نوآوران آتش بس شکننده حلب را در جریان آخرین تحولات سوریه بررسی می کند؛

حمله نظامی پس از آتش بس، اسد را به مراد نمی رساند

روس ها در پس حمایت بی حد و حصر از اسد و دولت مرکزی منسوب به وی، اکنون مهلتی را درنظر گرفته اند که پس از آن اگر نیروهای مسلح و ائتلاف خارجی ضد اسد شرایط مدنظر ایشان را نپذیرند، حملات نظامی بدون توجه به تعداد غیر نظامیان احتمالی تلف شده در سوریه از سر گرفته می شود و در این میان بیشترین فشارهای بین المللی بر دولت اسد و همراه روسی آن به دلیل نادیده گرفتن ابعاد انسانی جنگ وارد می شود و این در شرایطی ست که پوتین سوریه و حلب را مهم ترین رابط بازگشت روسیه به دوران اقتدار اتحاد جماهیر شوروی قلمداد می کند و قطعا آمریکا وهم پیمانان ضد اسد آن هم نفوذ کامل روس ها را در سوریه نمی پذیرند. در این میان گمانه ها به سمت جنگی می رود که دو قدرت عظیم روس و آمریکایی را در یکی از مهم ترین مناطق خاورمیانه درگیر می کند و در این میان نیز داعش ضعیف شده از جنگ در عراق ناامید از حضور جغرافیایی خود در سوریه، بساط ایدئولوژیک خود را جمع کرده و به منطقه آشوب زده دیگری مثل لیبی و افغانستان رهسپار می شود.

  1. ۱۰ ماه قبل
  2. ۰
حمله نظامی پس از آتش¬بس، اسد را به مراد نمی رساند
نوآوران -

نقشه سیاسی جنگ پس از کنترل حلب به دست اسد


پیر محمد ملازهی کارشناس و تحلیل گر مسائل خاورمیانه در گفت و گو با « نوآوران»، حوادث منسوب به حلب و در کل شرایط سوریه را وضعیتی بسیار پیچیده قلمداد کرد و گفت: ورود نیروهای روسیه به سوریه و عملیات گسترده ای که توسط آنها دراین کشور انجام پذیرفته ، تا حد بسیار زیادی شرایط را به نفع بشار اسد و دولت مرکزی سوریه تغییر داده است.

وی همچنین با اشاره به این که آتش بس فعلی را روسیه و دولت مرکزی سوریه اعلام کرده اند، ادامه داد: حقیقت ماجرا این است که هدفی که در پس این آتش بس دنبال می شود، وجود شرایطی ست تا نیروهای مسلح با سلاح از سوریه خارج شوند و در وضعیت بدون درگیری خونین، بشار اسد و دولت متبوع وی بر اوضاع سوریه مسلط شوند.

ملازهی افزود: اما نیروهای مسلح چنین هدفی را برنمی تابند و در چنین وضعیتی ست که روس ها و طرفداران اسد به خواسته حداقلی همچون اجازه برای خروج غیر نظامی ها از مناطق درگیر جنگ روی آورده اند که با بررسی شرایط متوجه می شویم، نیروهای مسلح و ضد بشار اسد این خواسته و شرط را نیز نپذیرفته اند.

این کارشناس مسائل جهان عرب معتقد است، در چنین شرایطی مهم ترین نگرانی مبنی بر تلف شدن افراد غیر نظامی در جریان حملات هوایی روسیه و حملات زمینی دولت سوریه است.

ملازهی ادامه داد: به عبارت ساده تر با وجود نیت قطعی روسیه و دولت مرکزی سوریه که همانا تلاش برای اتمام کار در این کشور است و البته با عنایت بر مخالفت نیروهای ائتلاف ضد بشار اسد و نیروهای مسلح، می¬توان با یک نگرانی گسترده ، نتیجه چنین شرایطی را پر رنگ شدن فجایع انسانی و تلف شدن فراتر از انتظار نیروهای غیر نظامی توصیف کنیم.

