گزارش نوآوران از حوادث اخیر موصل در گفت و گو با محمد اخباری:

موصل راه آزادسازی زودتر از موعد عراق را هموار کرد

عراق ماه های زیادی به انتظار نشست تا نخست وزیرش یعنی حیدر العبادی پس از کشمکش های فراوان با آنکارا فرمان شروع عملیات آزادسازی موصل را در تاریخ ۱۷ اکتبر (۲۶ شهریور ۹۵) صادر کند و بر همین اساس بود که تلاش‌ها برای خارج ساختن داعش از عراق و پاکسازی این کشور آغاز شد.

  1. ۹ ماه قبل
  2. ۰
موصل
نوآوران -

نیروهای عراقی از 4 محور عملیات پاکسازی را شروع کردند که عبارت است از:

 محور اول، جبهه شمالی: که توسطه پیشمرگه‌های کرد هدایت شد.

محور دوم، جبهه شرقی بود که از سمت منطقه "الخازر" و "بعشیقه" آغاز و هدایت شد که علاوه بر نیروهای پیشمرگه تعدادی از نظامیان ترکیه هم حضور داشتند.

محور سوم، جبهه جنوبی است که عمده نیروهای عمل کننده در این محور نیروهای ارتش عراق و پلیس فدرال این کشور بودند. پایگاه هوایی "القیاره" که در دست نیروهای آمریکایی قرار داشت، از نقاطی بود که ارتش عراق شروع عملیات را از آنجا کلید زد.

محور چهارم هم جبهه غربی است که در این جبهه تعدادی از نیروهای عراقی حضور داشته و سعی کردند تا از ناحیه تلعفر و مناطق اطراف آن راه‌های خروج عناصر داعش را مسدود کنند.


همچنین به گفته منابع آگاه تعدادی از جنگنده‌های روسیه در مرز سوریه و عراق در حال پروازبودند  تا از سرازیر شدن تروریست‌ها به خاک سوریه جلوگیری کنند.

آزادسازی ۷ روستا در اطراف موصل   و پیشروی در جنوب

نیروهای پیشمرگه موفق شدند روستاهای «باصخره»، «شیخ»، «بده الکبری»، «شاقولی»، «خرابه سلطان» و «اسقف» را از اشغال داعش آزاد کنند. این نیروها به سمت «الحمدانیه» حرکت کردند و به منطقه جنوب شرق موصل رسیدند.

ارتش عراق هم روستای‌های "ابراهیم الخلیل"، "کان حرامی" و "دزیزه" در محور کویر را آزاد کرد.

داعش چاه‌های نفت اطراف موصل را به آتش کشید اما مردم موصل پس از کشتن پنج نگهبان داعش بر انبار تسلیحات در منطقه "نبی شیث" تسلط پیدا کرده و اسلحه‌ها را بین مردم تقسیم کردند.

حمله ناگهانی داعش به کرکوک و سرکوب شدن آن توسط عراقی ها

در حالی که روز جمعه نیروهای عراقی و محور مقاومت در جبهه «موصل» مشغول نبرد با گروه تروریستی داعش بودند، تکفیری‌ها حملات انتحاری را به شهر «کرکوک» طرح ریزی و اجرا کردند که در این تهاجم 3 انتحاری داعش به ساختمان‌های دولتی و نیروگاه برقی در کرکوک حمله کردند.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، تروریست‌های داعش با حمله به نیروگاه برق «الدبس» ابتدا با نیروهای امنیتی درگیر شده و سپس دو عامل انتحاری خود را در ورودی این تاسیسات منفجر کردند.

ساعاتی بعد شورای استانداری کرکوک اعلام کرد، عملیات امنیتی که صبح جمعه در پی حمله افراد مسلح داعش به تعدادی ساختمان امنیتی و خدماتی صورت گرفت با کشته شدن تمامی افراد مسلح و آزادی گروگان‌ها خاتمه یافت.

ریبوار طالبانی، رئیس شورای استان کرکوک روز جمعه گفته بود، نیروهای امنیتی توانستند گروگان‌ها را آزاد کنند و درگیری‌ها متوقف شده است و نیروهای امنیتی در حال جست‌وجوی محله‌های مختلف برای یافتن تروریست‌ها هستند.

طالبانی آمار نهایی کشته‌های این عملیات را ۲۶ تن اعلام کرد که در میان آنها نیروهای امنیتی کرد (آسایش) و کارمندان نیروگاه برق الدبس بودند، در حالی که ۵۰ تن نیز در این عملیات زخمی شدند.

