یادداشت - حسن هانی زاده

توان بالای حزب الله بازیگران را به آتش بس مجبور ساخته است

تحلیلگر مسائل بین المللی

  1. ۶ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
حسن هانی زاده
نوآوران -

در واقع آتش بس که ناگهانی اعلام شد ، در آن حدود شصت هزار نفر از گروهکهای تروریستی موجود در سوریه به آن متعهد شدند که آتش بس را رعایت بکنند . با توجه به اینکه داعش و جبهه النصره بهi عنوان دو گروهک تروریستی اصلی که خارج از این توافقنامه هستند ، لذا به نظر می رسد که این آتش بس ، اگر چه می تواند که بخشی از راه حلهای سیاسی تلقی بشود ، اما به نظر نمی رسد که در آینده این توافقنامه پایدار بماند .به هر حال، سوریه به عنوان کشوری که توانسته از این بحران خارج بشود ،نمی تواند این مسأله را به عنوان آتش بس پایدار تلقی کند. لذا به همین دلیل شرایط الان به گونه ای است که درطول ماه های آینده ، این آتش بس پایدار ، شکسته خواهد شد و طرفهایی مانند داعش و جبهه النصره به این توافق پایبند نخواهند بود .

ضمن اینکه مشخص شده که ترکیه روی همه گروهک های تروریستی نفوذ دارد ، الان به صورت دوگانه با روسیه وارد مذاکره شد و این آتش بس را اعلام کردند. به نظر می رسد این مسأله به خاطر این که ترکیه، اختلاف نظر با امریکا و عربستان پیدا کرده ، الان تلاش کرده است تا سایر بازیگران را از دایره ی توافقنامه خارج کند و خودش را به عنوان فعال بحران سوریه مطرح بکند. لذا با توجه به این که شرایط الان به نفع محور مقاومت بسیج کرده است و آتش بس می تواند فضای تعامل سیاسی جدیدی میان مخالفین دولت سوریه و دولت سوریه ایجاد بکند. اما به نظر نمی رسد که این توافقنامه آتش بس برای همیشه پایدار باشد.

در واقع این تلاش ها صورت گرفته تا ایران خارج از محور این مذاکرات قرار بگیرد . به همین دلیل بسیاری از این گروهک ها اصرار دارند که نیروهای حزب الله باید خاک سوریه را ترک بکنند. این به مفهوم این است که محور مقاومت باید از معادلات سیاسی سوریه خارج بشود . بدیهی است که اگر حزب الله از سوریه خارج شود باز این گروهک های تروریستی ،خود را بازسازی خواهند کرد و حملات خود را با تاکتیک جدید علیه نیروهای مسلح سوریه آغاز خواهند کرد . آن چه که موجب شده گروهکهای تروریستی به این توافقنامه بپیوندند ، توان بالای حزب الله برای ضربه زدن به گروهک های تروریستی است.

در حقیقت اگر حزب الله با مشورت های جمهوری اسلامی ایران نبود قطعا الان تمام اراضی سوریه را اشغال کرده بودند و پایداری حزب الله باعث آزادی حلب شده است.

به نظر میرسد که امریکا با پذیرش طرح جدید صلح ترکیه و روسیه ، نشان می دهد که در معادلات سوریه نقشی ندارد. در واقع بازیگران این توافقنامه بازیگران دیگری همچون ایران و روسیه و ترکیه هستند و ابتکار عمل را در دست دارند و لذا امریکایی ها الان در وقت تلف شده بازی می کنند.