حال‌وروز این روزهای دلواپسان مجلس نهم

روایتی از 18 بازمانده مجلس دهم

مجلس نهم با تمامی فرازوفرودهایش به پایان رسید؛ مجلسی که حدود 75 درصد نمایندگان آن نتوانستند مجددا اعتماد مردم را برای حضور در دوره دهم کسب کنند.

  1. ۱ سال،۲ ماه قبل
  2. ۰
روایتی از 18 بازمانده مجلس دهم
نوآوران -

ایسنا نوشت، تغییر ترکیب مجلس در هر دوره امری طبیعی به شمار می‌آید که دلایل مختلفی دارد. اما آنچه تغییرات در مجلس دهم نسبت به دوره قبل را متفاوت کرده ناکامی چهره‌های مطرح و بنام مجلس نهم در انتخابات است. در گفت‌وگوهایی با 18 نماینده مجلس نهم، علل و عوامل جا ماندن این چهره‌های مطرح از مجلس دهم مورد واکاوی قرارگرفته است؛ 18 نماینده‌ای که هرکدام در جامعه امروز و در بین مردمان این سرزمین شناخته‌شده‌اند و کمتر کسی فکر می‌کرد آن‌ها با پیشینه کاری‌شان در مجلس نهم نتوانند مجددا رای لازم برای حضور در مجلس را کسب کنند.

علیرضا زاکانی عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و متخصص پزشکی هسته‌ای در بیمارستان امام خمینی(ره) به کار پزشکی و درمان مشغول است که در توضیح فعالیتش بعد از دوران نمایندگی گفت: «افراد نوع کار خودشان را مبتنی بر ایده آل‌ها و آرمان‌ها انتخاب می‌کنند و به همین دلیل بعد از دوران نمایندگی ضمن خدمت در عرصه پزشکی به فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی و هم‌چنین کارهای علمی، آموزشی و تحقیقاتی و درنهایت خدمت به مردم مشغول هستم.» زاکانی در مورد دلیل عدم موفقیت در انتخابات با تاکید بر اینکه یکی از وجوه مردم‌سالاری داشتن حق انتخاب واقعی توسط مردم است، افزود: «مردم با رای خود نظراتشان را اعلام کنند. البته باید از خدا و مردم عزیز تشکر کنم که این بار سنگین را بر دوش من نگذاشته‌اند، ‌آن‌هایی که رای آورده‌اند نیز باید شاکر خدا باشند که مردم این مسئولیت را به دوش آن‌ها گذاشته‌اند و بنده نیز برای آن‌ها آرزوی توفیق می‌کنم.»

بیژن نوباوه که قبل از نمایندگی خبرنگار صداوسیما بود و اکنون بازنشسته این سازمان است، در مورد فعالیت‌هایش بعد از دوران نمایندگی گفت: «ازآنجاکه به دنبال کار رسانه‌ای به معنای کار خبرنگاری و روزنامه‌نگاری هستم، به دنبال تهیه برنامه گفت‌وگومحور در تلویزیون به‌عنوان کارشناس مجری یا تهیه‌کننده‌ هستم تا در این برنامه مسائل مختلف اجتماعی و فرهنگی با کارشناسان و افراد مختلف موردبررسی قرار گیرد.» نوباوه در مورد دلیل عدم موفقیت در انتخابات مجلس نیز گفت: «در این انتخابات همه اصولگرایان تهران نتوانستند در برابر لیست مقابل رای آورند. البته رای بنده تقریبا نسبت به دوره قبل دو برابر شده به‌طوری‌که در انتخابات مجلس نهم با 495 هزار رای نفر ششم لیست تهران بودم و در انتخابات مجلس دهم 810 هزار رای آوردم. به همین دلیل در این انتخابات این دوره مسأله رای آوردن و یا نیاوردن نبود بلکه حرکت خاصی بود که در تهران فقط رخ داد که همه این‌ها یک پروسه دموکراسی است.»

مهرداد بذرپاش که قبل از نمایندگی مدیرعامل سایپا و رئیس سازمان جوانان بود، بعد از دوران نمایندگی همچون سالیان گذشته با مدیرمسئولی در روزنامه وطن امروز مشغول کار رسانه‌ای است و می‌خواهد کارهای پژوهشی انجام دهد. بذرپاش در مورد دلیل رای نیاوردنش در تهران  ترجیح داد سکوت کند و به این سوال پاسخ ندهد.

