نمایندگان و کارشناسان در گفت‌و‌گو با «نوآوران» تأکید کردند:

ترامپ آب در هاون می‌کوبد

چندی پیش روزنامه «ایلاف» عربستان سعودی مصاحبه‌ای با «ولید فارس» مشاور رئیس جمهور جدید آمریکا درباره‌ی امور سیاست خارجی داشت که در این مصاحبه، مشاور ترامپ به مواضع او در مسائل مهمی چون توافق هسته‌ای، اوضاع سوریه و عراق و نحوه تعامل با ایران پرداخته است و طی آن به موضوعات جدیدی درباره برجام اشاره شده است.

  1. ۸ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
ترامپ
نوآوران -

خبرنگار روزنامه ایلاف از مشاور ترامپ پرسید است، آیا ترامپ قصد دارد عرب‌ها و مسلمانان را از آمریکا اخراج کند؟ که پاسخ «ولید فارس» به این سوال بسیار شنیدنی است، اوبیان عنوان کرده است که این دست سخنانی که به ترامپ نسبت داده می‌شود، دروغ محض است و ادعا می‌کند که پشت این قضیه اخوان المسلمین و ایران ایستاده اندکه هدفشان از گفتن این سخنان ترساندن مسلمانان است.

اودر امور سیاست خارجی در مورد موضع رئیس جمهور جدید آمریکا در خصوص ائتلاف عربی یا «ناتوی عربی» نیز این‌گونه گفت: دونالد ترامپ از چند ماه گذشته تشکیل این ناتو را مطرح کرده و در سخنرانی خود در ماه آگوست گفت که دستش را به سوی جهان عرب درازخواهد کرد  تا با مصر، اردن و کشورهای عرب خلیج فارس و سایر کشورها برای تشکیل ائتلافی شبیه به ناتو همکاری کند.

او همچنین ادعا کرد است که «ترامپ در سخنان خود دخالت نظامی و اطلاعاتی ایران در عراق، سوریه و لبنان را مردود دانسته، اما این‌که در آینده اوچه خواهد کرد، را نمی‌توان پیش‌بینی کرد. باید منتظر شد و دید که چه افرادی کابینه را تشکیل خواهند داد، آن موقع می‌توان تحلیل و بررسی کرد. ولی ترامپ از معادله فعلی در سوریه ناراضی است و وجود" سپاه و پاسداران" در طول و عرض جغرافیایی منطقه و همچنین جهادگرایان را مردود می‌داند و معتقد است که باید جلوی آن‌ها را گرفت»

او این‌گونه ادامه می‌دهد:« ملت‌های خاورمیانه از آمریکا رهبری می‌خواهند که به آن‌ها در ایجاد ثبات و امنیت کمک کند ولی قدرت‌های مخالف و «رژیم ایران» به دنبال به شکست کشاندن این تلاش‌ها هستند؛ چرا که این قدرت‌ها از حمام‌های خون در منطقه سود می‌برند.»

 لازم است اشاره کنیم از اینکه در صحبتهای خود ایران را به عنوان یک قدرت معرفی می‌کند می‌توان خوشحال بود که به توانایی های ایران پی برده اند اما این موضوع ایران از حمام خون در منطقه سود می‌برد بسیار جای تعجب دارد.

 در ادامه ولید فارس به روابط آمریکا و روسیه اشاره می‌کند  و اظهار دارد:« عاقلانه نیست که این دو قدرت اتمی ارتباط نداشته باشند، همانند آنچه در دوره جنگ سرد اتفاق افتاد و همزمان با ایجاد ارتباط باید به توافق رسید، مثلا قبل از آنکه روسیه نیروهای خود را به سوریه بیاورد، اوباما باید همانند آنچه در لیبی گذشت، قال قضیه را می‌کند»

او در مورد عراق نیز مدعی شد که« اوباما با ایران به توافق رسید که از عراق عقب‌نشینی کند و چون اوباما قبل از حل مسأله سوریه عقب نشینی کرد، مسائل ایجاد شده منجر به راه افتادن جنگ ویرانگری در این کشور شد و باراک اوباما به ایران و حزب‌الله اجازه دخالت در سوریه را داد.»

