سرمقاله - قاسم میرزایی نیکو

اگر شهردار صندوق شیشه ای داشته باشد از تحقیق و تفحص ابایی نخواهد داشت

نماینده مجلس دهم

  1. ۹ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
قاسم میرزایی نیکو
نوآوران -

مجلس شورای اسلامی پیرامون موضوع واگذاری املاک به اشخاص خاص توسط شهرداری، روند تحقیق و تفحص را آغاز کرده و ادامه خواهد داد.

مجلس در این زمینه تعدادی پرسش را در نظر گرفت که عنوان آن ها موجود است. آن چه اهمیت دارد این است که باید صحت و سقم قضایا با پاسخ مناسب به پرسش ها مشخص شود.

برای این که اصل ماجرا در خصوص موضوع واگذاری املاک به اشخاص خاص توسط شهرداری روشن شود و به عبارتی برای آن که نهاد های نظارتی؛ چه مجلس شورای اسلامی و شورای اسلامی شهر تهران و چه سازمان بازرسی و هر نهاد نظارتی دیگر از حقیقت آگاه شوند، نیاز به توضیحاتی ست که باید در خصوص واگذاری زمین و املاک به افراد، وجود و یا عدم اختیارات برای واگذاری املاک و یا درباره کسانی که در دایره افراد دریافت کننده آن ها بودند و البته دیگر زوایای ابهام آمیز این موضوع ارائه شود.

اکنون نیاز است تا پیرامون چگونگی افرادی که املاک به ایشان واگذار شده، توضیحاتی داده شود؛ مبنی بر این که افراد نام برده در زمره کارکنان شهرداری بوده و یا از خارج از این نهاد، املاک مذکور به ایشان واگذار شده است. همچنین باید مشخص شود که دریافت کنندگان در زمره مسئولان و سمت داران بوده اند و یا دارای سمت خاصی نبوده اند. از طرف دیگر باید در خصوص قانونی که چنین اختیاراتی را برای شهردار قائل شده نیز توضیحاتی به عمل بیاید.

به عبارت دیگر نهادهای نظارتی امروز برای روند تحقیق و تفحص خود از صحت و سقم موضوع نام برده نیاز به توضیحاتی دارند که برای روشن شدن حقایق نه تنها ایرادی ندارد، بلکه لازم است.

نهاد های نظارتی از جمله مجلس شورای اسلامی در زمان کنونی برای دریافت پاسخ های پرسش هایی که پیرامون موضوع واگذاری املاک به اشخاص خاص توسط شهرداری با آن مواجه هستند، نیازمند تکمیل روند تحقیق و تفحص و کسب اطلاعات لازمی هستند که بدون آن امکان اظهار نظر وجود ندارد فلذا تا زمان روشن شدن حقایق باید منتظر ماند.

نیاز است، به منظور ارائه پاسخ های مناسب به نمایندگان در مجلس شورای اسلامی شهردار تهران در کمیسیون های مربوطه حاضر شود تا از طریق رایزنی با نمایندگان جمع بندی نهایی حاصل شود.

در بسیاری از موارد خلاء قانونی و راه های فرار از قانون وجود دارد اما اگر خلافی صورت گرفته باشد، آن که مرتکب خلاف می شود، خود نسبت به آن چه صورت پذیرفته، آگاه است و نکته مهم این است که در خصوص واگذاری املاک به اشخاص توسط شهرداری هنوز خلافی ثابت نشده و مجلس و دیگر نهاد های نظارتی در مرحله تحقیق و تفحص هستند.

در خصوص نحوه برخورد با افشاکنندگان، گفتنی ست که در ماجرای حقوق های نجومی لیست هایی از افراد دریافت کننده این مبالغ، منتشر شد و برخوردی با عاملان این انتشار صورت نگرفت .

همان طور که دکتر روحانی، رییس جمهوری دولت تدبیر و امید اعلام کرده، ما باید صندوق شیشه ای داشته باشیم و تمام اقداماتمان به صورت شفاف در معرض عموم قرار گیرد.

اگر شهردار بتواند وضعیت مالی و رسیدگی به هزینه ها و فایده های خود را به صورت شفاف اعلام کند، هزاران تحقیق و تفحص هم انجام شود وی از بیان حقایق ابایی نخواهد داشت .

اگر صندوق شیشه ای وجود داشته باشد، نیازی به لابی های متعدد برای  توقف روند تحقیق و تفحص دیده نمی شود. در چنین شرایطی این دستگاه های نظارتی هستند که نباید متاثر از خلاء ها و راه های فرار از قانون کارکرد تحقیقاتی خود را کنار بگذارند چرا که آن کسی که از راه های فرار قانونی استفاده می کند، خود به کاری که انجام می دهد، آگاه است.