سفیر اسبق ایران در لیبی مطرح کرد:

پذیرش کاندیداتوری میشل عون یک گام رو به عقب برای مستقبلین است

مهلت ریاست جمهوری «میشل سلیمان» ماه می سال 2014 پایان یافت و از آن زمان تاکنون لبنان با بحران خلا ریاست جمهوری روبه رو بوده است. بحرانی که به جنگ ریاست جمهوری تبدیل شده بود اما امروز که سعد الحریری حمایت رسمی خود را از میشل عون اعلام کرده و البته پس از سخنان دو شب گذشته سید حسن نصرالله حالا می توان اینطور گفت که موضوع ریاست‌جمهوری لبنان دیگر نهایی و تقریبا حل شده است.

  1. ۹ ماه قبل
  2. ۰
پذیرش کاندیداتوری میشل عون یک گام رو به عقب برای مستقبلین است
نوآوران -

منابع نزدیک به سعد حریری از وجود توافق منطقه‌ای و بین‌المللی برای انتخاب میشل عون به عنوان رئیس‌جمهور آتی لبنان خبر دادند و آن طور که از اخبار بر می آید، همچنین قرار است هیئتی از عربستان برای تأیید طرح سعد حریری به زودی به لبنان سفر کند.

یک مرور کوتاه بر سیر تحولات لبنان

از وقتی دوران ریاست جمهوری میشل سلیمان پایان یافت تا چندی پیش پارلمان لبنان بیش از ۴۰ جلسه برای انتخاب رئیس جمهور جدید برگزار کرده که تمامی آنها ناکام مانده است، چرا که در هیچکدام  تعداد نمایندگان حاضر در جلسه به حد نصاب نرسید.

به طور مثال نامزد جریان «14 مارس» یعنی «سمیر جعجع» در تمامی جلسات انتخاب رییس جمهور به کام نرسیده، چرا که نمایندگان جریان «8مارس» در جلسات مزبور حضور نیافتند.

«میشل عون» نامزد مورد حمایت حزب الله لبنان نیز درست به همین دلیل یعنی عدم حضور نمایندگان جریان مقابل در جلسات تعیین تکلیف پست ریاست جمهوری، موفق به تصدی این پست نشده است.

با حمایت سعد الحریری رییس جریان مستقبل لبنان از «سلیمان فرنجیه» ، کشمکش های انتخاباتی وارد مرحله جدیدی شد.

جعجع این اقدام الحریری را نوعی خیانت در حق خود دانست و در اقدامی کاملا غیرمنتظره ، در جریان یک نشست مطبوعاتی حمایت خود از «میشل عون» رئیس جریان «تغییر و اصلاح» برای تصدی پست ریاست جمهوری لبنان را اعلام کرد و این چیزی ست که حریری اصلا فکر آن را نمی کرد.

وی در بیان علت حمایت از میشل عون اظهار داشت: «لبنان در حال حاضر به لبه پرتگاه رسیده است، باید برای نجات آن کاری انجام شود؛ کاری که شاید کسی جرأت انجام دادن آن را نداشته باشد. بر همین اساس، پس از سلسله بررسی ها و رایزنی ها با اعضای حزب نیروهای لبنانی تصمیم به حمایت از آقای عون گرفتیم تا شاید شرایط کشور ثبات بیشتری پیدا کند»

در تمام این کشمکش ، حزب الله لبنان بر موضع خود مبنی بر حمایت از «میشل عون» به عنوان نامزد اصلی خود برای تصدی پست ریاست جمهوری پافشاری و اعلام کرد که ضمن احترام بسیار زیاد برای «سلیمان فرنجیه» اما این گروه همچنان از عون حمایت می کند.

چندی بعد الحریری نشستی را با اعضای پارلمان جریان المستقبل برگزار کرد و به گزارش روزنامه «الاخبار» «الحریری در جریان این نشست درباره نامزدی «میشل عون» همان فردی که مورد حمایت حزب الله بوده، برای انتخابات ریاست جمهوری سخن گفته است.»

