محمد صادقی: عملکرد موفقی در فراکسیون نداشته ایم

فراکسیون امید در انتظار امید

«این روزها سخنانی به گوش می‌رسد که عده‌ای مطرح می‌کنند ائتلاف امید تا درب مجلس پایدار بوده است درحالی‌که ائتلاف امید برای درون مجلس شکل گرفته و در آن پیگیری خواهد شد.» این گفته های محمدرضا عارف مهم ترین مهره اصلاح طلبان در مجلس دهم است که به عنوان سرلیست امید وارد ساختمان بهارستان شد.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
حال و روز این روزهای فراکسیون امید
نوآوران -

حال نزدیک به یک ماه از زمانی که عارف این صحبت ها را داشت، گذشته است و فراکسیون امید اساسنامه ای در حال تصویب در دست دارد و تصورها بر این است که فراکسیون امید در انتخاب هیات رئیسه مجلس و انتخاب رئیس کمیسیون آموزش، که عارف در آن حضور داشت نتوانسته است موفق عمل کند. دلایل بسیاری برای این عدم موفقیت بیان شده است. حال چند تن از اعضای این فراکسیون در مورد علت این عدم موفقیت ها و برنامه های آینده صحبت می کنند.
عملکرد موفقی در فراکسیون امید نداشته ایم
محمود صادقی -عضو کمیسیون آموزش: فراکسیون امید تا کنون برنامه های خود را پیگیری کرده است. نمی توان گفت این اقدامات این فراکسیون نمود بیرونی نداشته است. جلسات این فراکسیون به صورت منظم برگزار می شود و برنامه ریزی ها انجام می شود. پس از تعطیلی ماه رمضان مجلس، مجمع عمومی فراکسیون امید تشکیل جلسه می دهد و هیات رئیسه دایم انتخاب می شود. احتمال دارد که تغییراتی در هیات رئیسه موقت صورت گیرد و برای هیات رئیسه دایم افرادی کاندید شوند که بتوانند وقت بیشتری برای این کمیسیون بگذارند. در این مدت که خبر خاصیتحت عنوان فراکسیون امید وجود نداشت به این علت بود که به صورت فشرده درگیر تعیین افراد کمیسیون ها بودیم و هر روز جلسات متعدد و فشرده ای داشتیم. فعالیت های بسیاری داشتیم اما ممکن است که نمود بیرونی نداشته باشد.  از نظر من عملکرد موفقی در فراکسیون امید نداشته ایم. در انتخاب اعضای کمیسیون ها می توانستیم بهتر عمل کنیم. تا کنون آن انسجام تشکیلاتی لازم را اعضای فراکسیون پیدا نکرده اند و بعضا تعلقات منطقه ای، جغرافیایی و اهداف فردی بر هدف تشکیلاتی غلبه داشته است.  

رئیس مرکز پژوهش‌ها از قبل مشخص شده بود
محمد جواد فتحی-عضو کمیسیون حقوقی  قضایی: زمانی که هیات رئیسه دایم شکل بگیرد برنامه های فراکسیون امید به صورت منظم پیش خواهد رفت. با ثبات پیدا کردن فراکسیون حتما به مباحث کلیدی و کلان که وظیفه مجلس است ورود پیدا خواهیم کرد و برای آن ها برنامه داریم.بعد از این طرح های خیلی خوبی را به مجلس خواهیم آورد اما ممکن است طرح ها موفق به رای آوری نشود زیرا همین آقایان در مجلس نگاه سیاسی دارند. اما ما تلاش خود را انجام خواهیم داد و مردم هم متوجه خواهند شد که چه اقداماتی را انجام داده ایم. آقای عارف تا کنون با نجابت بر سر اخلاق ایستاده است و کسانی هستند که بی اخلاقی و بازیگری می کنند و ما در مصاف با آن ها ممکن است شکست بخوریم. اما فضائل اخلاقی و ارزش های انسانی را پاسداری می کنیم و مطمئن هستیم که بهره آن را خواهیم برد و آن ها نیز بازیگری سیاسی خود را ادامه بدهند و به ظاهر موفق باشند. برای انتخاب رئیس مرکز پژوهش ها دوستان هیات رئیسه مجلس بازی کردند. اعلام کردند کسانی که متقاضی هستند اسم بنویسند و من اسم نوشتم. بعدها احساس کردم نام نویسی ها به این علت بوده که توجیه داشته باشند که آقای دکتر عارف نیامد و نباید انتظار داشته باشند که ما او را به عنوان رئیس مرکز پژوهش ها انتخاب کنیم. از من خواستند که برنامه های خود را در هیات رئیسه اعلام کنم. همه این ها یک بازی بود در حالی که واضح، مسلم و محرز بود که رئیس این مرکز از قبل مشخص شده است. ادعا میکنم که از دکتر جلالی برای مرکز پژوهش ها مناسب تر هستم. مرکز پژوهش باید مرکز حقوقدان ها باشد تا بتواند به مجلس کمک کند. در 26 روز کاری مجلس دهم، نزدیک به 40 طرح و لایحه مصوب مجلس نهم از شورای نگهبان برگشته است. واقعا این نوع قانوگذاری باعث تاسف است.

