در گفت و گوی نوآوران با تحلیلگران امور بین الملل بررسی شد

ترامپ یا کلینتون؛ کدام یک برای جمهوری اسلامی مناسب ترند؟

پس از انتظارهای فراوان نوبت به روز انتخابات آمریکا رسید. رقابت بر سر ورود به کاخ سفید به واپسین دقایق خود نزدیک شده و هر دو کاندیدا نفس‌ها را در سینه حبس کرده‌اند.

  1. ۸ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
ترامپ
نوآوران -

همچنین مردم بسیاری از کشورها چشم به نتیجه این انتخابات دوخته ‌اند. تا به لحظه نگارش این گزارش  کلینتون به یک قدمی کاخ سفید رسیده و شاید این اتفاق در یک چشم به هم زدن رخ دهد، اما باید صبر کرد و شمارش معکوش را آغاز کرد و دید که آخرین کش و قوس های انتخاباتی به کجا می رسد و چه کسی به کاخ سفید راه می یابد.کلینتون  در شرف دستیابی به یک پیروزی مسلم و در مواردی اکثریتی قاطع در میان گروه‌های رای دهنده اقلیت نظیر سیاهپوستان، لاتین‌ تبارها و رای دهندگان تحصیل کرده است و در عین حال ترامپ نیز از حمایت طبقه کارگر سفیدپوست برخوردار بوده است؛ گروهی که طبق نظرسنجی‌ها ممکن است کلینتون را بیشتر از هر کاندیدای دموکرات دیگری در تاریخ معاصر رد کنند.

    نتایج تمام ادوار انتخابات آمریکا تا لحظه اخر ثابت نبوده است

رحمان قهرمان پور، کارشناس مسائل بین المللی در گفت و گو با «نوآوران» در خصوص نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: پیش بینی و تحلیل پیش از موعد نتایج انتخابات ایالات متحده آمریکا به دلیل پیچیدگی سازو کار سیستم الکترال همیشه مشکل بوده است .

وی همچنین افزود: با توجه به این که هر ایالت دارای 27 یا 28 رای الکترال است، شرایط پیش بینی نتیجه انتخابات و تعیین این که کدام از یک کاندیداها در نهایت پیروز این رقابت می شوند کاری مشکل است و باید تا آخرین لحظه چرخش آرا در ایالت ها را نظاره کرد.

این کارشناس مسائل آمریکا به آمار نظر سنجی ها در دوره های مختلف اشاره کرد و گفت: در آمریکا آن چه که پیش بینی می شود بر اساس یک درصد آراست و آرای اعلام شده نیز قطعی نیست.

وی به اشتباه آماری در اعلام نتایج انتخابات اشاره کرد و افزود: باید تا اعلام قطعی نتایج صبر کرد، چرا که امکان خطا و اشتباه در نظرسنجی ها وجود دارد و این چیزی است که در انتخابات سال 2000 شاهد آن بودیم.

بعد از ظهر روز گذشته شبکه خبری CNN که از حامیان اصلی هیلاری کلینتون است، در گزارشی اعلام کرد تازه ‌ترین تحولات عرصه انتخابات نشان می دهد که او نمی تواند نصاب پیروزی را که عدد 270 رأی الکترال است را کسب کند. قهرمان پور در این باره گفت: این که این تعداد رای الکترال می تواند به ضرر یا نفع کلینتون باشد، با توجه به وضعیت آرا در ایالت های نوسانی کمی مشکل است.

به گفته این کارشناس مسائل بین المللی سیستم انتخابات ایالات متحده آمریکا بر اساس آرای مستقیم نیست و رای در این کشور بر اساس جمعیت است. به عبارت دیگر با توجه به پیچیدگی سیستم الکترال کالج  این دو درصدی که هیلاری کلینتون نتوانسته آن را کسب کند هم می تواند به ضرر او شود و هم در یک چرخشی می تواند به نفع وی باشد. به گفته قهرمان پور چگونگی آرا در ایالت های نوسانی که نه کاملا دموکرات هستند و نه جمهوری خواه تا حدود زیادی بر نتیجه انتخابات تاثیر خواهد گذاشت.

