اصول گرایان، اصلاح طلبان یا مستقلان کدام یک مجلس را در دست خواهند گرفت؟

آیا لاریجانی مرد اول مجلس باقی می ماند؟

رسول خضری در گفتگو با نوآوران: اساسنامه فراکسیون مستقلان و معتدلین در دست تدوین است اساسنامه فراکسیون مستقلان در دست تدوین است و زمزمه های شکل گیری فراکسیون هایی دیگر از بهارستان به گوش می رسد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
آیا لاریجانی مرد اول مجلس باقی می ماند؟
نوآوران -

هنوز یک ماه نشده که نمایندگان مجلس دهم پا در راهروهای بهارستان گذاشته اند و در همین زمان اندک تشکیل سه فراکسیون امید، ولایت و مستقلان قطعی شده است. خبرهای قطعی حاکی از این است که فراکسیون ولایت بزرگترین حامی علی لاریجانی؛ در راه ریاست، در آستانه چند دستگی است و اصلاح طلبان تلاش دارند تا فراکسیون خود را با تدوین اساسنامه و رایزنی های داخلی منسج تر کنند درست در همان زمانی که اعلام می شود فراکسیون ولایت نه هیات‌رئیسه دارد، نه احکام آن تشکیل شده  و نه اساسنامه‌ای دارد. بی شک همگرایی که سبب شد لاریجانی بر صندلی ریاست تکیه بزند به لرزه افتاده است.

اصلاح طلبان به دنبال انسجام از دست رفته

اصلاح طلبان که در این چند سال تمرین انسجام خود را خوب پس داده اند و در انتخابات ریاست جمهوری 92 و انتخابات مجلس دهم توانستند به زمین بازی که دیگر متعلق به  آن ها نبود بازگردند باری دیگر در درون مجلس به دنبال هماهنگی و وفاق هستند. 

بی شک عدم رای آوری عارف در مجلس با توجه به  تعداد آرای او شوکی دیگر به اصلاح طلبان و بدنه آن ها وارد آورد اما این اشتباه زنگ خطری پر صدا بود تا باری دیگر اصلاح طلبان به دنبال انسجام بیشتری باشند. حال محمود صادقی از اعضای فراکسیون امید از نهایی شدن اساسنامه این فراکسیون در هفته آینده خبر می دهد و گفته است که اعضای هیئت‌ رئیسه دائم فراکسیون امید نیز به زودی در جلسه‌ای مشخص می‌شود. چندی پیش اعضای موقت فراکسیون امید در جلسه‌ای از سوی اعضای این فراکسیون انتخاب و محمدرضا عارف به عنوان رئیس موقت و محمدرضا تابش و الیاس حضرتی نیز به عنوان نواب اول و دوم موقت این فراکسیون انتخاب شدند. محمدرضا عارف که در توانست بیشترین آرای مردم تهران را از آن خود کند پیش از این گفته بود هدف اصلی فراکسیون امید ایجاد انسجام حداکثری در مجلس دهم است.

اصولگرایان و ترس از اصلاح طلبان

اصولگرایان ریاست لاریجانی را برگ برنده ای برای طیف خود می دانستند اما درست در همان زمان که لاریجانی با خیالی راحت و خوشحال از قطعی شدن ریاستش بر مجلس دهم بر صندلی تکیه زده بود زمزمه هایی مبنی بر انشعاب در فراکسیون ولایت و ایجاد فراکسیونی جدید به گوش می رسید. اصولگرایان با کنار گذاشتن علی لاریجانی و جلب رضایت پایداری‌ها لیستی از سوی ائتلاف‌شان ارایه کردند و بعد از آن هم سعی کردند با عنوان فراکسیون ولایت یکپارچه از لاریجانی حمایت کنند.

جعفرزاده‌ایمن‌آبادی درگفت‌وگویی اعلام کرده بود که فراکسیون ولایت در آغاز فروپاشی قرار گرفته است. او دلیل این مطلب را تشکیل فراکسیون جدیدی به نام اعتدال دانسته بود. در جدیدترین اظهارنظرها بهروز نعمتی که توانسته بود با حضور در لیست امید به مجلس راه پیدا کند اما خود را اصولگرا می داند و در جلسات کمیسیون ولایت شرکت کرده بود گفته است: «جلسه ائتلافی با اصولگرایان فقط برای انتخاب رئیس مجلس بود.»