فارس همچنین مدعی شد:« در صورتی که اوضاع در مناطق تحت سیطره کردها و معارضان سوری بهتر شود و افراط‌گرایان ریشه کن شوند، ترامپ برای بررسی وضعیت سوریه با روسیه وارد مذاکره خواهد شد و اگر بین مسکوو واشنگتن توافق محکمی صورت بگیرد، دونالد ترامپ از روسیه خواهد خواست که به ایران و حزب‌الله فشار بیاورد و آن‌ دو را از سوریه بیرون ببرد.»مشاور ترامپ در مورد موضع وی در خصوص توافق هسته‌ای با ایران نیز این‌گونه گفت: «این توافق از طرف اعضای شورای امنیت امضا شده است، ولی کنگره آمریکا که در اصل مخالف این توافق بوده، آن را امضا نکرده است و وزارت خارجه فعلی آمریکا اعلام کرده که ترامپ همه گزینه‌ها را در اختیار دارد، ترامپ توافق هسته‌ای با ایران را به همان شکلی که الآن است، قبول ندارد، ولی باید منتظر بود تا او زمام امور را به دست بگیرد و منتظر تصمیم شورای امنیت ملی برای تعیین آینده این توافق شد»«ولید فارس» مشاور ترامپ در امور سیاست خارجی گفت: «ساز و کارهایی در قوانین بین‌المللی و آمریکا وجود دارد و باید منتظر ماند و دید که دولت ترامپ با این موضوع چگونه برخورد خواهد کرد. ولی ابزارهای زیادی وجود دارد که می‌توان با آن‌ها این توافق را تغییر داده و یا لغو کرد. ما مجبور نیستیم به سخنان رژیم ایران که می‌گوید این توافق امضا شده است، گوش بدیم، توافق‌های زیادی بوده و امضا شده ولی بعدها تغییر داده شده‌اند.»با شنیدن این سخنان به سراغ نمایندگان مجلس دهم و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست های خارجی رفتیم تا نظرات آن‌ها را درباره‌ این اداعاها بدانیم.

    ایران  همیشه خواهان آرامش در منطقه است

سید حسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین در مجلس شورای سلامی درباره‌ی صحبت‌های فارس در رابطه با ابزار‌هایی برای تغییر در برجام گفت:«موضع جمهوری اسلامی نسبت به برجام کاملا شفاف و روشن است، برجام یک توافق بین‌المللی است که  ایران با 5+1 داشته است و در شورای امنیت و سازمان ملل ثبت شده است. طرف دیگر این توافق اتحادیه  اروپا، روسیه و چین است در واقع این یک توافق بین‌المللی است نه توافق با امریکا، کشور آمریکا تنها عضوی از 5+1 در مزاکرات برجام ست.»

او در ادامه تصریح کرد:« اگر یک عضو از این اعضایی که با جمهوری اسلامی ایران توافق کرده‌اند نظر دیگری دارد باید این موضوع را با اعضای دیگر مطرح کرده و تکلیف خود را با آنان روشن کند، این موضوع به جمهوری اسلامی ایران مربوط نیست. آمریکا باید نارضایتی خود را با شورای امنیت، اتحادیه اروپا، 5+1 و کشورهای چین و روسیه مطرح کند.»

 نقوی حسینی با تاکید به بد عهدی‌های آمریکا تا کنون بیان کرد:« آمریکا از ابتدای اجرای برجام تا به حالا جز  بد‌ عهدی و خلف وعده و عهد شکنی کار دیگری انجام نداده است و هیچ‌گاه اراده‌ای برای اجرای برجام از خود نشان نداده است در حال حاضر هم از این موضوع فراتر نخواهد رفت و نهایتا به این بد عهدی‌های خود ادامه خواهد داد. اگر هم روزی به این نتیجه رسید که توان پاره کردن برجام را دارد، جمهوری اسلامی قبلا اعلام کرده است که اگر شما برجام را پاره کنید ما آن را پاره خواهیم کرد. چون در ترازوی نفع و زیان، تا کنون برای ما زیان برجام بیش‌تر از سودش بوده است.