تغییر 70 درصدی در هیات رئیسه فراکسیون امید
علیرضا رحیمی -عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی: انتخابات هیات رئیسه دایم فراکسیون امید به زودی برگزار می شود و بیش از  70 درصد از هیات رئیسه تغییر خواهد کرد. اتفاقاتی که تا کنون شاهد آن بودیم و می توان از عدم عدم موفقیت فراکسیون امید نام برد به علت عدم هماهنگی بخش های مختلف فراکسیون امید بوده است. بخشی از اعضای فراکسیون امید در ائتلاف اصولگرایان حضور داشتند و بخشی از معتدلین نیز عضو فراکسیون امید بودند. طبیعی بود که بخش اصولگرایان فراکسیون امید نتوانند در راستای اهداف فراکسیون امید عمل کنند و در یک ماه اول کاری مجلس دهم این مهم را نشان دادند. ساختار فراکسیون نیاز به تجدید نظر دارد. انتخاباتی هیات رئیسه دایم هنوز شکل نگرفته و اساسنامه ما هنوز تصویب نشده است. بعد از ماه رمضان انتخابات هیات رئیسه  دایم شکل خواهد گرفت و  با تجدید ساختار درونی و هیات رئیسه جدید، خون جدیدی در فراکسیون به جریان خواهد افتاد. هیات رئیسه جدید با اعضایی که بتوانند با اهداف  فراکسیون امید همراهی کنند می تواند مانع از به وجود آمدن مشکلات پیشین شود و روزهای با موفقیتی را پیش رو خواهیم داشت.

فراکسیون امید بسیار قوی وارد خواهد شد
عبدالرضا هاشم زایی-عضو کمیسیون شوراها: مجلس دهم هنوز برنامه های کاری خود را شروع نکرده است و در حال گوش کردن وضعیت فعلی کشور از زبان وزرا است. بسیاری از نمایندگان برای اولین بار به مجلس آمده اند و نیاز دارند که در جایگاه نماینده مجلس از اوضاع کشور با خبر باشند. بعد از ماه رمضان قطعا این فراکسیون بسیار قوی وارد خواهد شد. نتیجه اعتراض ها به انتخاب افراد در کمیسیون ها جز در مواردی معدود به نتیجه نرسید و من به کمیسیون شوراها رفتم. در برنامه های کاری تغییر آیین نامه داخلی برای انتخاب افراد در کمیسیون ها است زیرا تمامی انتخاب ها برای کمیسیون برخلاف آیین نامه داخلی  و ماده 42 بود.

