لاریجانی پیروز زمین سیاسی کشور

هشدار دولت به پایداری ؛ اولتیماتوم پایداری به لاریجانی

بی شک پیروز اصلی و شاید یکی از پرطرفدار ترین افراد حاضر زمین سیاسی ایران علی لاریجانی است.

  1. ۱ سال،۲ ماه قبل
  2. ۰
لاریجانی
نوآوران -

دی باز هم توقیف شد. شاید انتشار این خبر دور از ذهن نبود و پیش از این اهمیتی آنچنانی نداشت اما درست یک روز پس از آنکه پایداری ها توانستند چند کرسی در هئیت رئیسه مجلس را از آن خود کنند و تهدیدهای خود را علیه لاریجانی شروع کردند نشریه 9 دی مهم ترین ارگان خبری جبهه پایداری توقیف شد. 9 دی یکی از مهم ترین رسانه های جبهه پایداری است که حال درست در زمانی که پایداری ها خود را بازگشته به قدرت می دانند و قصد قدرت نمایی در برابر علی لاریجانی و دولتی ها دارند، نشریه آن ها توسط هئیت نظارت بر نشریات دولت روحانی توقیف می شود.  

رسایی زیر شلاق لاریجانی

خرداد ۱۳۹۰، دی ماه ۹۲ ، اسفند ۹۲، ۲۷ بهمن ۱۳۹۳، مرداد ۱۳۹۴، خرداد 95 روزهایی است که خبر توقیف هفته نامه 9 دی به حمید رسایی مدیرمسئول این هفته نامه ابلاغ شده است.  در اسفند 92 مدیرمسئول این نشریه به دلیل انتشار یادداشتی انتقادی درباره علی لاریجانی به حبس و شلاق محکوم شد که آن حکم هنوز در دست تجدید نظر است. 9 دی هفته‌نامه سیاسی فرهنگی اجتماعی است که تاکنون چندین بار توقیف شده اما هر بار پس از مدت کوتاهی فعالیت خود را از سر گرفته است. در اردیبهشت سال 91 آقاتهرانی از چهره های بارز جبهه پایداری در مجلس گفته بود‌:‌« جبهه پایداری مخالف ریاست لاریجانی بر مجلس نهم است.» پیشینه رابطه لاریجانی با جبهه پایداری ها نشان می دهد که این دو هیچ گاه رابطه مسالمت آمیزی با یکدیگر نداشته اند اما تمامی کینه های پایداری ها به لاریجانی بر سر انتخاب ریاست بهارستان کنار گذاشته شد و جبهه پایداری حمایت تمام قد خود از لاریجانی را اعلام کرد. محمدمهدی زاهدی نماینده مردم کرمان اعلام کرده بود که جبهه پایداری از ریاست لاریجانی حمایت می‌کند و گفته بود:‌ « من فکر می‌کنم آقای لاریجانی به خوبی می‌توانند مجلس را اداره کنند. در همین راستا خواهش من از فراکسیون امید نیز این است که بیایند و به لاریجانی رای بدهند.» او با اشاره به دلایل حمایت جریان موسوم به جبهه پایداری از لاریجانی برای کاندیداتوری ریاست مجلس با وجود درگیری‌های این جریان با رئیس مجلس نهم در جریان برجام با بیان اینکه نباید این دوره را با دوره‌های قبل مقایسه کنیم، گفته بود: «ما باید هر دوره را در درون آن دوران بررسی کنیم.»

لاریجانی خلاف مواضع ما عمل کند، مثل گذشته با او برخورد می‌کنیم

جواد کریمی‌قدوسی چهره بارز جبهه پایداری که خود گویا به رویه های تند و افراطی خود اعتراف کرده در آخرین گفته هایش به تهدید لاریجانی پرداخته و گفته است:‌« درجلسه‌ای که با لاریجانی داشتیم، انتقادهای‌مان را به عملکرد ایشان به‌صورت صریح و شفاف بیان کردیم و ایشان هم این خطوط قرمز را پذیرفتند. به آقای لاریجانی تاکید کردم، از ابتدا تا الان و از این پس، شما یک چهره اصولگرا هستید و آشنایی من با شما به سپاه پاسداران بازمی‌گردد که کنار یکدیگر بودیم و از نظر بنده، آقای لاریجانی یکی از قوی‌ترین روسای مجالس شورای اسلامی است اما به برخی مواضع ایشان در حوادث پس از انتخابات سال ۸۸ و همچنین برخی مسائل در مجلس هشتم، ایراد داشته و دارم و امروز هم اگر چنین مسائلی پیش بیاید و ایشان برخلاف مواضع ما عمل کنند، ما همچنان همان رفتار گذشته را با او خواهیم داشت.» کریمی قدوسی نیز بهروز نعمتی که یاران نزدیک لاریجانی است و با حضور در لیست امید موفق به ورود مجلس شد اما در ادامه به فراکسیون ولایت پیوست را روبه رو لاریجانی قرار می دهد و در این بار گفته است:‌ «حتی نزدیک‌ترین یاران لاریجانی هم به او انتقاد دارند، آقای نعمتی هم به برخی از رفتارهای آقای لاریجانی انتقاد دارد و در مقاطعی با ایشان درگیر شد.»