او با اشاره بر ادعای فارس مبنی بر سود بردن ایران از ایجاد حمام خون در منطقه گفت:« جمهوری اسلامی ایران همیشه خواهان پایان بخشیدن به بحران‌ها و آرامش در منطقه است و از آن سود می‌برد، در طول تاریخ مشخص است که این آمریکایی ها بوده‌اند که همواره خواهان جنگ، جنایت، تجاوز و خونریزی بوده و هستند. آیا ایران به افغانستان، عراق و سوریه حمله کرده ایم یا آمریکاییها؟ آیا ایران به یمن حمله و به بحرین لشکر کشی نظامی کرده است یا عراق؟ جمهوری اسلامی ایران تا کنون هیچ اقدام نظامی علیه هیچ کشوری انجام نداده است بنابراین این ادعا از پایه کذب و غلط است.نماینده مردم ورامین در مجلس شورای سلامی درباره‌ ائتلاف عربی گفت:« آمریکایی‌ها به دنبال تفرقه افکنی و بحران‌آفرینی در مناطق مختلف هستند چون سودشان از این مسائل تامین می‌شود.هدف از طرح ناتوی عربی ایجاد تفرقه، جنگ آفرینی و جنجال آفرینی است که بین کشور‌های مسلمان تفرقه اندازند و از آن سود ببرند. ما فکر می‌کنیم که کشورهای مسلمان عربی منطقه عاقل تر از این باشند که با انگشت اشاره‌  آمریکایی‌ها حرکتی انجام دهندو قطعا مناسباتشان با جمهوری اسلامی ایران را ارجح تر از این می‌دانند که تحت تاثیر این شگرد‌ها و حیله‌های آمریکا قرار بگیرند.»

     ناتوی عربی از ابتدا طرحی شکست خورده بود

ابوالفضل حسن بیگی نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی در رابطه با صحبت‌های فارس در رابطه با ابزار‌هایی برای تغییر در برجام گفت:« درباره‌ این موضوع دو نکته حائز اهمیت است. اول این‌که در رابطه با برجام و رفع تحریم‌ها در گذشته یک توافق جهانی وجود داشت به همین دلیل امریکا تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند هیچ اقدامی را انجام دهد و هراقداماتی که انجام دهد به ضرر خودش خواهد بود.برجام قابل تغییر نیست و ترامپ بیهوده آب در هاون می‌کوبد.»او تصریح کرد:« این‌که مشاور آقای ترامپ مصاحبه می‌کند یا کنگره تهدید به پاره کردن توافق نامه می‌کند به صحبت‌های مقام معظم رهبری بر می‌گردد که گفتند " هر گاه برجام را پاره کنند ما آن را آتش خواهیم زد" باید به این موضوع توجه داشت که شاید کاغذ پاره شده را بتوان با چسب چسباند ولی کاغذ سوخته در آتش را به هیچ عنوان نمی‌توان بازگردانی کرد.»بیگی تاکید کرد:« جمهوری اسلامی بستری آماده دارد برای این‌که اگر آمریکایی‌ها بخواهند اقدامی مبنی بر     بد‌ عهدی داشته باشند جمهوری اسلامی نیز متقابلا برخورد خواهد کرد. در این زمینه اروپا، چین، روسیه و دیگر کشور های دنیا با اقای ترامپ هم‌زبان نیستند و درحال حاضراودر خود آمریکا نیز جایگاهی نداشته و ما دائما شاهد اعتراضات و تظاهرات‌ها هستیم. با همه‌ این تفاسیر نظر شخصی من این است که راه کنونی آقای اوباما را ترامپ هم ادامه خواهد دادو کنگره و سنا نمی‌توانند بر خلاف برجام اقدامی انجام دهند، البته اگر اقدامی بر خلاف برجام صورت گیرد قبل از هر چیز امریکا خودش را مانند مانند 37 سال گذشته تحریم می‌کند.

او در ادامه تصریح کرد:« ما در حال حاضر شاهد آن هستیم که همه‌ی کشورها برای عقد قرار داد‌های اقتصادی در ایران حضور پیدا کرده‌اند لذا دیگر کشورها قطعا تابع آقای ترامپ نخواهد بود.»

حسن بیگی با اشاره بر ادعای فارس مبنی بر سود بردن ایران از ایجاد حمام خون در منطقه گفت:« جمهوری اسلامی تمام تلاش خود را کرده که در سطح منطقه آرامش ایجاد ‌کند، چون هم از نظر عقیدتی و هم از نظر استراتژیک آرامش بخشی به منطقه برای ما اهمیت زیادی دارد. ایران همواره در جهت صلح و آرامش قدم برداشته و این کار را ادامه خواهد داد و تمام دنیا نیز به این موضوع اذعان دارند.»