فراکسیون امید خاموش نیست
محمد بیرانوند- عضو کمیسیون آموزش :فراکسیون امید در این مدت اقدامات خود علنی نکرده است و رفاکسیونی خاموش نیست. در واقع ریاست کمیسیون های بسیاری سهم امیدی ها می شد اما به دلیل اینکه اعضای فراکسیون امید و اصلاح طلبان سال‌ها دور از سیاست نگه داشته شدند، نتوانستند فضای سیاسی مجلس را بشناسند. در مجلس رایزنی ها به شدت معنا دارد و بر این باور بودیم که شاید در روال عادی خود انتخاب ها انجام شود اما دور بودن از قدرت و رایزنی ها باعث شد که فراکسیون امید از کرسی های ریاست کمیسیون ها سهم کمی داشته باشد. فراکسیون امید جلسات متعددی را برگزار می کند و با انتخابات هیات رئیسه دایم، بدون شک قوی ظاهر خواهیم شد.

با کمک عارف می توانیم نتیجه بهتری بگیریم
الیاس حضرتی -عضو کمیسیون اقتصادی :مجموعه ای از عوامل دست به دست هم داد و فضایی ایجاد شد تا سهم فراکسیون امید در ریاست کمیسیون ها بسیار کم شود. بی شک از این پس که آقای عارف توان و تجربه مدیریتی خود را مصروف فراکسیون امید کنند می توانیم نتیجه بهتر را به دست آوریم. آقای عارف غیر از بحث کاندید شدن برای هیات رئیسه موقت دنبال هیچ پستی از جمله ریاست کمیسیون آموزش و مرکز پژوهش ها نبودند و بعد از انتخاب هیات رئیسه موقت که آقای لاریجانی ریاست را به عهده گرفتند، تمام وقتشان را بر روی منسجم شدن فراکسیون امید گذاشتند. در مورد انتخاب اعضای کمیسیون ها صحبت‌های زیادی است که باید در زمان مناسب بیانشان کرد. این انتقاد را می پذیرم که برای انتخاب افراد کمیسیون ها اقدام مثبتی نداشتیم.

با بیرون آمادن از شوک می توان امیدوار بود
علیرضا محجوب- عضو کمیسیون اجتماعی : از ابتدا اعتقاد نداشتم که در این مجلس اکثریت اعضا با فراکسیون امید است. در جلسات خصوصی این موارد را تذکر دادم و پیشنهاد من این نبود که به عنوان فراکسیون حاکم به موضوع نگاه . بلکه باید منتظر می ماندیم تا تعداد اعضا به طور دقیق روشن شود . که از نظر من روز قبل انتخاب هیات رئیسه که با تعداد بیش از 90 نفر که در جلسه بودند روشن بود و حتی چند نفر از من پرسیدند که می شود با این تعداد نائب رئیس شد که من جواب منفی دادم. آقای عارف از خودگذشتگی کردند تا انتظارات مردم را برآورده کنند. چون اگر کاندید نمی شدند مردم تغییر و حرکتی را از سمت اصلاح طلبان نمی دیدند. ایشان با اینکه علم داشتند که موفق به رای آوری نمی شوند فداکاری کردند و برای ریاست کاندید شدند و حاصل آن را دیدیم. در ابتدای کار برخی از تخمین های نادرست می تواند ما را دچار برداشت های نادرست کند. کسانی که تخمین می‌زدند که ما می‌توانیم رای بیاوریم مانند نمایندگان مجلس پنجم رفتار می کردند. در همان زمان گفتم که تعداد اعضا و رای ها یک روز قبل از رای گیری مشخص می شود. بعضی برداشت ها و بزرگ بینی ها باعث برخی مسائل شد. باید با این وضعیت جدید هیات رئیسه فراکسیون و کسانی که مسئولیت دارند به صورت منسجم، کارهای ناتمام را انجام بدهند. معتقدم تصمیماتی که با توجه به ظرف حقیقی تا کنون فراکسیون امید گرفته است بهترین تصمیم‌ها بوده است. ما توهم آفرینی کردیم. می گفتند 200 نفر عضو فراکسیون امید است در حالی که این گونه نبود. قبل از رای گیری نسبت آرا مشخص بود و کسانی بودن که از اطلاعاتی دیگر را ارائه می کردند. اصلح طلبان پیش بینی درستی از تعداد خودشان نداشتند. در یک شوک هستند و هنوز از شوک بیرون نیامده اند اما از شوک بیرون خواهند آمد و اقدامات مثبتی خواهند داشت.