امید به هئیت رئیسه برگشت

لزوم بازنگری در قوانین داخلی مجلس

راهروهای ورودی مجلس، تابلوهای سخنان علی لاریجانی را بر دیوارهای خود حفظ کرده بود. گویا آن ها بهتر از هر کسی دیگر می دانستند که علی لاریجانی بر مسند ریاست خود باقی می ماند.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
هیات رئیسه مجلس
نوآوران -

راهروهای ورودی مجلس، تابلوهای سخنان علی لاریجانی را بر دیوارهای خود حفظ کرده بود. گویا آن ها بهتر از هر کسی دیگر می دانستند که علی لاریجانی بر مسند ریاست خود باقی می ماند. اما این ریاست با ریاست مجلس نهم تفاوت بسیاری دارد. این بار در کنار علی لاریجانی که از لیست امید قم به بهارستان راه یافت علی مطهری و مسعود پزشکیان به عنوان نواب رئیس ها انتخاب شدند. دو فردی که از بارزترین افراد لیست امید بودند. اصلاح طلبان روز شادتری را نسبت به از روز انتخاب هئیت رئیسه موقت پشت سر گذاشتند. موضوع مورد توجه در سومین روز صحن علنی مجلس دهم تایید تمامی اعتبارنامه های نمایندگان بدون هیچ اعتراض بود.

امید در هئیت رئیسه رنگ گرفت

با این که ترکیب هئیت رئیسه موقت شکست اصلاح طلبان را نشان می داد اما در هئیت رئیسه دایم با انتخاب علی مطهری و مسعود پزشکیان به عنوان دو نواب هئیت رئیسه نقش فراکسیون امید را در مجلس دهم پررنگ کرد. محمدرضا عارف که در رقیب لاریجانی در ریاست مجلس بود و همانند لاریجانی صندلی خود را در صحن تنها یک بار برای تبریک به نواب هئیت رئیسه ترک کرد در مورد قدرت اصلاح طلبان در مجلس می گوید:‌‌«اصلاح طلبان به دنبال وزن کشی نیستند و در مجلس دهم به دنبال قدرت بالا برای پیشبرد اهداف کشور هستیم. » او درباره آرایی که اعضای لیست امید به او برای ریاست در هیات رئیسه موقت ندادند نیز توضیح می دهد: «‌ ما به هیچ وجه عقب نشینی نکردیم. نگاه ما یک مجلس تعاملی بود تا به وحدت برسیم. رای نمایندگان بود که تصمیم گرفتند ترکیب هیات رئیسه را تغییر دهند و ما هم تشکر می کنیم از ایشان.»

اعتبارنامه هایی که سریعا پذیرفته شد

با این که از قبل تعیین شده بود که دستور جلسه روز سه شنبه مجلس تنها تایید اعتبارنامه ها باشد و تعیین هئیت رئیسه مجلس دستور جلسه روز چهارشنبه بود اما به دلیل اینکه بررسی اعتبارنامه ها خیلی سریع پیش رفت، هئیت رئیسه دائم نیز انتخاب شدند. بررسی سریع اعتبارنامه ها این پرسش را ایجاد می کند که چرا مورد نماینده هایی که حواشی زیای ایجاد شد حتی یک نماینده اعتراض نکرد. یکی از پرحاشیه ترین این نماینده ها نادر قاضی پور بود. قاضی پور نماینده مردم ارومیه در جشن پیروزی خود سخنانی پر حاشیه بسیاری را بر زبان آورد که بیشتر از همه واکنش جامعه زنان را در پی داشت اعتبارنامه او نیز مانند دیگر نمایندگان و بدون هیچ اعتراضی تایید شد. برخی صحبت ها این موضوع را بیان می کرد که نادر قاضی پور با تهدید نمایندگان به این که به اعتبارنامه آن ها اعتراض خواهد زد آن ها را مجبور به سکوت کرده است. زهرا سعیدی نماینده مردم مبارکه اصفهان، درباره روند تایید اعتبارنامه قاضی پور می گوید: «آقای قاضی پور چندین مرتبه با زنان مجلس صحبت کردند و حمایت خود را از زنان اعلام کردند و نظر خود را اعلام کردند که با زنان مخالفتی ندارد و به علت اینکه در جمع زنان گفتند و روح زنان همیشه بزرگ بوده ما او را بخشیدیم.» سعیدی تهدیدهای پورقاضی را کاملا انکار کرد.

