«نوآوران» در گفت‌و‌گو با کارشناسان امور بین‌الملل بررسی کرد

آغاز فعالیت دفتر اتحادیه اروپا در تهران به معنای گشایش سفارت این کشورهاست

بازگشایی اتحادیه اروپا در ایران خبری بود که روز گذشته به نقل از مجید تخت روانچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفت. متأسفانه طی سال‌های اخیر به دلیل اعمال تحریم‌های اروپا علیه کشورمان شاهد قطع روابط کشورهای اروپایی در همه زمینه‌ها بودیم. اما اکنون با درایت دستگاه دیپلماسی کشور و تیم مذاکره‌کننده قوی می‌توانیم به آینده روابط ایران و کشورهای دنیا امید داشته باشیم. امیدی که در دولت نهم و دهم از بین رفته بود اما اکنون و در فضای پسابرجام ایجاد شده است.

  1. ۹ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
اتحادیه اروپا
نوآوران -

چندی پیش نیز اتحادیه اروپا عادی‌سازی رابطه با ایران را به تصویب رسانده بود. این اقدام و همچنین بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا در ایران را می‌توان نشانه پایبندی و تعهد غرب به برجام دانست.

از دیگر سو در داخل نیز باید شرایط به نحوی فراهم شود که امکان سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در ایران فراهم شود تا شاهد ورود سرمایه‌گذاران به اقتصاد کشور باشیم. چرا که سرمایه‌گذاران باید به امنیت سرمایه‌گذاری در ایران یقین داشته باشند تا با خاطری آسوده در بازارهای داخل حضور یابند.

بازگشایی دفتراتحادیه اروپا در تهران نشانه اشتیاق قاره سبز به گسترش مناسبات

بازگشایی یا گشایش دفتر اتحادیه اروپا در تهران خبر خوبی است. از زمانی که برجام به تفاهم رسید شاهد این بودیم که اتحادیه اروپا بسیار اشتیاق داشته و دارد که با ایران در زمینه‌های مختلف همکاری کند. این اشتیاق را بعد از توافق برجام با اعزام هیأت‌های بلندپایه‌ کشورهای مختلف به تهران می‌توان به خوبی دریافت.

اما فشارهایی که لابی صهیونیست‌ها و عربستان بر امریکا و اروپا وارد می‌کردند بعضاً شدیدتر می‌شد و شرکت‌های مهم و معتبر را به اشتیاق می‌کشاند اما آن‌ها با ملاحضات بیشتری وارد عمل می‌شدند و اتحادیه اروپا با مصوبه‌ای که درخصوص عادی شدن روابط با ایران داشت نشان داد در شرایط کنونی اشتیاق زیادی به برقراری رابطه با ایران دارد.

گشایش دفتر اتحادیه اروپا در تهران نیز به معنای سفارت اتحادیه اروپاست که هر کشوری که می‌خواهد با کشور مقابل خود روابط سالم و نزدیکی را برقرار کند اقدام به گشایش سفارت می‌کند. دفتر اروپاییان در تهران نیز به معنای سفارت اتحادیه اروپایی تلقی می‌شود که از این طریق می‌تواند مناسباتش را با تهران از نزدیک و با شرایط بهتر ادامه دهد.

متأسفانه طی سال‌های اخیر شاهد این بودیم که سرمایه‌گذاران به دلیل نبود امنیت سرمایه‌گذاری در بازارهای ایران حضور نمی یافتند و جایی سرمایه گذاری می‌کردند که برایشان سودآور باشد و امنیت سرمایه گذاری را احساس کنند. طی سال‌های اخیر متأسفانه به دلیل پرونده هسته‌ای تحریم‌هایی علیه کشورمان اعمال شد که امنیت سرمایه‌گذاری از بین رفت.

در دولت قبل متأسفانه برخی کشورها پول‌های ایران را بلوکه کردند و در چنین شرایطی سرمایه گذاران احساس خطر کردند.

