نیز در این عملیات در کنار نیروهای دولتی عراق بخشی از بار جنگ را بر دوش خواهند کشید. گرچه بنابر تاکید مسئولان عراقی تنها نیروهای رسمی دولتی وارد شهر خواهند شد.

بنا بر اعلام منابع مختلف عراقی بیش از ۶۰ هزار نیرو اعم از نظامیان دولتی، پیشمرگ‌های کرد و شبه نظامیان شیعه و سنی در این عملیات حضور دارند و بزرگترین عملیات نظامی در خاورمیانه از سال ۲۰۰۳ تاکنون محسوب می شود. شمار نیروهای دولتی شرکت کننده در این عملیات نزدیک به ۳۰ هزار نیرو اعلام شده است.

@ تدابیر جنگی داعش

در طرف مقابل نیز داعش خندق‌های مملو از نفت خام موجود در خطوط دفاعی را به آتش کشیده است. داعش سه لایه خندق پر از مواد نفتی را در مناطق مختلف در اطراف شهر موصل حفر کرده که از آنها در کنار دیگر شگردهای دفاعی مانند بمب‌گذاری جاده‌ها و خانه‌ها و حفر تونل برای جلوگیری از پیشروی به سمت موصل استفاده می‌کند. منابع اطلاعاتی عراق نیز به المیادین گفتند:‌ والی نینوا در داعش عملیات این گروه را از مسجد الصائغ در محله البلدیات در مرکز موصل هدایت می‌کند.

@ پیش‌بینی‌ها از به طول انجامیدن آزادسازی

فرمانده نیروهای آمریکایی در عراق که نیروهای تحت امرش مشارکتی فعال در این جنگ دارند، پیش بینی کرده که عملیات برای آزادسازی شهر دو میلیون نفری موصل دست کم چند هفته به طول بینجامد. او گفت که آمریکا در حملات هوایی، توپخانه‌ای و موشکی به مواضع داعش و دادن اطلاعات به نیروهای عراقی مشارکت مستقیم دارد و در کنار آن کارشناسان نظامی و نیروهای آمریکایی در این جنگ در کنار عراقی‌ها در محورهای درگیری حضور دارند. منابع خبری محلی اعلام کرده‌اند که تعدادی از جنگنده‌های روسیه در مرز سوریه و عراق در حال پرواز هستند تا بتوانند از سرازیر شدن تروریست‌ها به خاک سوریه جلوگیری کنند. پس از گذشت ماه‌ها انتظار و با گذر از کشمکش‌های فراوان میان بغداد و آنکارا بالاخره فرمان شروع عملیات آزادسازی موصل از سوی «حیدرالعبادی» نخست وزیر عراق صادر شده و در تاریخ ۱۷ اکتبر (۲۶ شهریور ۹۵) تلاش‌ها برای تسخیر کرسی خلافت داعش در عراق آغاز شد.

@ محورها و نیروهای عمل‌کننده

محور اول) جبهه شمالی: توسطه پیشمرگه‌های کرد هدایت می‌شود. محور دوم) جبهه شرقی: از سمت منطقه "الخازر" و "بعشیقه که علاوه بر نیروهای پیشمرگه تعدادی از نظامیان ترکیه هم حضور دارند. محور سوم) جبهه جنوبی: عمده نیروهای عمل کننده در این محور نیروهای ارتش عراق و پلیس فدرال این کشور می‌باشند. پایگاه هوایی "القیاره" که در دست نیروهای آمریکایی قرار دارد از نقاطی است که ارتش عراق شروع عملیات را از آنجا کلید زده است. محور چهارم) جبهه غربی: در این جبهه تعدادی از نیروهای عراقی حضور دارند و سعی دارند تا از ناحیه تلعفر و مناطق اطراف آن راه‌های خروج عناصر داعش را مسدود کنند. منابع خبری محلی اعلام کرده‌اند که تعدادی از جنگنده‌های روسیه در مرز سوریه و عراق در حال پرواز هستند تا بتوانند از سرازیر شدن تروریست‌ها به خاک سوریه جلوگیری کنند.

