روسای کمیسیون های تخصصی مجلس مشخص شدند

اصولگرایان 8 به 2 بردند

لیست امید شکست دیگر را تحمل کرد و نتوانست ریاست یک کمسیون مهم مجلس هم را بدست آورد . تنها موفقیت این لیست معاون شدن مطهری و پزشکیان است که هر دو به شجاعت و رک گویی معروف اند . تکلیف اعضای کمیسیون‌های تخصصی مجلس دهم در نهایت مشخص شد.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
اصولگرایان 8 به 2 بردند
نوآوران -

انتخابی که گاهی مخالف با پیش‌بینی‌های چند هفته اخیر پیرامون ریاست کمیسیون‌ها رقم خورد و البته در مواردی هم پیش‌بینیها به حقیقت پیوست. اما عجیب ترین رویداد در کمیسیون آموزش بود. عارف از نامزدی ریاست این کمیسیون نشد تا شاید با این حرکت پیامی را نشان دهد و زاهدی وزیر علوم محمود احمدی نژاد بر مسند ریاست این کمیسیون تکیه بزند. حال ریاست کمیسیون ها مشخص شده است و اصلاح طلبان تنها دو صندلی ریاست را برعهده دارند و اصولگرایان به 8 صندلی رسیدند.

وزیر علوم احمدی نژاد بر مسند ریاست

شاید مهمترین کمیسیون برای اصلاح‌طلبان تهرانی که به رهبری سرلیست دانشگاهی‌شان وارد مجلس شدند، همین کمیسیون آموزش و تحقیقات بود و می توان گفت که تمامی جامعه دانشگاهی پیگیر تعیین رئیس این کمیسیون بودند. رقیب اصلی محمدرضا عارف در این مورد زاهدی بو و عارف تصمیم گرفته بود که برای ریاست این کمیسیون نامزد نشود. پیش از این محمود صادقی و محمدجواد فتحی مجبور به ترک کمیسیون آموزش شدند تا در این شرایط محمد مهدی زاهدی رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شود. بر این اساس، محمدمهدی زاهدی با 13 رأی به عنوان رییس کمیسیون آموزش انتخاب شد. محمد قمی نیز برای این پست نامزد شده بود که حائز 10 رأی شد. داوود محمدی و محمود نگهبان سلامی نیز به ترتیب به عنوان نایب اول و دوم رییس انتخاب شدند. علیرضا سلیمی دبیر اول، فاطمه سعیدی دبیر دوم و میرحمایت میرزاده نیز سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات شدند.

پراهمیت ترین کمیسیون مجلس در دست اصولگرایان

بی‌شک، مهمترین کمیسیون مجلس شورای اسلامی، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی است. هادی شوشتری پیش از انتخاب رئیس این کمیسیون گفته بود: «باتوجه به اعتراض‌هایی که نسبت به ورود برخی از نمایندگان به کمیسیون امنیت وجود دارد و از آن‌سو، تعدادی از نمایندگانی نیز که از حضور در کمیسیون بازمانده‌اند، به این وضعیت معترض هستند، انتخابات هفته گذشته برگزار نشد.» درواقع باوجود این‌که اکثر اعتراض‌ها به‌خاطر حضور یا عدم‌حضور برخی از نمایندگان در کمیسیون محبوب و البته مهم «امنیت ملی و سیاست خارجی» صورت می‌گرفت، تعدادی از اعتراض‌ها هم ناشی از نامزد شدن بیش از یک‌ششم اعضای این کمیسیون برای نشستن بر کرسی ریاست بود. رقابت اصلی برای تکیه بر کرسی ریاست این مهم‌ترین کمیسیون مجلس، میان کواکبیان و بروجردی بود. حال ترکیب هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی مشخص، که بر این اساس علاءالدین بروجردی به عنوان رییس کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی انتخاب شد.

نوبخت به جای پزشکیان نشست

حضور مسعود پزشکیان، نائب‌رئیس نخست مجلس و پزشک متخصص در مجلس دهم نیز در کمیسیون «بهداشت و درمان»، رقابت برای ریاست این کمیسیون را تاحدودی آسان کرد. علی نوبخت نماینده مردم تهران با 13 رای به عنوان رئیس این کمیسیون و سیدمرتضی خاتمی نماینده مردم ایجرود و ماهنشان و محمدحسین قربانی نماینده آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر به ترتیب با 18 رای و 16 رای به عنوان نایت رئیس اول و نایب رئیس دوم انتخاب شدند.