اما اکنون با اقدامات سنجیده دولت تدبیر و امید خوشبختانه ایران‌هراسی از بین رفته است.

البته نباید در کوتاه‌مدت به بهبود اوضاع اقتصادی امید داشت چراکه با توجه به شرایطی که طی سال‌های قبل داشتیم باید در زمان طولانی‌تری امید به بهبود وضعیت داشته باشیم.

بسیاری از کشورهای اروپایی اعم از فرانسه، فنلاند، ایتالیا، آلمان و دیگر کشورها اخیراً به ایران آمده‌اند و در تلاش بودند که مناسباتشان با ایران افزایش یابد که نتایج این توافقات در بلندمدت خود را نشان می‌دهد.

آن‌ها که کاسبان تحریم و مخالف برجام بودند مخالفت‌های خودشان را تا همین چند ماه اخیر نشان دادند و تلاش می‌کردند که نگذارند آقای روحانی برای بار دوم به ریاست‌جمهوری برسد تا به این ترتیب برایشان شرایط مساعدتری فراهم شود. این اتفاق نخواهد افتاد و به نظر می‌رسد روحانی برای بار دوم انتخاب شود و قاعدتا باید در سال اول دوره دوم ایشان نتایج این مذاکرات و گفت‌و‌گوها و رفت‌و‌آمدها را ملموس‌تر احساس کنیم.

بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا گامی در جهت گذار سریع‌تر از وضعیت درون‌برجامی به پسابرجامی

بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا در تهران نقطه بسیار روشن در حوزه سیاست خارجی جمهوری اسلام ایران در دهه‌های اخیر است. از آن جهت نقطه روشن است که تحت فشارهای وارده بر ایران و تلاش برای انزواسازی آن هم در چارچوب ساختارهای بسیار فشرده علیه تهران امروز ما شاهد تلاش بسیار معنادار اتحادیه اروپا و 27 کشور عضو آن که ایجاد یک خط اعتباری مطمئن از طریق تشکیل یک دفتر نمایندگی در تهران است این نکته می‌تواند نشان دهنده موفقیت تهران باوجود فشارهای بسیار بالا در دهه‌های گذشته بر مردم ایران در چارچوب تحریم‌های چند لایه و فشرده بین‌المللی محسوب شود که بخش مهمی از آن در پرونده هسته‌ای آشکار شد امضای برجام موجب شده است که هم آرام‌آرام زمینه‌ها و تأثیرات برجام خود را نشان دهد.

 آن‌چه که اکنون اهمیت دارد نگاه به برجام نه به عنوان یک حادثه بلکه به عنوان یک روند است امروز ما دوران درون‌برجامی به سر‌می‌بریم و بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا در تهران گامی در جهت گذار سریع‌تر از این وضعیت درون‌برجامی به دوران پسابرجامی محسوب خواهد شد. جمهوری اسلامی ایران در چارچوب تئوری جنگ‌های نامتعادل در مسیر عملیات رسانه‌ای بسیار پیچیده به عنوان تهدید نظام بین‌الملل مطرح شد. برجام و تلاش دولت روحانی پس از یک دهه تلاطم‌های متفاوت در پرونده هسته‌ای موجب شده است هم اکنون این تئوری جنگ‌های نامتعادل با چالش‌های بسیار جدی روبه‌رو شود و این چالش‌ها موجب شده است در حال حاضر خروجی آن تلاش اتحادیه اروپا برای پیشی گرفتن از دیگر رقبای غربی و شرقی جهت نزدیک شدن به تهران باشد تهران نیز براساس اهداف ملی تعریف شده و منافع تحکیم یافته ناشی از این اهداف به دنبال ایجاد فضایی مثبت است که این‌ها نشان‌دهنده نقطه روشن در مسیر سیاست خارجی ایران محسوب می‌شود.