فاطمه آلیا بعد از دوران نمایندگی انجام فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغاتی و اعتقادی همچون سالیان گذشته را مدنظر دارد که این کار را در کنار شغل اصلی‌اش در مراکز تربیت‌معلم، وزارت آموزش‌وپرورش و سازمان صداوسیما انجام می‌دهد.هم‌چنین قرار است بر روی فعالیت‌های حزب زنان جمهوری اسلامی با رویکرد فعالیت‌های فرهنگی ،دانش‌افزایی و مشارکت‌های سیاسی اجتماعی، اعتقادی و دینی در جامعه زنان تمرکز بیشتری کند. همچنین به گفته آلیا پیشنهاد‌هایی برای مسئولیت به او شده است ولی ترجیح می‌دهد با توجه به سابقه کاری‌اش در حوزه‌های سیاسی ،فرهنگی و آموزشی به‌صورت نیمه‌وقت در حد مشاوره در بخش‌های مختلف کار کند و تمرکز بیشترش را بر فعالیت‌های جانبی قرار دهد. آلیا که عضو ارشد حزب موتلفه اسلامی و از اعضای جبهه پایداری است در مورد دلیل رای نیاوردن در انتخابات گفت: «معمولا مسئولیت‌ها در چرخش است و این‌طور نیست که افراد دائما در یک پست و مسئولیت باقی بمانند.جابجایی مسئولیت‌ها برای یک جامعه آزاد و بانشاط خوب است که باعث گردش نخبگان می‌شود موضوعی که در مجلس دهم رخ داد. ما از این اتفاق استقبال می‌کنیم چون مردم به دنبال تنوع و تحول هستند و  افراد باید به وعده‌هایشان عمل کنند. درواقع این تغییر و تحولات را می‌توان به‌مثابه مسابقه‌ای برای خدمت کردن به مردم دانست.»

 

مهدی کوچک زاده بعد از دوران نمایندگی همچون دوران نمایندگی به کار تدریس در رشته مهندسی آب خواهد پرداخت .کوچک زاده عضو هیأت علمی دانشگاه  تربیت مدرس است. کوچک زاده در مورد رای نیاوردن در انتخابات گفت: «دلیل این موضوع مناسب نبودن اطلاعات مردم، کم‌اطلاعی از عملکرد بنده و یا دادن اطلاعات غلط و حتی اطلاعات نادرست است. البته از اطلاعاتی که از بنده در فضای رسانه‌ای کشور است راضی نیستم و آن را مملو از دروغ می‌دانم.» وی درعین‌حال گفت: «باوجوداینکه در لیستی حضور نداشته‌ام بازهم نفر 64 تهران و به تعبیری نفر چهارم از لیست‌ مستقل‌ها شده‌ام. این یعنی بیشتر از تمامی افرادی رای آوردم که در لیست آقای مطهری قرار داشته‌اند.»

 

بهرام بیرانوند بعد از دوران نمایندگی می‌خواهد سراغ کار اصلی‌اش یعنی کشاورزی و باغداری برود و در بروجرد به مدیریت کشاورزی و باغداری بپردازد. بیرانوند که هیچ برنامه‌ای برای ورود مجدد به مجلس بعد از اتمام مجلس دهم ندارد در مورد دلیل رای نیاوردن در انتخابات مجلس دهم گفت:‌ «خداوند امور را روزی معطوف ما و روزی دیگر معطوف به دیگران می‌کند، ازاین‌رو رای آوردن و یا رای نیاوردن باعث خوشحالی و ناراحتی نمی‌شود.» وی گفت که مجلس نهم دوران جدی را پشت سر گذاشت که مردم بر اساس نیازشان رای شان را مطرح می‌کنند. در مجلس نهم دوران سختی را پشت سر گذاشته و دشمنان دشمنی‌های جدی با ما داشتند و مجلس نهم مفتخر است که در برابر دشمنان فتنه‌گر به‌خوبی ایستاد و تنها بخش تاریکش موضوع تصویب برجم است.