تازه‌ترین اخبار عراق در یک هفتگی عملیات موصل

نیروهای عراقی در حالی امروز (یکشنبه) هفتمین روز عملیات آزادسازی موصل را آغاز کردند که آهنگ پیشروی‌های آنها نواخت کندتری به خود گرفته است و دلیل آن مقاومت سرسختانه داعش در شهرها و کاهش حمایت هوایی آمریکا عنوان می‌شود. گفته می‌شود این کارشکنی‌ فشاری از سوی آمریکا برای متقاعد کردن بغداد جهت پذیرش حضور نظامی ترکیه در شمال خاک خود است.

  1. ۹ ماه قبل
  2. ۰
موصل
نوآوران -

به گزارش نوآوران، تازه‌ترین اخبار امروز (یکشنبه) در عراق در ادامه مرور می‌شود:


۱۵:۳۸ پاپ: کشتار بی‌گناهان در موصل قلب ما را به درد آورده است


پاپ فرانسیس، رهبر مسیحیان کاتولیک جهان می‌گوید، "جنگ بی‌رحمانه در شهر موصل عراق ما را به گریه انداخته و زبانمان را بند آورده است."


۱۵:۱۵ دیدار بارزانی با وزیر دفاع آمریکا/ کنترل پیشمرگ‌ها بر شهرک استراتژیک "بعشیقه"


رئیس اقلیم کردستان عراق در دیدار با وزیر دفاع آمریکا از آزادسازی شهرک استراتژیک بعشیقه در شرق موصل خبر داد.


۱۵:۱۳ خنثی شدن طرح تروریستی در کربلا


اداره اطلاع رسانی پلیس استان کربلا امروز (یکشنبه) از بازداشت یک تروریست خبر داد.


۱۴:۵۵ تاکتیک‌های جدید و متنوع داعش در عملیات موصل


امروز نبردهای داعش در اطراف شهر موصل نشان می‌دهد که این گروه تروریستی نحوه عملیات نظامی خود علیه نیروهای عراقی را به صورت بی‌سابقه‌ای نسبت به نبردهای پیشین تروریست‌ها در عراق و سوریه پیشرفته‌تر و روش‌هایش را متنوع‌تر کرده است که برای نخستین بار شامل استفاده از پهپادهای درون است.


۱۴:۲۹ ادامه پیشروی ارتش عراق در ۲ محور شرق و جنوب موصل/ کردها ارتباط موصل با بعشیقه را قطع کردند


نیروهای کرد عراقی در ادامه پیشروی خود در اطراف موصل کنترل مسیر اصلی بین شهر بعشیقه و موصل را در دست گرفتند.


۱۲:۱۲ جزئیات طرحی که کارتر به بغداد برد/ "ترکیه روز بعد از آزادی موصل، عراق را ترک می‌کند"


یک منبع عراقی فاش کرد که، وزیر دفاع آمریکا حامل طرحی برای مسئولان بغداد بوده که به دنبال تحمیل حضور ترکیه در عراق است و بغداد نیز ممکن است آن را بپذیرد. به ویژه اینکه ترکیه در حملات هوایی موصل به صورت گسترده مشارکت دارد.


۱۱:۵۸ گله نیروهای عراقی از پشتیبانی هوایی "محدود" ائتلاف آمریکا در نبرد موصل


روزنامه آمریکایی واشنگتن پست گزارش داد نیروهای عراقی و کرد که تا پیش از این برای مبارزه با گروه تروریستی داعش اتکای زیادی به حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری آمریکا داشتند از کاهش پشتیبانی هوایی این ائتلاف از آنها در عملیات مربوط به بازپس گیری شهر موصل شکایت دارند.


۱۱:۴۴ وزیر دفاع آمریکا وارد اربیل شد


وزیر دفاع آمریکا امروز (یکشنبه) پس از گذراندن یک روز دیدارهای کاری با مسئولان عراقی در بغداد وارد اربیل، مرکز کردستان عراق شد.


۱۱:۲۱ مشروبات الکلی در عراق در میان مخالفت مسیحیان ممنوع شد


پارلمان عراق به اتفاق آرا بند منع واردات، تولید و فروش مشروبات الکلی را در قانون واردات این کشور اضافه و تصویب کرد که موجب اعتراض نماینده مسیحیان در پارلمان شد.


۱۱:۰۰ مسکو: ائتلاف ضد داعش مرتکب "جنایت جنگی" در عراق شده است


ارتش روسیه ائتلاف ضد داعش تحت فرماندهی آمریکا را به ارتکاب جنایت‌های جنگی در عراق متهم کرد.


۱۰:۴۴ حمله گسترده داعش به شهر الرطبه در غرب عراق


منابع عراقی اعلام کردند که تروریست‌های داعش از سه محور به شهرستان الرطبه در استان الانبار حمله کردند. این حمله همزمان با عملیات گسترده نیروهای عراقی در شهر موصل، مهمترین پایگاه داعش در این کشور صورت می‌گیرد.


۱۰:۳۹ داعش به سلاح "زمین سوخته" روی آورد


دو مسئول آمریکایی فاش کردند، پس از آنکه داعش یک کارخانه تولید گوگرد را آتش زد، نیروهای این کشور مجبور به استفاده از ماسک‌ به دلیل انتشار مواد سمی حاصل از این آتش سوزی شدند. معاون استاندار نینوا نیز نسبت به وقوع فاجعه‌ای زیست محیطی در صورت ادامه آتش سوزی هشدار داد.


۱۰:۰۰ کارتر: عراق مایل باشد بعد از موصل در این کشور می‌مانیم


وزیر دفاع آمریکا در سفر به بغداد اعلام کرد که نیروهای آمریکایی بعد از آزادی موصل احتمالا برای مبارزه با تروریسم و آموزش نیروهای عراقی در این کشور نقش ایفا کنند.


۰۹:۵۸ درخواست علاوی برای برگزاری کنفرانس منطقه‌ای پس از نابودی داعش


نخست وزیر پیشین و رئیس ائتلاف "الوطنیه" عراق با اشاره به وجود فرصتی برای منطقه جهت بازسازی آن، خواستار تشکیل کنفرانس منطقه‌ای با نظارت سازمان ملل پس از نابودی داعش شد.


۰۹:۳۳ اردوغان: به مرزهای جغرافیایی دیگر کشورها احترام می‌گذاریم


رئیس جمهور ترکیه با بیان این که موصل زمانی جزئی از خاک ترکیه بوده اعلام کرد آنکارا به مرزهای جغرافیایی کشورهای دیگر احترام می‌گذارد.


۰۹:۳۰ نیروهای عراق به دروازه‌های موصل رسیدند


با گذشت یک هفته از آغاز عملیات سرنوشت‌ساز موصل نیروهای عراقی در مرحله دوم عملیات خود تمرکز را بر شهرهای اطراف موصل گذاشته‌اند و در ۲۴ ساعت گذشته با آزادکردن چند شهر، از محور شرقی به دروازه‌های موصل رسیدند.


منبع: ایسنا