بسترهای سرمایه‌گذاری خارجی در ایران فراهم شود

گشایش دفتر اتحادیه اروپا در ایران چند پیام مهم دارد. درواقع از سیاست و اقتصادی که در حالت انقباضی بود رها شدیم که این از نتایج برجام است. مسأله دیگر این‌که با تأسیس این دفتر در تهران به عنوان بازیگر جهانی می‌توانیم مطرح شویم. از همه مهم‌تر این‌که به این ترتیب بستر سرمایه‌گذاری اروپاییان در ایران به ویژه در زمینه‌ نفت، گاز، پتروشیمی و معدن فراهم می‌شود.

باتوجه به این‌که تأسیسات و تجهیزات نفتی ما عمر طولانی دارند افزایش مناسبات با اروپایی‌ها موجب می‌شود که بتوانیم به خوبی از این منابع طبیعی‌مان استفاده کنیم. به ویژه در بهره‌برداری از میادین مشترک. آنچه که خیلی اهمیت دارد این است که اتحادیه اروپا به این نتیجه رسیده که کشور ما از نظر وجود منابع طبیعی غنی است و آن‌ها می‌تواند سرمایه‌گذاری سودآوری داشته باشند. اما این نکته مهم است که بر سر راه سرمایه‌گذاری اروپایی‌ها در ایران مشکلاتی وجود دارد. غیرمدرن بودن سیستم بانکی ایران مشکل بزرگی است که اتحادیه اروپا اعلام کرده سیستم بانکی ایران هنوز نتوانسته خود را با استانداردهای بین‌المللی هماهنگ کند که امیدواریم همسو با اروپایی‌ها تغییراتی را در سیستم اقتصادی‌مان دهیم تا بسترهای خوبی ایجاد شود.

گشایش دفتر اتحادیه اروپا در تهران ثمره برجام است

اکنون در دوران پسابرجام به سر می‌بریم و بسیاری از تحریم‌ها و موانع برطرف شده است. خوشبختانه زمینه‌های خوبی برای گسترش روابط ایران و اتحادیه اروپا ایجاد شده که این فرصتی مغتنم است. باید با توجه به زمینه‌های مشترک و منافع متقابل در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی همکاری صورت گیرد.

در نتیجه شاهد هستیم که خود اتحادیه اروپا گام‌های مثبتی در این زمینه برداشته است. بعد از تصویب عادی‌سازی روابط با ایران توسط پارلمان اروپا و سفر موگرینی به ایران، بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا با ایران هم خبر خوبی است.

این مهم را می‌توان ثمره برجام دانست و باید باتوجه به ظرفیت‌های منطقه‌ای ایران برای ایجاد صلح و ثبات در منطقه مورد استفاده قرار گیرد. ایران می‌تواند در این زمینه نقش گسترده‌ای داشته باشد.

 کشورهای اروپایی نیز به کمک و مشارکت ایران نیازمندند چراکه ایران دارای بازاری مطمئن برای اروپایی‌هاست.

 ظرفیت‌های اقتصادی ایران، نیروی انسانی کارآمد و متخصص، وجود منابع طبیعی غنی همه جاذبه‌هایی است که شرکت‌های اروپایی را به سمت ایران سوق می‌دهد تا از این ظرفیت‌ها استفاده کنند و بار دیگر اروپا جایگاه خودش را به عنوان شریک اول تجاری ایران به دست آورد.

معتقدم که روزهای خوبی را در آینده به ویژه از نظر اقتصادی خواهیم داشت البته مشکلاتی نیز در این مسیر وجود دارد. حل آن‌ها نیازمند گذر زمان است و پروسه‌ای زمانبر است. باتوجه به این دورنمایی که اکنون به وجود آمده است ایران و کشورهای اروپایی می‌توانند همکاری‌ها را ارتقا دهند.

باید در داخل نیز شرایط و زمینه‌های لازم برای سرمایه‌گذاری فراهم شود تا شاهد ورود سرمایه‌گذاران خارجی به ایران باشیم. 


خبرنگار: آرزو قادری