@ آزادسازی ۷ روستا در اطراف موصل   

نیروهای پیشمرگه موفق شدند روستاهای «باصخره»، «شیخ»، «بده الکبری»، «شاقولی»، «خرابه سلطان» و «اسقف» را از اشغال داعش آزاد کنند. این نیروها به سمت «الحمدانیه» حرکت کردند و در حدود ساعت ۱۶ به منطقه جنوب شرق موصل رسیدند.

@ پیشروی در جنوب

ارتش عراق روستای‌های "ابراهیم الخلیل"، "کان حرامی" و "دزیزه" در محور کویر را آزاد کردند. این در حالیست که داعش چاه‌های نفت اطراف موصل را برای محدود کردن شعاع دید خلبان‌های نیروی هوایی عراق به آتش کشید. مردم موصل پس از کشتن پنج نگهبان داعش بر انبار تسلیحات در منطقه "نبی شیث" تسلط پیدا کرده و اسلحه‌ها را بین مردم تقسیم کردند. اخباری مبنی بر هلی‌برن نیروهای ویژه ارتش عراق در کارخانه کبریت سازی منتشر شد. نیروهای بسیج مردمی عراق ( الحشد الشعبی) در حال انجام عملیات توپخانه‌ای بر علیه مواضع داعش هستند و فعلاً عملیات زمینی را شروع نکرده‌اند.

@ خلیفه همچنان زنده است

در ظهر روز دوشنبه کاروان ابوبکر البغدادی، رهبر داعش در منطقه «الغابات» در موصل هدف حملات هوایی قرار گرفت. البغدادی از این حملات جان سالم به‌ در برده است. در حالی‌ که «ابوموسی المغربی» از بلندپایه‌ترین فرماندهان گروهک معروف به «جیش العسره» به همراه شماری از همراهانش در جریان حملات هوایی جنگنده‌ها به منطقه الغابات کشته شدند. در این بین خبرگزاری "الجزیره" اعلام کرد که فرزند معاون اول حزب اتحاد میهنی کردستان عراق در جریان عملیات آزادسازی موصل در منطقه «خازر» در شرق موصل مورد اصابت قرار گرفت و زخمی شد. گزارش‌ها همچنین حاکی از کشته شدن پنج نیروی پیشمرگه و مجروح شدن هفت نفر در عملیاتی است که از دیروز -دوشنبه- برای آزادسازی موصل آغاز شده است.

@ واکنش‌های مقامات رسمی از شرح جنگ

«اشتون کارتر» وزیر دفاع آمریکا ساعاتی پس از صدور دستور شروع عملیات موصل تاکید کرد که ایالات متحده و ائتلاف ضد داعش «در نبرد سخت‌ِ پیش‌رو» از نیروهای امنیتی عراق و پیش‌مرگه‌های کُرد حمایت خواهند کرد.

«فواد معصوم» رئیس‌جمهوری عراق با اشاره به عملیات آزادسازی موصل که از دیروز - دوشنبه - آغاز شده است، اعلام کرد که این شهر صبح فردا به طور کامل آزاد خواهد شد.

«توبایس الوود»، وزیر امور خاورمیانه بریتانیا گفت که عملیات ارتش برای بازپس‌گیری موصل از کنترل تروریست‌های داعش بزرگ‌ترین چالش نیروهای امنیتی عراق است؛ البته بریتانیا به حمایت از دولت عراق ادامه می‌دهد. این در حالیست که از هفته‌های گذشته نظامیان بریتانیا برای پشتیبانی از این عملیات در عراق حضور داشتند. اخباری مبنی بر حضور نیروهای نظامی آلمان و استرالیا در اقلیم کردستان عراق در هفته‌های اخیر منتشر شده بود که هدف آنها آموزش پیشمرگه‌های کرد بوده است. در این بین «آیت‌الله سید علی سیستانی»  به همراه جمعی از علماء عراق در حرم حضرت امیرالمؤمنین (ع) حاضر شده و برای نیروهای ارتش و نیروهای امنیتی در عملیات موصل دعا کردند.

@ آزادسازی موصل چندین هفته طول می‌کشد

فرمانده جدید نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه اعلام کرد که عملیات آزادی شهر موصل عراق احتمالا چند هفته یا بیشتر به طول بینجامد.