 به اعتقاد برخی از تحلیل گران استراتژی جدید حریری با حمایت از ریاست جمهوری میشل عون،این بوده که  جریان ۸ مارس و در رأس آن حزب الله لبنان را برای پذیرش نخست وزیری خود متقاعد کند و البته شکست پروژه قبلی سعد الحریری که همانا حمایت از «سلیمان فرنجیه» بوده تأثیر بسزایی در کلید خوردن استراتژی جدید وی داشته است. الحریری پس از مشاهده مواضع سرسختانه حزب الله لبنان در حمایت از میشل عون و ناامیدی از پذیرش نامزدی «سلیمان فرنجیه» توسط این گروه، تصمیم گرفت تا پروژه جدیدی را راه اندازی کند.

از طرف دیگر سعد الحریری برای حفظ اندک پایگاه اجتماع باقی مانده جریان المستقبل لبنان تلاش کرد تا معادله «ریاست جمهوری برای عون؛ نخست وزیری برای الحریری» را محقق سازد.

گام رو به عقب حامیان «حریری» است

جعفر قناد باشی، کارشناس مسایل خاورمیانه و جهان عرب به «نوآوران» گفت: پذیرش میشل عون توسط سعد الحریری و گروه حامی وی در حقیقت یک گام رو به عقب بزرگ و البته نوعی شکست تلقی می شود.

به اعتقاد وی الحریری برای اینکه شدت این شکست را در انظار عمومی کاهش دهد، طرح نخست وزیری خود را در کنار ریاست جمهوری میشل عون اعلام کرده است، چراکه حریری و گروه حامی وی در هر صورت از تعلق چنین امتیاز بزرگی به حریف خود ناراضی هستند و می خواند از بار مثبت آن بکاهند.

این کارشناس مسائل جهان عرب همچنین ادامه داد:  اکنون که بیش از دو سال از درگیری های داخلی لبنان بر سر انتخاب رییس جمهور می گذرد، در روزهای اخیر نشانه هایی از وجود زمینه های توافق میان اطراف داخلی دیده می شود.

قنادباشی افزود: نشانه های روشن و واضحی از تاثیرگذاری حزب الله در سیاست لبنان دیده می شود و این به خودی خود یک موفقیت بزرگ برای حزب الله است.

به اعتقاد وی پس از این موفقیت بزرگ برای حزب الله لبنان دشمنان خارجی و کشورهایی که هم سو با اسرائیل هستند، برای تحمیل شکست خود دست از توطئه های گوناگون بر نمی دارند، چراکه کشورهای مزبور نمی خواهند، کاندیدایی که از ابتدا مورد حمایت حزب الله لبنان بوده، در این کشور نقشی تعیین کننده داشته باشد.

قنادباشی همچنین گفت: درست است که لبنان مدت های زیادی درگیر اختلافات درونی برای انتخاب رییس جمهور بوده اما این اختلافات بیشتر در حالت مناقشات سیاسی است که بعد از انتخابات و هموار شدن راه تعیین نخست وزیر، آرام می شود.

به گفته وی دلیل چنین امری هم این است که مردم و خصوصا احزاب داخلی لبنان از اختلافات داخلی و خلاء قدرتی که در این کشور وجود داشته، خسته اند و به دنبال آرامش هستند.

این تحلیل گر مسائل خاورمیانه افزود: رقابت های بی ثمر با حزب الله در داخل لبنان درگیری های متعددی را ایجاد کرده و همانطور که از اخبار برمی آید، رقیبان حزب الله به ناتوانی خود پی برده اند.

قناد باشی معتقد است، حزب الله لبنان با حضور در سوریه و با نبرد علیه گروه های ترووریستی و افراطی همانند داعش، جبهه النصره و... ریشه های افراطی گری را در داخل لبنان هم خشک کرده است و به اقتدار هر روزه حزب الله و شکست های پی در پی رقیبان آن می افزاید.

وی همچنین افزود: ممکن است که حملات نا اگاه و غیر منتظره ای همانند آنچه در کرکوک مشاهده شد، از سوی گروه های تروریستی ایجاد شود اما امکان حضور و فعالیت یک جریان قوی مسلحانه وجود ندارد.

این کارشناس مسائل جهان عرب رویدادهای اخیر لبنان را که در جهت اقتدار حزب الله لبنان است، شکستی برای عربستان و ائتلاف حامیان اسرائیل در جهان و منطقه دانست و گفت: انچه از حوادث یمن، عراق، سوریه و لبنان نمودار می شود، همانا نقشه ای ست که در تمام آنها عربستان سعودی و حامیان خارجی آن را شکست خورده تلقی می کند.


خبرنگار: بهناز لطفعلی زاده