جنگ خیابانی در شرق موصل/ سرسختی داعش و تلاش نیروهای عراقی برای پیشروی

منابع عراقی از درگیری‌های شدید میان نیروهای عراقی و تروریست‌های داعش در محله‌های شرقی و شمال شرقی موصل خبر دادند.

  1. ۹ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
موصل
نوآوران -

به گزارش نوآوران  به نقل از شبکه خبری سومریه نیوز، منابع نظامی و شاهدان عینی در محله القادسیه در شمال شرق موصل می‌گویند که درگیری‌های شدیدی میان تروریست‌های داعش و نیروهای عراقی در این محله رخ داده است. نیروهای مبارزه با تروریسم عراق روز جمعه توانستند وارد محله القادسیه شوند.

همچنین درگیری‌های شدیدی میان دو طرف در ورودی‌های محله البکر در شرق موصل رخ داد. این درگیری‌های نگرانی را درباره وضعیت ساکنان این محله‌ها افزایش داده است به ویژه اینکه هنوز امکانات و فرصتی برای خروج آن‌ها فراهم نشده است.

به گفته مسئولان ارتش عراق، نیروهای دولتی وارد جنگ خیابانی با داعش در این محله‌ها شده‌اند و به رغم مقاومت شدید داعش همچنان برای رسیدن به مرکز شهر تلاش می‌کنند.

فرماندهان عراقی می‌گویند، این درگیری‌ها شدیدترین درگیری‌ها از آغاز عملیات آزادی شهر موصل محسوب می‌شود. حضور تعداد زیادی از غیرنظامیان در شهر موصل و تک‌تیراندازها و بمب‌هایی که داعش در مسیرها کار گذاشته است روند پیشروی به سمت مرکز و ساحل غربی شهر را با مشکل مواجه کرده است.

نیروهای مبارزه با تروریسم عراق که برای جنگ خیابانی آموزش دیده‌اند حملاتی را نیز به منطقه الاربجیه در شرق موصل آغاز کرده‌ و کنترل برخی ساختمان‌های این منطقه را در دست گرفته‌اند. آن‌ها قرار است به زودی عملیات آزادی محله کرکوکلی را نیز از سر بگیرند.

اما در حومه شهر موصل نیز درگیری‌هایی به ویژه در محور جنوبی در جریان است. نیروهای عراقی در محور جنوبی به پیشروی‌هایی دست یافته و توانستند روستاهای العباس و النجفیه در جنوب شرق موصل را در دست بگیرند و خود را هرچه بیشتر به شهر نزدیک کنند.

همزمان با پیشروی نیروهای عراقی به داخل شهر موصل، وزارت دفاع عراق از کشته شدن خالد المیتویتی، مسئول جدید عملیات نظامی داعش خبر داد.

پیشتر ابی عائشه الببلاوی، مسئول سابق عملیات داعش در محله الانتصار موصل کشته شده بود.

نیروهای عراقی اخیرا محله استراتژیک الانتصار را آزاد کردند. پس از آزادی و پاکسازی این محله به دست ارتش عراق، پلیس استان نینوا مسئولیت اداره امنیت این محله را به دست گرفت.

محله الانتصار بعد از شهرستان حمدانیه دومین منطقه‌ای است که اداره آن پس از آزادی به دست پلیس نینوا داده شده است؛ نیروهایی محلی که انتظار می‌رود بعد از آزادی موصل اداره تمام شهر و حومه آن را در اختیار بگیرند.

از سوی دیگر سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد که داعش طی روزهای گذشته 60 غیرنظامی را در موصل و حومه آن به اتهام خیانت و همکاری با نیروهای عراقی اعدام کرده است.

سازمان بین المللی مهاجرت نیز اعلام کرد که تاکنون بیش از 47 هزار تن از موصل فرار کرده‌اند. نهادهای بین المللی بارها نسبت به اوضاع وخیم انسانی در موصل در نتیجه عملیات کنونی هشدار داده و پیش‌بینی کرده‌اند که حدود یک میلیون تن طی این عملیات آواره شوند.