او در پاسخ به این سوال که چرا اصولگرایان معتدل که یکی از اضلاع لیست امید را تشکیل می‌دادند، پس از انتخابات با جبهه پایداری و اصولگرایان تندرو موتلف شده و فراکسیون ولایت را تشکیل دادند، گفته است: «بحث انتخاب آقای لاریجانی برای ریاست مجلس، موضوع جدایی است و این مسئله ارتباطی به این موضوع ندارد. در واقع این موضوع ارتباطی به فراکسیون ولایت نداشت و صرفا تعدادی از نمایندگان برای انتخاب رئیس مجلس،‌ کنار یکدیگر جمع شدند.»

گفته های نعمتی نشان از آن دارد که اصولگرایان تنها با یک هدف و شاید آن هم ترس از آن که باری دیگر اصلاح طلبان بتوانند بر ریاست مجلس تکیه بزنند به دور هم جمع شدند که شواهد نشان از همگرایی ضعیف  و شکننده دارد. نعمتی در مورد فراکسیون ولایت گفته است که این این فراکسیونی که به‌عنوان ولایت مطرح شده، نه هیات‌رئیسه دارد، نه احکام آن تشکیل شده و نه اساسنامه‌ای دارد.

آیا فراکسیون مستقلان پیروز مجلس دهم خواهد بود؟

رسول خضری نماینده دوره دهم و نهم مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بوده که  در انتخابات مجلس دهم در لیست حزب اعتدال و توسعه قرار داشت و به عنوان نماینده مستقل به مجلس دهم ورود پیدا کرد. رسول خضری در گفتگو با نوآوران از تشکیل فراکسیون مستقلان و معتدلین خبر داده است.

خضری در این باره می گوید: « ما نمایندگان مستقل و معتدل مجلس دهم یک اساسنامه در دست تدوین داریم که فراکسیون مستقلان و معتدلین را شکل بدهیم که پس از تصویب اساسنامه در سال جاری این فراکسیون شکل خواهد گرفت.»

او در توضیح رویه این فراکسیون توضیح می دهد: ‌«فراکسیون مستقلان، فراکسیون متوسط مجلس خواهد بود که مسلما در بحث انتخاب هئیت رئیسه آینده، اعضای کمیسیون‌ها و از سال آینده که انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود در رای اعتماد به ورزای دولت بیش از هر فراکسیونی تاثیرگذار خواهد بود.»

او اعضای تشکیل دهنده این فراکسیون را نمایندگان مستقل و معتدلین هر دو فراکسیون امید و ولایت اعلام می کند و در توضیح جزئیات بیشتر در مورد هئیت رئیسه این فراکسیون و اساسنامه آن می گوید: «اساسنامه هنوز تدوین و تصویب نشده است و نمی توان جزئیاتی در مورد آن ارائه کرد. باید به رای گذاشته شود و به تصویب هئیت رئیسه برسد و گزینه ریاست فراکسیون مستقلان نیز باید در روندی دموکراتیک و با رای تعیین شود.»

خضری معتقد است که با توجه به نمایندگان حال حاضر در مجلس بی شک فراکسیون های دیگری نیز شکل خواهد گرفت. نکته قابل توجه در گفته های خضری رای به ریاست علی لاریجانی برای ریاست مجلس بود.

کدام طیف قدرت را در مجلس به دست خواهد گرفت؟

رسول خضری نماینده مستقل در مجلس می گوید که برای انتخاب هئیت رئیسه به اعضای هر دو لیست رای داده است. از سویی اصولگرایان که تنها برای ریاست علی لاریجانی به دور هم جمع شده بودند زمزمه های جداییشان روز به روز جدی تر می شود. حتی کریمی قدوسی در مصاحبه ای به تهدید لاریجانی پرداخت که اگر، آنگونه که باید عمل مناسبی نداشته باشد مانند گذشته با او برخورد می کنند. از دیگر سو اصلاح طلبان به دنبال انسجام بیشتری هستند تا اتفاقات انتخابات هئیت رئیسه بار دیگر تکرار نشود و بتوانند شرایط قابل پیش بینی را فر اهم کنند. شاید علی لاریجانی تا سال دیگر که انتخابات ریاست جمهوری نیز برگزار می شود و معادلات قدرت ممکن است چرخشی اساسی داشته باشد باید به فکر یاران و همراهانی ثابت قدم تر باشد.

نوشتارهای مرتبط

تازه های مجلس