    آمریکا با دو نگاه سنتی و اقتصادی نسبت به جهان

هادی اعلمی فریمان، کارشناس مسائل آمریکا در گفت وگو با «نوآوران» با اشاره به پیچیده بودن شرایط انتخاباتی ایالات متحده آمریکا گفت: در این دور از انتخابات رقابت و رویارویی میان دو کاندیدایی بود که هر دو دارای دیدگاه های متفاوت و البته متضادی بودند.

به گفته وی دونالد ترامپ ادبیات جدیدی را مطرح کرده که در ساختار فعلی این کشور بی سابقه بوده است.

این تحلیل گر امور بین المللی ادامه داد: دیدگاه های جدید و متمایز ترامپ مبتنی بر نوعی تجدیدنظر اساسی در سیاست های داخلی و خارجی ایالات متحده آمریکا است و این از نظر ساختاری هم با اصول حزب دموکرات و هم جمهوری خواه کاملا متفاوت است.

اعلمی با اشاره به تجدیدنظر طلبی که در پشت دیدگاه های ترامپ وجود دارد، ادامه داد: بسیاری از نظرات این کاندیدای ریاست جمهوری درباره قضایایی مثل مهاجرت، اقلیت های نژادی، مالیات و غیره نشان دهنده متمایز بودن سیاست های ترامپ است.

وی گفت: اگر تاریخ ایالات متحده آمریکا را از ابتدا مورد بررسی قرار دهیم ، متوجه می شویم که از ابتدای تشکیل این کشور یکی از مهم ترین مسائل زندگی مردم مبتنی بر بحث مالیات ها بوده است. با وجود آن که بسیاری از سیاستمدران بر موضوع مالیات تاکید داشته اند، اما ترامپ به صورت افراطی روی این موضوع تاکید می کند و با شعار کاهش مالیت ها سعی داشت مردم را به خود نزدیک کند.

این کارشناس مسائل کشورهای آمریکایی ادامه داد: بسیاری از سیاست های ترامپ حتی از سایر دیدگاه های سنتی حزب جمهوری خواه متفاوت بود و چنین دیدگاهی می تواند بر چگونگی نگرش آمریکا بر سیاست خارجی این کشور و در نحوه برخورد با مسائل مختلف جهان و منطقه تاثیر می گذارد.

به گفته او دیدگاه این کاندیدای ریاست جمهوری تلفیقی از گرایشات ناسیونالیستی، پوپولیسم و انزوا گرایی است. انزوا گرایی از این جهت که اگر باید بر حس ناسیونالیستی مردم این کشور تحریک شود بالطبع گرایشات داخلی قدرت می گیرد و نتیجه آن همان انزواگرایی خواهد بود.این کارشناس مسائل کشورهای آمریکائی با مثبت ارزیابی کردن توفیق کلینتون در انتخابات، گفت: بر اساس تجربه در هر دور از انتخابات پیش بینی نتایج به دلیل سیستم خاص آرای الکترال مشکل بوده و تقریبا آن چه در این دور مشاهده شد این بو که رسانه ها و نشریات داخلی آمریکا هوادار هیلاری کلینتون بودند و به همین دلیل در پیش بینی ها جهت دار آمار را اعلام می کردند.به گفته اعلمی تا روز گذشته رسانه های بی طرف هم از پیشتازی کلینتون خبر می دادند و به همین دلیل شانس پیروزی وی در انتخابات بالاتر از ترامپ بوده، اما باید صبر کرد.

وی همچنین به موضع گیری های متفاوت هر کدام از این دو کاندیدا نسبت جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و ادامه داد: هر دو نفر نسبت به برجام نگاه تند و سخت گیرانه ای دارا هستند، اما کلینتون نزدیک به اسرائیل و دارای نگاه سنتی به ایران است و ترامپ با منظر اقتصادی به مسائل خارجی نگاه می کند.