وی برای توضیح بیشتر، همچنین بیان کرد: در صورتی که نیروهای مسلح شروط مدنظر روسیه و دولت مرکزی سوریه را نپذیرند و بعد از پایان مهلتی که روس ها در نظر گرفته اند، عملیات جنگی و نظامی توسط نیروهای روسی از سر گرفته می شود و تلاش می شود تا از طریق نظامی اهداف مورد نظر در سوریه محقق شود و اسد کنترل کامل اوضاع را دست بگیرد ولو اینکه در جریان این حملات افراد غیر نظامی متعددی نیز به فلاکت برسند.

به اعتقاد این کارشناس مسائل جهان عرب، نتیجه چنین شرایطی افزایش انتقادات بین المللی علیه روسیه و بشار اسد خواهد شد.

وی در ادامه اذعان داشت: بر اساس آخرین ارزیابی ها انجام عملیات مزبور دور از انتظار نیست وعملیات جدید به وقوع می پیوندد اما تصور اینکه جنگ و  مسائل مربوط بدان از طریق عملیات جدید نظامی پایان یابد، بحثی دیگر است که احتمال وقوع چندانی ندارد.


جنگ احتمالی میان روسیه و آمریکا در سوریه


پیر محمد ملازهی معتقد است، طرف دیگر قضایا در سوریه یک نگاه بد بینانه ایست که بر اساس آن امکان جنگ میان روسیه و ایالات متحده آمریکا در سوریه افزایش می یابد هرچند که چنین احتمالی بسیار ضعیف است.

وی افزود: این ادعا بر این اساس بیان می شود که برخوردها و به عبارتی جنگ در سوریه تنها میان روسیه و نیروهای مسلح نیست، بلکه کشورهای منطقه ای و جهانی متعددی همچون قطر، عربستان، ترکیه و البته آمریکا با توجه به مخالفت های موجود با روسیه و دولت متبوع بشار اسد رویکردهایی را اتخاذ می کنند که نگرانی ها را دو چندان می کند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه همچنین در توضیح وضعیت پس از استقرار نیروهای دولت مرکزی بر مناطقی که اکنون در دست گروه های تروریستی مثل فتح¬ شام و جبهه النصره است، بیان کرد: چنین اتفاقی اگر بیافتد به مثابه یک تجول عظیمی ست که به خودی خود برای موفقیت و اقبال دولت بشار اسد در آینده کافی و وافی نیست.


باید و نبایدهای دولت بشار اسد


به گفته ملازهی پس از استقرار احتمالی بشار اسد و دولت متبوع وی بر تمامی اوضاع سوریه، این ساختار قدرت در داخل است که با نوع نگاهی که بر روند وقایع دارد، برای اسد سرنوشت ساز است.

وی گفت: اگر قرار باشد دولت اسد با همان نگاه قبلی و بر اساس همان خط فکری گذشته به رتق و فتق امور بپردازد، هیچ مشکلی حل نمی شود و بر وخامت اوضاع افزوده می شود.

این کارشناس مسائل خاورمیانه معتقد است، دولت اسد نیاز مبرمی به تحول در ساختار قدرت دارد تا از حالت متمرکز خارج شود و تا حدی میان تمام نیروها توزیع شود.

وی همچنین افزود: کردها و اهل سنت باید در دولت تحول یافته آینده سوریه از جایگاهی بهتر از گذشته برخوردار باشند چرا که در گذشته نادیده انگاشته شدن ایشان توسط اسد منجر به شرایطی شد که جنگ گسترده امروز را اجتناب ناپذیر کرد.

به گفته ملازهی صلح و  ثبات زمانی به سوریه باز می گردد که تمامی امور در سوریه با توزیع مناسب قدرت میان حزب بعث و نیروهای قومی و جمعیتی اداره شود.


انگیزه پنهانی روسیه در سوریه


در میان کلاف پیچیده ای که اوضاع سوریه را تا حدی بی بازگشت به تصویر کشیده ، روسیه با تمام فعل و انفعالاتی که مسبب آن است، انگیزه ای  خارج از جریان جنگ در سوریه را دنبال می کند.