جنجال در صنایع تمام شد؛ ریاست با اصولگرایان

در کمیسیون صنایع و معادن که از قضا یکی دیگر از کمیسیون‌های پرمتقاضی مجلس دهم بود، نادر قاضی‌پور نماینده اصولگرا و جنجالی مردم ارومیه، محمدحسین فرهنگی دیگر نماینده اصولگرا و همچنین محسن کوهکن دیگر اصولگرایی که از شهرستان لنجان استان اصفهان موفق به ورود به مجلس شده، گزینه‌های ریاست بودند. حال عزیز اکبریان نماینده کرج در مجلس به عنوان رییس کمیسیون صنایع مجلس انتخاب شده است. بر این اساس، داریوش اسماعیلی نماینده سروستان و عثمان احمدی مهاباد به عنوان نواب رییس اول و دوم این کمیسیون انتخاب شدند؛ حمیده زرآبادی نماینده قزوین و جواد حسینی کیا نماینده سنقر دبیر اول و دوم و سعید باستانی نماینده تربت حیدریه به عنوان سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، انتخاب شدند. عزیز اکبریان با ۱۳ رای به عنوان رییس کمیسیون تعیین شد.

کمیسیون اجتماعی به مستقلان رسید

شاید یکی از مهمترین درگیری‌های نمایندگان برای تشکیل کمیسیون، در جریان تشکیل کمیسیون اجتماعی به وجود آمد و کار به جایی رسید که در مسیر حذف گزینه‌های اصلاح‌طلب یا تحمیل نیروهای غیراصلاح‌طلب، نمایندگانی چون علیرضا محجوب از حضوردر این کمیسیون بازماندند.  با این حال، مساله چندان ادامه نیافت و درنهایت با اضافه شدن محجوب و چند نماینده دیگر، لیست ۲۲ نفره این کمیسیون اعلام شد. بر این اساس، درحالی که تنها ۳ نماینده اصولگرا در کمیسیون اجتماعی حضور دارند، ۸ نماینده مستقل و البته ۱۱ اصلاح‌طلب نقش بیشتری در انتخاب رئیس کمیسیون برعهده خواهند داشت. حال سلمان خدادادی رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی شده است. همچنین علی رستمیان و سهیلا جلودارزاده به ترتیب به عنوان نواب رئیس اول و دوم کمیسیون اجتماعی مجلس، انتخاب شدند. همچنین ناهید تاج الدین و روح الله بابایی به ترتیب به عنوان منشی اول و دوم ، جلیل مختار نماینده مردم آبادان نیز به عنوان سخنگوی این فراکسیون برگزیده شد.

کمیسیون انرژی سنت شکنی کرد

کمیسیون انرژی معمولا در دست نمایندگان شهرهای جنوبی کشور بوده است اما در دوره دهم ساز و کاری متفاوت را تجربه کرد. در واقع مجلس دهم این‌بار به‌جای این‌که چون ادوار پیشین، با فرمولی از پیش‌آزموده در راستای انتخاب رئیس و هیات‌رئیسه کمیسیون بر اساس سهمیه حوزه‌های نفت‌خیز اقدام کند، در اقدامی دومنظوره، ابتدا برخی نمایندگان این شهرها همچون جواد کاظم‌نسب الباجی نماینده اصلاح‌طلب اهواز را از کمیسیون خارج کرد و به کمیسیون‌هایی چون کشاورزی انتقال داد و در تکمیل اقدام نخست، گزینه‌هایی دیگر را جایگزین این نمایندگان کرد. عاقبت قرعه ریاست به‌نام فریدون حسنوند افتاد. حسین امیری خامکانی نماینده زرند و علی ادیانی‌راد نمایندگان قائمشهر به عنوان نواب اول و دوم رئیس انتخاب شدند همچنین اسدالله قره‌خانی نماینده علی آباد کتول به عنوان سخنگوی این کمیسیون انتخاب شد.

برنامه و بودجه همچنان در دست تاجگردون

تکلیف ریاست برخی کمیسیون‌ها همچون برنامه و بودجه و محاسبات حتی پیش از برگزاری انتخابات نیز مشخص بود و بسیاری معتقد بودند، برای این‌که نماینده اصلاح‌طلب و پرقدرتی همچون غلامرضا تاجگردون در راس این کمیسیون قرار گیرد، تنها کافی است که تمایل خود را برای نشستن بر کرسی ریاست اعلام کند؛ چیزی شبیه به وضعیت علی لاریجانی نسبت به کل مجلس دهم. اکنون غلامرضا تاجگردون با ۲۱ رای از مجموع ۲۳ رای اعضا به ریاست کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم انتخاب شد.