بیگی نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی در رابطه با ائتلاف عربی و ادعای ترامپ در جهت دست دراز کردن به سوی کشور‌های عربی به ویژه کشورهای عربی خلیج فارس برای ایجاد یک ناتوی عربی گفت:«ناتوی عربی از همان ابتدا شکست خورده است و زیرا تمام دنیا می‌دانند که عربستان صعودی هم در جریانات عراق و هم در جریان جنگ های سوریه مقصر است پس عملا این اتفاق نخواهد افتاد.»

    ترامپ خیال می‌کند رئیس کل دنیا شده است

فریدون مجلسی کارشناس مسائل بین‌‍‌الملل در رابطه با صحبت‌های فارس در رابطه با ابزار‌هایی برای تغییر در برجام گفت: « از ابتدای کاندید شدن آقای ترامپ ما شاهد صحبت‌های او در رابطه با پاره کردن برجام بودیم ولی او خیال می‌کند رئیس کل دنیا شده است.  با توجه به سیاست هایی که تا به حال در ایران اجرا شده و ادامه خصومت ورزی های ایران با امریکا قصد خصومت ورزی و عمل متقابل دارد که ترددی در این زمینه نیست. آمریکا می‌تواند با ایران ارتباطی برقرار نکند همانطور که ایران در گذشته تجارت با آمریکا را تحریم کرده بود. این مسائل ربطی به تحریم‌های احمدی‌نژادی ندارد. ترامپ فقط حق اظهار نظر در چهار چوب روابط آمریکایی‌ها را دارد ولی برجام یک مسأله بین‌المللی است و قطعنامه های تحریم کننده مربوط به شورای امنیت سازمان ملل است و آمریکا نمی‌تواند در آن تغییری ایجاد کند. نقض برجام بسیار مشکل تر از بمباران ایران است و این موضوع امکان پذیر نیست ولی از نظر عملی جنگ امکان پذیر است. در ایران هستند کسانی که طرفدار جنگ بوده و از ترامپ طرفداری می‌کنند.»

او درباره ادعای فارس مبنی بر سود بردن ایران از ایجاد حمام خون در منطقه گفت:«  این حرف در کشور عربستان زده شده یعنی دشمن ترین کشوری که در دنیا برای ایران وجود دارد برای جمهوری اسلامی عربستان آن‌قدر اهمیت ندارد ولو این‌که دشمن باشد. تحریک آمریکا معمولا تحت تاثیر اسرائیل صورت می‌گیرد که خود اسرائیل نیز تحریک شده‌‍‌ی شعارهایی است که آن را به نابودی تهدید می‌کند و ایران هراسی که در آن جهت پدید آمده است. اگر طرفین بخواهند به این صحبت‌ها که تا کنون رنگ شعاری داشته است جامه‌ عمل بپوشانند مرحله‌ آخر هر گونه     خصومت‌ ورزی می‌تواند باشد.»او درباره‌ی ائتلاف عربی گفت:« عرب‌ها اگر می‌توانستند کنار هم جمع شوند و متحد باشند 60 سال فرصت داشتندتا در برابر اسرائیل که سرزمین‌های آنان رااشغال کرده است اقدام کنند. عرب‌ها فقط زبان مشترک دارند نه منافع مشترک، عربستان سعی در این داشت که با قدرت ناشی از ثروت خود، گروه‌هایی را برای جنگ در کشور یمن آماده سازد  او تمام کشور های همسایه‌  یمن را همراه با پاکستان و تورکیه و مصر را نیز آورد ولی آن‌ها اعلام کردند که همراهی نخواهند کرد. »

این کارشناس مسائل بین‌‍‌الملل تاکید کرد:« ناتوی عربی و غیر عربی برای ایران مهم نیست زیرا در جنگ ایران و عراق همه‌ی کشورهای عربی از جمله فلسطین به عراق کمک می‌کردند  این ناتو در آن زمان به صورت عملی دیده می‌شد ولی در حال حاضر تنها رنگ تبلیغی دارد، ناتو در برابر چه کسی؟ البته دشمنی ترامپ و دولتش با ایران،  قبل از انتخابات نیز مشخص بود.»


خبرنگار: می گل