استفان تاونسند، فرمانده جدید نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه گفت: عملیات آزادی شهر موصل عراق احتمالا چندین هفته و شاید بیشتر به طول بینجامد. این جنگ طولانی و سخت است اما عراقی‌ها آماده‌اند و ما نیز در کنار آن‌ها هستیم. نیروهای عراقی و ائتلاف تنها به خاطر آینده عراق نمی‌جنگند بلکه برای تضمین امنیت تمامی کشورها می‌جنگیم. وی افزود: تمامی نیروهای زمینی که در عملیات موصل شرکت دارند عراقی هستند. ما به شجاعت و پایبندی نیروهای عراقی درود می‌فرستیم و برای آن‌ها آرزوی پیروزی در این جنگ را داریم. این فرمانده آمریکایی گفت: در طول سال‌های گذشته ائتلافی که شامل بیش از 60 کشور جهان است ده‌ها هزار حمله "دقیق" را علیه داعش انجام داده است. ائتلاف بیش از 54 هزار نیروی عراقی را مجهز کرده و آموزش نظامی داد. ما از شرکایمان در جنگشان علیه داعش حمایت کردیم.

@ نبرد موصل آغازی برای روابط جدید میان بغداد و اربیل خواهد بود

رئیس اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که 200 کیلومتر در مرحله نخست از نبرد موصل پاکسازی شد. سایت اینترنتی النشره، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در کنفرانس خبری دیروز (دوشنبه) خاطرنشان کرد: می‌توانیم چند روزه موصل را از سیطره داعش آزاد کنیم. وی با بیان اینکه پیشمرگ‌ها و نیروهای عراقی تلفات سنگینی به داعش وارد کرده‌اند، گفت که موفقیت‌آمیز بودن نبرد موصل آغازی برای روابط جدید میان بغداد و اربیل خواهد بود. بارزانی تاکید کرد: ما تلاش می‌کنیم تا از تلفات به غیرنظامیان به دلیل درگیری‌ها در موصل اجتناب کنیم. نبرد موصل نیز تا زمان آزادسازی این شهر از تمامی تشکیلات تروریستی ادامه خواهد داشت و تجربه‌ای موفقیت‌آمیز برای آزادسازی تمامی مناطق خواهد بود. وی افزود: در کنار طرح نظامی، باید طرح سیاسی نیز وجود داشته باشد و کمیته‌ای با همکاری میان اربیل و بغداد برای دستیابی به راه حل سیاسی تشکیل شود. رئیس اقلیم کردستان عراق خاطرنشان کرد: ما طرح‌های از قبل آماده شده برای عملیات بازپس‌گیری موصل داریم و این عملیات بر اساس چندین مرحله اجرا خواهد شد و زمانی که همکاری وجود داشته باشد، تروریست‌ها نمی‌توانند پایداری کنند. مسعود بارزانی عنوان داشت: هماهنگی کاملی میان بغداد و اربیل در مورد نبرد بازپس‌گیری موصل وجود دارد.

@ چه بخواهند چه نخواهند در عملیات موصل شرکت می‌کنیم

رئیس جمهوری ترکیه با تاکید بر اینکه کشورش همچنان از سوی عراق تهدید می‌شود، گفت: نمی‌توان آنکارا را از عملیات بازپس گیری موصل مستثنی کرد. چه بخواهند چه نخواهند در عملیات موصل شرکت می‌کنیم. به نقل از پایگاه خبری حریت، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه امروز (دوشنبه) در سخنرانی تلویزیونی‌اش گفت: آنها به ما چه می‌گویند؟ می‌گویند که ترکیه نباید وارد موصل شود. چرا ما نباید وارد شویم؟ ما 350 کیلومتر مرز مشترک با عراق داریم. کشورهای دیگری که هیچ ربطی به این منطقه ندارند وارد آنجا شدند. ما هیچ گونه مسئولیتی از تبعات منفی‌ای که در پی اجرای عملیات بدون حضور ترکیه حاصل شود نمی‌پذیریم. ما هم در این عملیات و هم در مذاکرات پس از آن مشارکت خواهیم کرد. برای ما مقدور نیست که کنار بایستیم.

