حرف اول - پروانه سلحشوری

ترکیب مجلس دهم وزرای پیشنهادی روحانی را تأیید خواهد کرد

نماینده مجلس دهم

  1. ۹ ماه قبل
  2. ۰
پروانه سلحشوری
نوآوران -

بدون شک سه وزارتخانه(وزارت فرهنگ و ارشاد، وزارت ورزش و جوانان، وزارت آموزش و پرورش) که سه وزیر برای آن به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شده است، از نظر جامعیت و دربرگیری و همچنین از لحاظ ساختار تشکیلاتی و هندسه وجودی، سه وزارتخانه دارای اهمیت ویژه ای هستند و نمی توان از کنار این سه وزارتخانه به سادگی عبور کرد یا هر شخصی را به عنوان سکاندار آنها معرفی کرد. هر کدام از وزارتخانه های نامبرده با خیل کثیری از مردم در سطوح مختلف و همچنین تمام شهرها و روستاهای کشور، در رده های سنی متفاوت سر و کار دارند. مثلا وزارت ورزش و جوانان با رده های سنی جوان در ارتباط هستند یا وزارت آموزش و پرورش در تمام خانوارهای جامعه ایران نفوذ و نمود داردو مطمئنا حسن روحانی تمام ویژگی ها و مولفه های مربوط به سه وزارتخانه را لحاظ کرده اند و بر اساس آن گزینه های خود را کارشناسی شده انتخاب کرده است.

با توجه به اینکه ساختار مجلس دهم شورای اسلامی به نسبت ساختار و ترکیب مجلس نهم شورای اسلامی تفاوت فاحشی دارد و همچنین دست افراط گرایان و تندروها از این مجلس کوتاه است، می توان این امید را به مردم و حسن روحانی داد که وزرای پیشنهادی ایشان در این مجلس از نمایندگان مردم رأی اعتماد خواهند گرفت و با برنامه های پیشنهادی خود به سراغ وزارتخانه می روند. اوایل این هفته رئیس جمهور طی نامه ای فخرالدین احمدی دانش آشتیانی، سیدرضا صالحی امیری و مسعود سلطانی فر را به ترتیب برای وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش و جوانان به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد. آقای دکتر لاریجانی نیز، مکلف است در اولین فرصت در جلسه علنی وصول معرفی‌نامه وزیران و ضمائم آن را اعلام کند و پس از قرائت به کمیسیون یا کمیسیون‌های تخصصی مرتبط ارجاع دهد. کمیسیون مربوطه نظر مشورتی خود را در مورد سوابق اظهار شده و مدرک تحصیلی و تطبیق برنامه‌های اعلامی با قوانین و اسناد بالادستی به صورت مکتوب به صحن مجلس اعلام می‌نماید. لذا در این راستا مجلس شورای اسلامی هفته آینده طی جلسه علنی رسیدگی به صلاحیت وزرای پیشنهادی کابینه یازدهم را در دستور کار خود خواهیم داشت.

مطمئنا وزیرانی که آقای روحانی معرفی کرده اند با توجه به شناختی که به شخصه از این وزرا دارم، با توجه به کارنامه خوبی که در تحصلات، سوابق اجرایی و همچنین سوابق فعالیت های تخصصی مربوط به تحصیلات و وزارتخانه مربوطه دارند می توان گفت این وزرا با این کارنامه می توانند از نمایندگان و وکلای مردم رأی اعتماد بگیرند.  

اینکه ضعف هایی در وزارتخانه های نامبرده وجود دارد امری غیر قابل انکار است، و امیدواریم وزاری پیشنهادی پیوند وثیقی با منش اعتدال داشته باشند و با توجه به سوابق مدیریتی نه تنها ضعف ها و نقص های موجود را ترمیم و برطرف کنند، لاکه بتوانند با تکیه بر پشت کار و خلاقیت خود زمینه ساز تغییرات و تحولاتی در این وزراتخانه ها شوند که در جهت نیات حسن روحانی که همانا عقلانیت، اعتدال و معنویت است باشد.