این مسئول محلی همچنین اعلام کرده بود، ۲۸ نیروی داعش نیز که برخی انتحاری بودند در این عملیات کشته شدند.

تا کنون درگیری‌ها شب گذشته نیز ادامه داشته اما با تسلط کامل نیروهای پیشمرگ بر محله دومیز در کرکوک و آزادسازی تمامی گروگان‌ها در هتل صنوبر این عملیات خاتمه یافت.

 این اتفاقات در حالی است که در جبهه موصل نیروهای عراقی بر روستای دویزات و الشک در محور جنوبی موصل تسلط یافتند.

تقریبا روز جمعه که آرامش در اکثر محورهای جنگ حکم‌فرما بود، پلیس فدرال در حال پاکسازی مناطق در محور القیاره بود.

ارتش عراق نیز یک زندان داعش در روستای الحود از توابع القیاره را با ۹۰ زندانی کشف کرد. این یک روز بعد از تسلط ارتش عراق بر شهر برطلبه در شرق موصل است.

عملیات نظامی زودتر از زمان پیش بینی شده، به سرانجام می رسد

دکتر محمد اخباری، کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت وگو با «نوآوران» ضمن یادواری حوادث اخیر موصل گفت: عملیات نیروهای عراقی در موصل به صورت مناسبی جلو می رود و همان طور که می دانیم در کنار 50 روستای اطراف موصل، شهرک های متعددی نیز پاکسازی شدند.

وی با اشاره به آزادسازی جاده موصل – بغداد، گفت: آزادسازی این جاده به نوعی یک دستاورد بسیار مطلوب است که اگر ادامه پیدا کند، پاکسازی کامل عراق بسیار زودتر از پیش بینی های انجام شده به وقوع می پیوندد.

اخباری ادامه داد: پیش بینی می شود که داعش برای اینکه در برابر عملیات مجاهدین عراقی در راه موصل موانع متعددی ایجاد کند، دست به فجایع بسیاری بزند اما آن طور که از اخبار برمی آید، این عملیات نمی تواند آزاد سازی موصل را متوقف کند.

این کارشناس مسائل عراق همچنان با اشاره به عملیات جدید داعش در کرکوک، گفت: این گروه تکفیری و تروریستی با انجام عملیات فراوان در کرکوک می خواهد، پیشمرگ های کرد را از موصل به این منطقه بکشاند تا از این طریق موصل در معرض آسیب قرار بگیرد.

به گفته این کارشناس مسائل خاورمیانه دولت عراق نباید خیلی نگران حضور نیروهای خارجی در عملیات آزادسازی و پاکسازی این کشور باشد، چرا که این حضور بیشتر مستشاری  ونه عملیاتی است.

اخباری همچنین ادامه داد: تعداد نیروهای خارجی در بغداد اندک است و بیشتر برای خدمات مشاوره ای به دولت این کشور در ارتباط با سلاح هایی که پیش تر در اختیار آن قرار داده بودند، به عراق اعزام شده اند.

 وی در بخش دیگری به عملیات و نقشه جنگی اخیر نیروهای عراقی اشاره کرد و گفت: نقشه آزادسازی نینوا از همان اوایل، داعش را غافلگیر کرده و این چیزی ست که از فروپاشی استحکامات دفاعی داعش به خوبی درک و دریافت می شود.

اخباری تصریح کرد: نقشه عملیات آزادسازی نینوا بر اساس تاکتیکی دقیق ترسیم شده و تروریست‌ها انتظار آن را نداشتند و  همان طور که از اخبار هویداست، اختلاف و فروپاشی بزرگی در صفوف داعش در موصل پدید آمده و پیش بینی می شود که در مراحل بعدی  نبردی بزرگ‌تر برای تروریست‌های مستقر در نینوا رقم بخورد.

به گفته این کارشناس مسائل جهان عرب، شکست داعش در عراق بر سرنوشت این گروه تکفیری در سوریه هم تاثیر به سزایی خواهد گذاشت و به همین خاطر است که می توان حضور فیزیکی و نظامی داعش را شکست خورده تلقی کرد اما این گروه تروریستی همانند گروه های مشابه کاملا از بین نمی رود بلکه محدود و ضعیف می شود و امکان انتقال آن به سرزمین ها و کشورهای ضعیف دیگر نیز پیش بینی می شود.


خبرنگار: بهناز لطفعلی زاده