نماینده دائم سوریه در سازمان ملل:

تروریست ها از خروج غیرنظامیان از محله های شرقی حلب جلوگیری می کنند

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد گفت: گروه های تروریستی النصره و احرارالشام از خروج شهروندان از محله های شرقی حلب جلوگیری می کنند.

  1. ۱۰ ماه قبل
  2. ۰
تروریست ها از خروج غیرنظامیان از محله های شرقی حلب جلوگیری می کنند
نوآوران -

به گزارش نوآوران، بشار الجعفری روز پنجشنبه در نشست مجمع عمومی سازمان ملل برای بررسی اوضاع انسانی در حلب افزود: دولت سوریه شش گذرگاه برای خروج غیرنظامیان و دو گذرگاه برای خروج افراد مسلحی که مایل به استفاده از عفو یا انتقال به دیگر مناطق هستند تعیین کرد.

وی اظهارکرد: گروه های تروریستی و بویژه جبهه النصره و احرارالشام که وابسته به القاعده هستند از خروج شهروندان از محله های شرقی حلب جلوگیری و از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند.

الجعفری اضافه کرد: این گروه های تروریستی با تیراندازی و پرتاب خمپاره از خروج غیرنظامیان و افراد مسلح از حلب جلوگیری کردند و خمپاره های آن ها همچنان بر سر شهروندان و گذرگاه های اختصاص یافته برای خروج فرود می آید.

وی گفت: این گروه ها امروز 14 تن از ساکنان حلب که مردم را برای خروج از محله های تحت تسلط تروریست ها تشویق می کردند اعدام کردند.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل بیان کرد: این تروریست ها مردم را تهدید کردند درصورتی که از محله های تحت سیطره آن ها خارج شوند منازلشان را به آتش می کشند.

الجعفری گفت: آن ها به مردم اعلام کردند که ما برای برقراری حکومت اسلامی آمده ایم و شما می خواهید ما را در مقابله با ارتش سوریه تنها بگذارید.

وی افزود: ما به عنوان دولت سوریه انکار نمی کنیم که بحرانی انسانی در کشور ما درجریان است و میلیون ها آواره و مهاجر و آسیب دیده وجود دارد ولی شیوه اشتباه برخورد با این بحران را محکوم می کنیم.

الجعفری اظهارکرد: ما از نگاه به این بحران بدون توجه به پیامدهای دخالت های تروریستی، سیاسی، نظامی و اقتصادی خارجی در صحنه سوریه تعجب می کنیم.

وی بیان کرد: اوضاع شهرحلب تا یکسال و نیم پس از آغاز بحران سوریه آرام و باثبات بود ولی از ماه اوت سال 2012 پس از اقدام ترکیه به بازکردن مرزهایش به روی ترورییت ها و مزدورانی که از عربستان و قطر حقوق می گرفتند و آمریکا آن ها را در خاک ترکیه آموزش می داد اوضاع این شهر به وخامت گرایید.

نماینده سوریه در سازمان ملل اضافه کرد: این تروریست ها شهر حلب را مورد تاخت و تاز قرار دادند و پس از ویران کردن و به غارت بردن میراث و آثارتاریخی ده ها هزارساله آن، شهروندان را به عنوان سپر انسانی گروگان گرفتند.

الجعفری یادآورشد: پس از هجوم تروریست ها به شرق حلب که دو میلیون شهروند در آن زندگی می کردند، بیش از یک میلیون و 700 هزار شهروند از شر تروریست ها به مناطق غربی این شهر که در سیطره دولت سوریه بود پناه بردند.

وی اضافه کرد: گروه های تروریستی که بر بخش شرقی حلب مسلط هستند و برخی از کشورها با افتخار آن ها را 'مخالفان مسلح میانه رو'، 'گروه های مخالف آزمایش داده' و یا 'ملائکه' می نامند و به آن ها هرنوع کمکی ارائه می کنند از 27 گروه تشکیل شده اند که جبهه النصره ستون فقرات آن ها بشمار می روند و دیگر گروه ها با القاعده، داعش و النصره هم پیمان هستند.

الجعفری افزود: همه این گروه ها توافق روسیه و آمریکا که در تاریخ 9 سپتامبر2016 امضا شد و طرح دی میستورا و آتش بس اخیر سوری – روسی که تضمین کننده امنیت کسانی است که مایل به خروج از حلب باشند را نپذیرفتند.

وی گفت: دولت سوریه به همکاری با سازمان ملل برای رساندن کمک های انسانی به همه شهروندان آسیب دیده از این بحران درهرجایی براساس اصول سازمان ملل درباره کمک رسانی در اوضاع اضطراری و فوق العاده، ادامه می دهد.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل افزود: براین اساس در همین هفته کمک های انسانی به مناطق نا آرام مانند حرستا، قدسیا، دوما، التل ارسال شد و هم اکنون برای اجرایی کردن کمک رسانی توافق شده با سازمان ملل برای ماه اکتبر تلاش می کنیم.

الجعفری بیان کرد: از مدیرکل می پرسیم که چگونه با تحریم های ظالمانه یکجانبه ملت سوریه که به اشتباه مجازات خوانده می شود، می توان اوضاع انسانی را بهبود بخشید؟ چگونه می توان با ورود ده ها هزار تروریست مزدور خارجی از مرزهای مشترک با ترکیه و پشتیبانی همه جانبه از آن ها توسط کشورهایی که خواستار برگزاری این نشست شده اند، سوریه روی آسایش و آرامش را می بیند؟ و چرا قطعنامه های شورای امنیت درباره مبارزه با تروریسم اجرا نمی شود؟.

وی گفت: آیا مدیرکل تفسیر دیگری برای استقبال مردم از ارتش سوریه در مناطقی که با آشتی از وجود تروریست ها و افراد مسلح مانند قدسیا در حومه دمشق پاکسازی شده دارد؟ آیا این استقبال به این معنا نیست که این شهروندان مخالف تسلط تروریت ها بر محله های خود بودند؟

الجعفری تصریح کرد: سخن گفتن از اجازه به تروریست برای ماندن در مراکز شهرها و سپردن اداره این مناطق به آن ها و تشکیل خودمختاری برای آن ها در شهرها به معنای همکاری و همراهی با تروریسم و شانه خالی کردن یک حکومت از وظیفه خود در حفظ جان شهروندانش است.