رئیس‌جمهوری ترکیه همچنین متعهد شد که حضور نیروهای ترکیه‌ای در کمپ بعشیقه در نزدیکی موصل همچنان ادامه خواهد یافت. وی تاکید کرد: هیچ کس نباید از ما انتظار داشته باشد بعشیقه را ترک کنیم. ما در هرگونه عملیات ضد داعش اجرا می‌کنیم. اردوغان در ادامه تاکیدهایش بر لزوم مشارکت ترکیه در عملیات موصل گفت: برادران و بستگانمان آنجا هستند. واضح است که مشارکت می‌کنیم. حضور نیروهای ترکیه‌ای و نیروهای سنی آموزش‌دیده به دست ترکیه در بعشیقه واقع در شمال عراق، از اصلی‌ترین مسائل مورد اختلاف میان آنکارا و بغداد است. نیروهای ترکیه‌ای بیش از یک سال است که در آن منطقه مستقر شدند و گفته می‌شود که به امر آموزش نیروهای سنی ضد داعش مشغول هستند. حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق این تحرکات را نقض تمامیت ارضی کشورش می‌داند. اردوغان در سخنانش تاکید کرد که مقام‌های آمریکایی با ارتش ترکیه گفت‌وگو کرده و آنکارا تاکید کرده که اجازه نمی‌دهد اصطکاک داخلی موفقیت این حمله را از بین ببرد. نیروهای شیعی اکنون در خط مقدم عملیات برای باز پس گیری شهر سنی‌نشین موصل هستند و ترکیه نگران است که پس از پایان این نبرد پیچیده و بیرون راندن داعش، تنش‌هایی ایجاد شود.  

@ ترکیه در نبرد موصل دخالت نکند

رهبر جریان صدر عراق با تاکید بر اهمیت موصل، اعلام کرد که ترکیه نباید خودش را در نبرد برای آزادسازی این شهر دخالت دهد. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری سومریه نیوز عراق، مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق در سخنانی تصریح کرد: نبرد موصل نبردی سرنوشت ساز در صحنه بین الملل میان تروریسم و حق است. وی تاکید کرد: نمی‌خواهیم نبرد موصل یک جنگ طائفه‌ای باشد بلکه می‌خواهیم جنگ حق علیه باطل باشد. صدر گفت: ترکیه نباید خود را دخالت دهد و عراق را تبدیل به صحنه‌ای برای تسویه حساب کند. از سوی دیگر، مقتدی صدر تصمیم گرفت تظاهرات در مقابل دادگاه فدرال را به تعویق بیاندازد و تظاهرات را به سمت سفارت ترکیه برگزار کند.

@نگرانی الجبیر از مشارکت حشد شعبی در عملیات موصل

وزیر خارجه عربستان ضمن ابراز تردید نسبت به پایبندی جنبش انصارالله به آتش‌بس مدعی شد که ریاض به دنبال برقراری آتش‌بس در یمن است! وی همچنین نسبت به مشارکت حشد شعبی در عملیات موصل ابراز نگرانی کرد. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان در اظهاراتی مداخله جویانه ضمن ابراز تردید نسبت به پایبندی جنبش انصارالله یمن به توافقنامه آتش‌بس گفت: اگر انصارالله موافقت کند ما با آتش‌بس موافقیم. در همین راستا کابینه عربستان دیروز (دوشنبه) از بیانیه مشترک نشست چهارجانبه لندن برای بررسی وضعیت فعلی یمن استقبال کرد. جبیر در خصوص آغاز عملیات آزادسازی موصل نیز از مشارکت داوطلبان مردمی در این عملیات و احتمال وقوع برخی کشتارها در این شهر ابراز نگرانی کرد و گفت: داعش در این جنگ شکست خواهد خورد. وزیر خارجه عربستان اعلام کرد نگران است حضور حشد شعبی در عملیات موصل به حمام خون در این شهر بینجامد. همچنین وزیر خارجه عربستان تاکید کرد که در راستای تجهیز مخالفان "میانه‌رو" سوری حلب به اسلحه تلاش خواهیم کرد.