باید به حال مجلس تاسف خورد

آیا پرونده رسیدگی به شکایت های نمایندگان باز است

داستان انتخاب اجباری نماینده ها در کمیسیون ها زمانی آغاز شد که زهرا سعیدی نماینده مبارکه در صحن اعتراض خود را با این عنوان که دارای چندین مدرک و اختراع در حوزه صنعت است و از راهیابی به این کمیسیون باز مانده است، مطرح کرد.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
آیا پرونده رسیدگی به شکایت های نمایندگان باز است
نوآوران -

پس از آن چندین نفر از نماینده ها اعتراض هایی از نوع  سعیدی را بیان کردند و داستان اجبار انتخاب کمیسیون ها تا آنجا پیش رفت که در انتخاب مهم ترین کمیسیونی که اصلاح طلبان به دنبال آن بودند جابه جایی اجباری افراد باعث شد که ریاست کمیسیون آموزش به دست اصولگرایان و وزیر علوم دولت احمدی نژاد بیافتد. حال بهروز نعمتی سخنگوی هئیت رئیسه اعلام کرده است که هیچ گونه اجباری برای ورود افراد به کمیسیون ها وجود نداشته است و تمامی این سخن ها شائبه ای بیش نبوده است.

انتخاب ها عادلانه نبود

عبدالرضا هاشم زایی نماینده اصلاح طلب مردم تهران که پیش از این در مورد انتخاب افراد برای کمیسیون ها گلایه های بسیار داشت اکنون از ورود به کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور خبر داد.  هاشم زایی در گفتگو با نوآوران می گوید:‌ »برخی اعضای کمیسیون های تخصصی مجلس جناحی و ناعادلانه انتخاب شدند. من سال ها سابقه فعالیت در عرصه صنعتی داشتم و برای عضویت در کمیسیون صنایع و معادن درخواست داده بودم اما با درخواست عضویت من با وجود سوابق فعالیت موافقت نشد و نتوانستم به این کمیسیون بروم.» او هنوز معتقد است که در رای گیری انتخاب اعضا برای کمیسیون ها عدالت رعایت نشده است. هاشم زایی ادامه می دهد: « برای مثال فردی که فوق دکترای انرژی اتمی داشت، نتوانست در کمیسیون انرژی مجلس حضور یابد از این رو این انتخاب ها عادلانه نبود.»

باید به حال مجلس تاسف خورد

قاسم میرزایی، نماینده دماوند که از اعضای فراکسیون امید است، از دیگر نماینده هایی است هنوز به انتخاب نمایندگان برای کمیسیون ها اعتراض دارد. او در گفتگو با نوآوران می گوید:‌ »افرادی با مدرک کاملا غیرمرتبط در کمیسیون عمران پذیرفته شده‌اند اما من با داشتن مدرک تخصصی معماری و شهر سازی از دانشگاه تهران از این کمیسیون بازمانده‌ام.» میرزایی ادامه می دهد:‌ » باید برای نحوه آرایش نمایندگان در کمسیسون‌های مجلس ابراز تأسف کرد. تعیین ترکیب کمیسیون‌های مجلس بر هیچ اصول و روش علمی استوار نبوده و حتی منطبق بر آیین‌نامه نیست.» این نماینده مجلس می گوید:‌ «در بند ٤١ آیین نامه مجلس ذکر شده که با توجه به مدرک تحصیلی مرتبط، سوابق اجرایی و سابقه عضویت، کمیسیون‌ها، امتیازبندی و توسط اعضای هیات رییسه و روسای شعب تعیین می‌شوند. برای مثال من با داشتن مدرک تخصصی معماری و شهر سازی از دانشگاه تهران و سابقه شاخص در وزارت راه و ترابری، ناوگان حمل و نقل هوایی  و مدیریت بازرسی و در راس بازرسی‌های وزارت راه و ساختمان، از ترکیب کمیسیون عمران خط خورده‌ام.»

هیات رئیسه اعتراض ها را وارد نمی داند

اما بهروز نعمتی، سخنگوی هئیت رئیسه مجلس در پاسخ به انتقاد برخی نمایندگان اصلاح‌طلب کمیسیون آموزش و تحقیقات، به انتقال اجباریشان به کمیسیون «حقوقی و قضایی» گفته است: «باتوجه به این‌که حضور نمایندگان متخصص در امور حقوقی و قضایی در این کمیسیون از ضرورتی ویژه برخوردار است و پس از صحبتی که با آقای فتحی که از دوستان دانشگاهی و حقوقدانان برجسته ما هستند، انجام گرفت؛ ایشان با میل خودشان به کمیسیون قضایی تشریف آوردند.» نمعتی همچنین درباره وضعیت مشابه محمود صادقی، ‌ دیگر نماینده دانشگاهی و حقوقدان مردم تهران که برای حضور در کمیسیون آموزش و تحقیقات ابراز تمایل کرده‌بود، اعلام کرده است: «با آقای صادقی هم رایزنی‌هایی انجام شد اما در‌‌نهایت مورد پذیرش ایشان قرار نگرفت و تشخیص دادند در کمیسیون آموزش بمانند. هیچ‌کدام از نمایندگان به اجبار به هیچ کمیسیونی نرفته‌اند و همه نمایندگان با میل و خواست خودشان در کمیسیون‌های مختلف حضور یافته‌اند.» او همچنین در توضیح شائبه‌ها و انتقادهای برخی نمایندگان درخصوص ترکیب کمیسیون صنایع و معادن اعلام کرده است: «در این کمیسیون هم یک مورد جابجایی صورت گرفت که بر این اساس، با توافق طرفین یکی از اعضای اولیه کمیسیون صنایع به کمیسیون شورا‌ها رفتند و آقای محمدرضا نجفی به‌جای ایشان به کمیسیون صنایع آمدند.»

جالب این است که  هیچ کدام از اعتراض های نمایندگان برای ورود کمیسیون ها راه به جایی نبرده است. بهروز نعمتی در مورد  زهرا سعیدی می گوید که به کمیسیون اقتصادی منتقل شده است و از سویی دیگر در مورد عدم اجبار در انتخاب نمایندگان سخن می گوید. همچنین این نماینده اصولگرای تهران با صراحت بروز هرگونه حاشیه درمورد تصمیمش پورمختار در راستای تغییر کمیسیون را تکذیب کرده است.

چندی پیش در صحن علنی علی لاریجانی در پاسخ به اعتراض های نمایندگان گفته بود: «آیین نامه در این خصوص مقداری گردنویسی دارد، البته در هر دوره چنین مشکلی وجود داشته و از آنجا که روسای شعب که منتخبان نمایندگان هستند باید اعضای کمیسیون ها را مشخص کنند و نقش انسان در این زمینه موثر است، ممکن است تشخیص ها متفاوت باشد. در آینده که اصلاحات آیین نامه ای انجام می شود، پیشنهادهای نمایندگان در این خصوص ارائه شود، تا مواد 41 و 42 آیین نامه صریح تر و شفاف شوندحال خود نعمتی در جدیدیترین اظهارنظر گفته است که احتمال اندکی درصد خطا در انتخاب نمایندگان کمسیون های تخصصی وجود دارد.  اما گویا این پاسخ ها به معنی پایان دادن به حواشی انتخاب افراد کمیسیون ها بوده است و هیات رئیسه و روسای شعب بر نظر خود راسخ باقی می مانند.