لاریجانی 7 اسفند رئیس مجلس شد

اعضای جبهه پایداری نسبت به لاریجانی مواضع متفاوتی را پیش گرفته اند و با همان سیاست با دست  پیش کشیدن و با پا پس زدن را در مورد لاریجانی اجرا می کنند.  جدای از صحبت های کریمی قدوسی که لاریجانی را بهترین فرد برای ریاست مجلس می داند و هم زمان با انتقادهای شدیدی که به لاریجانی دارد به مدح او می پردازد اسماعیل کوثری عضو دیگر جبهه پایداری لاریجانی را خودی می داند و با کنایه به اصلاح‌طلبان گفته است که لاریجانی 7 اسفند رئیس مجلس شد. به گفته او مخصوصا در مرحله دوم انتخابات همه چیز روشن و شفاف بود که هیات رئیسه در هر دو مجلس نیروهای انقلابی هستند.  کوثری بیان کرده است :‌«انتخابات هیات رئیسه مجلس گفت: انتخابات و نتیجه‌ای که اعلام شد از قبل هم مشخص بود اما اصلاح‌طلبان و طرفداران دولت با جار و جنجال می‌خواستند این مسئله را به سمت خودشان بکشانند. به حرف نیست و در عمل دیدیم که هیات رئیسه چگونه و با چه افرادی تشکیل شد.»

خانه‌تکانی در فراکسیون ولایت

تا چه حد ترکیب هئیت رئیسه دائم تغییر خواهد کرد؟ این سوالی است که با توجه به اظهارنظرهای گوناگون نمایندگان مجلس می توان هنوز به طور قطع مشخص نیست. در جدی ترین اظهارنظرها غلاکعلی جعفرزداه منتخب مردم رشت با پیش‌بینی تغییر ترکیب هیات رئیسه مجلس در انتخابات دائمی گفته است که پس‌لرزه‌های شدیدی در انتظار ترکیب هیات رئیسه موقت خواهد بود. غلامعلی جعفرزاده که نماینده مجلس نهم نیز در مجلس بوده است و حواشی بسیاری در مورد بورسیه های غیرقانونی برای او وجود داشت گفته است:‌ « پیش‌بینی ما این است که اعضای هیات رئیسه موقت در انتخابات هیات رئیسه دائم تا حدود 30، 40 درصد تغییر کند. دلیلش هم این است که فراکسیون امید بعد از رای نیاوردن عارف در شوک فرو رفت و در آن فاصله تا به خود بیاید اعضای جبهه پایداری توانستند تیم خود را در هیات رئیسه جا بیندازند.» جعفرزاده بیان کرده که ترکیب فراکسیون ولایت به این شکل ادامه نخواهد داشت و گفته است:‌ «به نظر می‌رسد وحدت فراکسیون ولایت تا انتخاب رئیس بوده و تنها بر سر انتخاب آقای لاریجانی یک اتحاد موقت صورت گرفته اما در ادامه این فراکسیون چندجنسیتی نمی‌تواند همه را زیر یک چتر جمع کند.» جعفرزاده با پیش‌بینی خانه‌تکانی فراکسیون ولایت گفته است این فراکسیون حتی پیش از جلسه علنی مجلس و برگزاری انتخابات هیات رئیسه به خاطر برخی دلخوری‌ها نتوانست جلسه درستی تشکیل دهد، در حالی که به نظر می‌رسد استخوان‌بندی فراکسیون کامل است. جعفرزداه جدایی پایداری ها از فراکسیون ولایت که خود را پیش از این فراگیر می نامیدند را پیش بینی کرده  و گفته است:‌ «معتدلین و مستقلین این فراکسیون در یک جا جمع خواهند شد و تندروها و پایداری‌ها از این فراکسیون جدا می‌شوند؛ چراکه امکان جمع‌شدن همه این افراد زیر یک چتر وجود ندارد.»

پیروز اصلی دعواها کیست؟

جبهه پایداری که یکی از سرسخت ترین مخالفان علی لاریجانی است اما در انتخابات هئیت رئیسه به حمایت تمام قد از او برمی آید. اصلاح طلبان در فراکسیون امید با این که گزینه اصلی آن ها عارف برای ریاست مجلس بود اما آمارها نشان می دهد که تعداد زیادی از آن ها به لاریجانی رای داده است. با توجه به آرای لاریجانی بی شک نماینده ای مستقل و حامی دولت رای خود را به لاریجانی داده اند. با وجود اینکه نام لاریجانی در لیست امید قم وجود داشت، حمایت تمام قد اصولگرایان را دارد و درست در زمانی که جبهه پایداری شروع به تهدید لاریجانی می کند، دولت رسانه اصلی پایداری ها را به دلیل انتشار مطالب مغایر با بند ٨ و ١١ ماده ٦ قانون مطبوعات و بی‌توجهی به مصوبات شورای عالی امنیت ملی توقیف می کند. بی شک پیروز اصلی و شاید یکی از پرطرفدار ترین افراد حاضر زمین سیاسی ایران علی لاریجانی است.

نوشتارهای مرتبط

تازه های مجلس