پروانه سلحشوری دیگر نماینده مجلس دهم در مورد تهدید دیگر نمایندگان توسط قاضی پور می گوید: «من این موضوع را شنیده ام ولی به من به شخصه تهدید نشده ام.»

اولادقباد دیگر نماینده زن که از حوزه انتخابیه تهران وارد مجلس شده است می گوید که از قاضی پور جنین صحبتی نشنیده است و همراه این نماینده در شعبه 8 بوده است. فریده اولاد قباد نیز موضوع عذرخواهی پورقاضی از نماینده های زن مجلس دهم را مطرح می کند.

پروانه مافی در مورد اینکه چرا هیچ اعتراضی به اعتبارنامه قاضی پور نشده است، توضیح می دهد:‌ «نمایندگان زن مجلس نهم مورد خطاب آقای قاضی پور بودند و شکایت خود را پپگیری کرده اند و شکایت آن ها به کمسیون اصل 90 واصل و وارد حوزه قضایی شده و این موضوع را پیگیری می کنند.» مافی نیز در مورد عذرخواهی پورقاضی صحبت می کند و معتقد است بحث شکایت مربوط به مجلس نهم است.

اما محمد بیرانوند، نماینده مردم خرم آباد تایید تمامی اعتبارنامه ها را بدون هیچ گونه مخالفت نوعی گروکشی می داند. او می گوید: «ضعف در قانون سبب می شود که زمانی که یک نماینده اعتراض کند می توان به خود او نیز اعتراض کرد و این سبب می شود که نماینده ها محافظه کار شوند و نظر خود را با صراحت اعلام نکنند.»

 عارف، نماینده مردم تهران نیز درباره اعتبارنامه ها و سکوت فراکسیون امید دربرابر اعتبارنامه قاضی‌پور نیز بیان می کند: «موضع جدی ما این بود که دوستان حتی الامکان اعتراض نکنند و من صمیمانه از این رویکرد نمایندگان تشکر می کنم. برای اولین بار هیچ اعتراضی روی هیچ پرونده ای نشد. بالاخره نمایندگان از کانال های مختلف عبور کرده اند و شورای محترم نگهبان آنها را تایید کرده است. در قانون هم آمده که اگر پرونده جدیدی بود اعتراض شود. همیشه نباید دنبال آخرین راه حل باشیم. راه‌حل‌های مسالمت آمیزی وجود دارد که همدلی در مجلس حفظ  شود.»

برخلاف ادوار گذشته مجلس، تایید اعتبار نامه نمایندگان مجلس یک به یک، قرائت نشد و با اعلام اسامی تایید شدگان از سوی سخنگوی شعب، دسته جمعی تصویب شدند. در قانون تایید اعتبارنامه ها ضعف هایی وجود دارد که مانعی است برای آزادی عمل نمایندگان. شاید باید دستور کار جدی نمایندگان تغییر و اصلاح آیین نامه های داخلی مجلس باشد.

رای های سفید نمایندگان منتخب

مصطفی کواکبیان که کاندید شدن آن برای ریاست مجلس تعجب همگان را در صحن با خود داشت، در زمانی بسیار کوتاه بعد از اعلام نامزدی خود تصمیم خود را عوض کرد اما لاریجانی طیق قانون نتوانست انصراف او را قبول کند.  به جز آراء کواکبیان اما 28 رای سفید هم از گلدان بیرون آمد، این 28 رای را می توان به کدام دسته بندی سیاسی مجلس نسبت داد؟ چند احتمال برای آن می توان در نظر گرفت؛ اصلاح طلبانی که هرچند کاندیدایی در صحن نداشتند ولی باز هم راضی به رای دادن به لاریجانی به عنوان یک اصولگرا نشدند.احتمال دوم را می‌توان در درون خود جریان اصولگرا جستجو کرد، چه آنکه در آستانه انتخابات ریاست مجلس زمزمه‌هایی درباره رای سفید دادن پایداری‌ها به لاریجانی در انتخابات ریاست مجلس مطرح بود. گرچه این اتفاق در انتخابات هیات رییسه موقت که عارف هم در صحنه حضور داشت، نیفتاد؛ ولی چه بسا این طیف از اصولگرایان با قطعی شدن حضور لاریجانی در کرسی ریاست، دیگر تکلیفی برای رای دادن به لاریجانی برای خود ندیده اند.

نوشتارهای مرتبط

تازه های مجلس