به گونه ای که امروز اشتیاق فراوانی در جهت تسلط بر حلب را در سر می پروراند.

در همین رابطه ملازهی معتقد است، پوتین در سوریه بیش از هر چیزی خواهان تثبیت و بازسازی موقعیت روسیه در دو سطح منطقه ای و بین المللی است.

وی گفت: روس ها در دوران اتحاد جماهیر شوروی مناطقی از جمله یمن، عراق، سومالی و ... را در دست داشتند که بعد از تحولات پیش آمده وسقوط اتحاد جماهیر شوروی مناطق مزبور از سیطره این کشور خارج شد.

به گفته این کارشناس مسائل جهان عرب پس از سقوط اتحاد شوروی در حال حاضر روس ها در کل خاورمیانه در سوریه با حمایت بشار اسد حرفی برای گفتن دارند و به همین منظور است که به هیچ وجه نمی خواهند بازی را در سوریه ببازند.

بنابراین می توان این طور نتیجه گرفت که سیاست اصلی پوتین در سوریه بازسازی موقعیت روسیه و امپراطوری مارکسیستی و کمونیستی گذشته است.

ملازهی می گوید در حال حاضر «حلب» برای روسیه همان نقطه عطفی ست که آنها را به این هدف نزدیک می کند تا از طریق دولت مرکزی وابسته به روس ها در سوریه راه رسیدن به هدف مزبور میسر شود.

تمام این ها آن جایی معنا می پذیرد که اکنون اسد به روسیه در سوریه پایگاهی داده که روس ها به هیچ وجه نمی خواهند آن را از دست بدهند اما نقشه ها و اهداف روسیه زمانی در معرض خطر قرار می گیرد که آمریکا و ائتلاف ضد اسد همراه آن نفوذ کامل روسیه در سوریه نمی پذیرند و اگر راه حل نظامی از سوی روسیه دنبال شود، آمریکا قطعا و یقینا برای اعمال فشار به این کشور، به اهرم های ضد روسی مثل انواع تحریم هایی که اتحادیه اروپا برای روسیه قائل شده است، متوسل می شود.

ملازهی در همین زمینه معتقد است که آمریکایی ها تا جایی که امکان دارد، از تنش و درگیری با روسیه اجتناب می ورزند.

بر همین اساس است که در صورت توافق روسیه و آمریکا برای چگونگی قدرت در سوریه حالتی متصور است که با عنایت بر آن قدرت متمرکز کنونی جای خود را قدرت فدرال دهد و یا حتی امکان تجزیه قدرت نیز دور از ذهن نیست و این به مجموه نگرانی های بین  المللی در ارتباط با مسائل سوریه می افزاید.


داعش پس از این ...


اما باید دید، داعش که امروز به دلیل روند حوادث مزبور شانس گذشته خود را از دست داده در نقشه بعد از این جنگ سوریه چه جایگاهی پیدا می کند؛ با توجه به اینکه حوادث اخیر عراق و موصل به خودی خود ر تضعیف جایگاه داعش تا حد زیادی موثر بوده است.

پیر محمد ملازهی معتقد است، داعش اکنون در سوریه تقریبا فقط «رقه» و اطراف آن را در اختیار دارد و نمی توان به حضور و وجود جغرافیایی و نظامی این گروه تروریستی ارزشی داد اما تفکر و ایدئولوژی داعش بر اساس نوع نگاه خلافت گرایانه ای که خصوصا در میان اهل سنت دیده می شود، هنوز پابرجاست و چه بسا با خروج نظامی و جغرافیایی از عراق و سوریه به سرزمین هایی همچون افغانستان و لیبی به طور کامل منتقل شود.

به گفته ملازهی در هر کشوری که دولت مرکزی آن در ضعف به سر برد، داعش امکان حضور پیدا می کند، چرا که بقای داعش در هرج و مرج است.