    چه ترامپ و یا چه کلینتون تغییری در سیاست های خارجی آمریکا نسبت به ایران ایجاد نخواهند کرد

حامد قشقاوی تحلیل گر مسائل بین المللی به «نوآوران» گفت: آن چه به طور کلی درباره جمهوری خواهان و دموکرات ها در جمهوری اسلامی ایران وجود داشته این است که جمهوری خواهان دارای خشونت کلامی و رفتاری افراطی هستند و بدین واسطه خطرناک تر از دموکرات ها هستند، اما براساس تجربه و با توجه به هر دو مدل حکومت حمهوری خواهان و دموکرات ها می توان نتیجه گرفت که دموکرات ها بسیار بهتر از جمهوری خواهان صحبت می کنند و دارای نوعی ادبیات زیبا هستند که با بهره برداری از همان اطراف مقابل خود را به راحتی قانع کرده و در ایجاد نوعی اجماع بین المللی و داخلی علیه جمهوری اسلامی ایران بسیار موفق تر عمل کرده اند.

به گفته وی جمهوری خواهان در چنین زمینه ای توفیق چندانی نداشتند و این به دلیل ویژگی های افراد حاضر در این حزب بوده است.

این تحلیل گر مسائل بین المللی معتقد است که در دوره های گذشته همواره آرای الکترال ها تا زمان آخر انتخابات تغییر کرده و نظرسنجی هایی که این دور نیز وجود داشت، همواره در گذشته دیده شده است، اما تا لحظه آخر انتخابات تغییر کرده است.

قشقاوی در ادامه به بیان ویژگی های شخصیتی ترامپ اشاره کرد و افزود: ترامپ امروزه در آمریکا به عنوان نوعی پدیده شناخته می شود. او رویای آمریکائی را برای شهروندان این کشور زنده می کند و برای آن ها نوعی احساس نوستالژی و بازگشت به دهه های 50 و 60 است.

وی معتقد است که ترامپ بسیار شبیه به رئیس جمهوران و سیاستمدران پیش ایالات متحده رفتار می کند و از این طریق با زنده کردن احساس نوستالژی در مردم آمریکا سعی داشته تا آن ها را به خود جذب کند.این تحلیل گر مسائل بین المللی ادامه داد: ترامپ به عنوان فردی است که در کارنامه خود هیچ سابقه سیاسی نداشته و همین باعث شده تا بسیاری از مردمی که از سیاست خسته شده اند، به سمت او جذب شوند.

قشقاوی معتقد است که کلینتون همواره بر اساس چارچوب تشکیلات حزبی و در قامت یک سیاستمدار رفتار کرده مه کم تر اشتباه می کند، اما رفتار ترامپ نشان دهنده این است که وی خارج از سیستم عمل می کند.

این تحلیل گر مسائل سیاسی ادامه داد: در عین حال ترامپ با بیدار کردن احساسات نوستالژیک در مردمی که خسته از سیاست های حزبی شده اند، با آن ها ارتباط برقرار کرده و در همین زمینه سعی کرده تا ساده رفتار کند و گاها اشتباهات بسیاری هم مرتکب شده است.

قشقاوی معتقد است که کلینتون دارای لابی های گسترده سیاسی، نظامی، مالی، صهیونیستی و غیره است، اما ترامپ به واسطه سیاسی نبودن و سرمایه دار بودن اگر رئیس جمهور شود تا حدی دارای استقلال در تصمیمات خود است.

وی همچنین  در خصوص مواضع آتی آمریکا نسبت به ایران گفت: بسیاری از کسانی که به بحث مذاکرات بین المللی خوش بین بودند، معتقدند که چه ترامپ رئیس جمهور شود و چه کلینتون در نگرش این کشور نسبت به ایران تغییری

 ایجاد نمی‌شود.


خبرنگار: بهناز لطفعلی زاده