یادداشت - فریدون مجلسی

ترامپ برای سرمایه گذاری روسیه قابل اعتماد نیست

دیپلمات سابق

  1. ۹ ماه قبل
  2. ۰
فریدون مجلسی
نوآوران -

کاری به نظرسنجی های متعددی که تاکنون صورت گرفته، نداریم، آخرین مناظره انتخاباتی دو کاندیدای ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا میان هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ برگزار شد و فضایی که بر این مناظره حاکم بود، همان فضای تقابلی بود که در گذشته نیز بر مناظره های این دو نفر حکم فرما بود.

این که کدام بخش از جامعه ایالات متحده آمریکا به هر یک از این دو نامزد ریاست جمهوری بیشتر متمایل است، آن جایی مهم تلقی می شود که تفاوت عمده این دو کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری را یاداور شویم.

ترامپ قابل اعتماد نیست و تاکنون نیز اگر در مواقعی موفق به پیشتازی شده، به دلیل گرایش وی به سیاست های عوام فریبانه ، شعارها و جنجال آفرینی های متعدد بوده است.

اخیرا یک کارشناس روس اذعان داشته که  روسیه نیز از نزدیک انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را زیرنظر دارد. دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در روسیه محبوبیت بسیار زیادی دارد زیرا باراک اوباما رئیس جمهور کنونی آمریکا ، به شدت در روسیه فاقد محبوبیت است. به عبارت دیگر، مردم روسیه به هر فردی که در آمریکا به اوباما حمله کند، نگاه مثبتی خواهند داشت.

اما ترامپ از نظر شخصیتی، اصول رفتاری و سیاستمداری در جایگاهی نیست که روسیه بخواهد از حالا داعیه نزدیکی روابط خود با آمریکا در زمان ریاست جمهوری وی را اعلام کند.

آنچه تاکنون درباره ترامپ بارها اعلام شده، اصولیست که نشان دهنده جنگی است که علیه جهان و خصوصا جمهوری اسلامی ایران با ریاست جمهوری وی بر آمریکا آغاز می شود.

نظرسنجی ها هرچقدر بالا و پایین برود، آنچه حتی برای خود مردم آمریکا هم ثابت شده است، نمایانگر اعتمادیست که باید از سوی مردم نسبت به شخص رییس جمهور وجود داشته باشد و البته که این مهم درباره ترامپ و احساس مردم آمریکا به او صادق نیست.

حتی توده های مردم آمریکا که به دلیل شعارهای پوپولیست ترامپ اقناع شده بودند، با آگاهی از مسائل اخلاقی و واقعیت هایی که درباره وی مبرهن است، به موقعیت متزلزل و پایین ترامپ در رقابت های انتخاباتی رای داده اند.

اما کلینتون زمانی سناتور بوده و در کنار همسر رییس جمهور آمریکا در سمت وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا به فعالیت پرداخته است.

مردم بر اساس تجارب خود دریافته اند که کلینتون حداقل بر محور یک سیستم خاص حکومت داری می کند و همانند ترامپ حکومت را بر مدار عقاید شخصی، احساسات و هیجانات انگیزشی و عقاید پوپولیستی جلو نمی برد.

با رییس جمهور شدن ترامپ نوع حکومتی که در آمریکا حاکم می شود، فاشیستی است و اگرچه چنین سیستم حکومتی در اکثر شهرها و روستاهای اطراف ایالات متحده آمریکا مورد اقبال است اما این مقبولیت در حد و اندازه ای نیست که برای پایین و بالا بردن آرای مردم به عنوان یک معیار و ملاک در نظر گرفته شود.

اگرچه تاکنون نظرسنجی های متعدد نشان از مقبولیت و محبوبیت 45 درصدی هیلاری کلینتون و محبوبیت 30 درصدی ترامپ دارد اما آنچه از شواهد و قرائن برمی آید، این است که ترامپ شانس چندانی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ندارد.

هرچه هست تا دو هفته دیگر مشخص می شود اما گفتنی ست که در میان سران جمهوری خواه نیز اقبال کمی نسبت به دونالد ترامپ دیده می شود، چرا که سران حزب جمهوری خواه آمریکا به خوبی می دانند، در این انتخابات و با آمدن ترامپ پای حیثیت حزب در میان است.

حتی آنان که خواهان برگشت به دوران شکوه ایالات متحده هستند و به همین دلیل به سمت ترامپ متمایل شده اند، به خوبی می دانند که اکنون دوران تک قطبی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شروی پایان یافته و قدرت های متعددی در گوشه و کنار دنیا سربرآورده اند که حرف های زیادی برای گفتن دارند.

به طور مثال اتحادیه اروپا امروز نقش تاثیرگذار بسیاری در امور جهانی و بین المللی دارد و چین نیز به عنوان یک قدرت مطرح در عرصه های جهانی حضور دارد.

همچنین روسیه نیز در تلاش است که از هر طریق ممکنی قدرت جهانی و بین المللی خود را افزایش دهد و در رقابت با آمریکا به رهبری جهان بپردازد.

من اکنون نیز همانند دو سال گذشته معتقد هستم که دونالد ترامپ شانسی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ندارد. چرا که حدود 50 سال پیش و در دوران جنگ ویتنام، سناتوری شبیه به وی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور کاندیدا شد اما بزرگترین شکست را از سوی مردم در انتخابات پذیرا شد.


خبرنگار: بهناز لطفعلی زاده