گزارش شهرداری تهران درباره بدهی‌هایش نظر شورا را جلب نکرد

پاسخ‌ به شهردار

شهردار تهران که دیروز برای ارائه گزارش درباره بدهیهای شهرداری به شورای شهر رفته بود در سخنرانیاش از دولت طلبکار شد. محمدباقر قالیباف که به صورت سرزده و بدون اطلاع قبلی ناگهان وارد صحن شورای شهر شد همه حاضران در شورا را با حضور خود متعجب کرد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
شورای شهر
نوآوران -

شورای شهر تهران بارها خواستار روشنشدن میزان بدهی شهرداری به پیمانکاران و اشخاص حقیقی و حقوقی شده بود اما شهرداری اغلب از ارائه یک پاسخ روشن به شورای شهر امتناع میکرد.اهمیت این موضوع برای شهرداری به حدی بود که شهردار تهران را برای حضور در شورای شهر راهی صحن علنی شورا کرد.  حساسیت شورای شهر درباره بدهیهای شهرداری زمانی بیشتر شد که شهرداری تلاش کرد شرکت شهروند و نمایشگاه شهر آفتاب را برای پرداخت بدهیهایش به بانک شهر و پیمانکاران واگذار کند. بر اساس آنچه پیشتر علیرضا دبیر، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران اعلام کرده بود شهرداری  در مجموع 18 هزار میلیارد تومان به اشخاص حقیقی و بانکها بدهکار است. به گفته دبیر،  میزان بدهی شهرداری به پیمانکار حقیقی و حقوقی بین هفت تا هشت هزار میلیارد تومان و بدهی شهرداری به بانکها به 10 هزار میلیارد تومان میرسد.

 پیشنهاد تشکیل صندوق ذخیره شهر

اما حتی شهردار تهران هم پاسخ روشن و دقیقی برای بدهیها شهرداری نداشت. در عوض قالیباف
ریز طلبهای شهرداری از مردم و دولت را ارائه کرد و پیشنهاد داد با این طلبها «صندوق ذخیرهای برای شهر تهران» ایجاد شود که 14 هزار میلیارد تومان طلب شهرداری از دولت به همراه هزار و 600 میلیارد تومان طلب شهرداری از مردم و یک میلیارد و 200 میلیون دلاری که باید از محل صندوق ذخیره ارزی به شهر تهران داده شود، در این صندوق ذخیره و نگهداری شود. شهردار تهران با بیان اینکه 109 هزار و 876 میلیارد تومان طی سالهای اخیر برای شهرداری بودجه در نظر گرفتید که شامل 62 هزار و 26 میلیارد تومان نقد و 47 هزار و 850 میلیارد تومان غیرنقد بوده است، گفت: این مقدار بودجه مربوط به دهه اخیر است. شهرداری تهران سالهاست که برای تامین منابع اداره شهر به «شهرفروشی» متهم میشود که در اصطلاح به معنی فروش تراکم و تغییر کاربری و کارهایی است که باعث بارگذاری بیش از جمعیت و کاهش امکانات شهر میشود. حسن روحانی، رئیس دولت هم همین هفته پیش در اجلاس جهانی شهرداران که در تهران برگزار شد در حضور شهرداری تهران از این موضوع انتقاد کرد. اما دیروز قالیباف در اظهارنظری در صحن شورای شهر و در مقابل چشمان اعضای شورای «شهر فروشی» را با فروختن ساختمانهای شهر یکی دانست و گفت براساس اسناد و مدارک نه تنها املاک شهر کم نشدهاند «بلکه 2 و نیم برابر افزایش داشته» و اینگونه نیست که شهرداری داراییهای شهر را فروخته بلکه شهرداری افتخار میکند که به املاک شهر اضافه شده است.  قالیباف در ادامه با بیان اینکه در ساخت مترو مشکلات زیادی در حوزه پرداخت هزینههای تملک داریم، گفت: هزینههای ما در تملک، بیشتر از ساخت مترو است چراکه ایستگاهها عمدتا در مکانهای حساس قرار دارند و این هنر ماست که با اقتصاد مقاومتی مدیریت بهینه داریم. شهردار تهران با بیان اینکه من شهردار تهرانم و در قبل دیون و بدهیها پاسخگویم، گفت: با این حال دقت داشته باشید که از مجموع 9 هزار و اندی وام، 3 هزار و 400 میلیارد تومان آن مربوط به دوره قبلی بوده است.

   سخنرانی قالیباف سیاسی بود

این سخنرانی شهردار تهران با واکنش اعضای شورای شهر مواجه شد. محمد سالاری، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران یکی از اعضایی بود که با نگاهی منتقدانه به گفتههای قالیباف پاسخ داد. به گفته او در گفتههای شهردار تهران «با رویکردی کاملا سیاسی مشکلات مربوط به بدهیهای شهرداری به دولت منتسب شد.»  وی با اشاره به ابهامها در گزارشی که شهرداری به شورا ارائه کرد گفت: «در یکی از
سرفصل های مطرح شد، 9 هزار میلیارد تومان املاک فروخته شده است و من خیلی نگران شدم، اگر املاک بزرگ مقیاس شهر تهران به این مبلغ فروخته شده باشد که خیلی به شهر جفا شده است چراکه ارزش حتی چند عدد از املاک فروخته شده توسط شهرداری به نظر میرسد بیشتر از 9 هزار میلیارد تومان است . که اگر املاک و اراضی بزرگ مقیاس شهرداری باقی مانده بود اکنون بیش از 90 هزار میلیارد تومان ارزش داشت ، پس چرا آنقدر ارزان فروخته شده اند و ای کاش این املاک حفظ می شد. من رقم 9 هزار میلیارد تومان را قبول ندارم.» او از شهردار تهران پرسید آیا املاکی که در فرآیند ساخت اتوبان امام علی، پل صدر و دیگر پروژههای شهری به جای پرداخت بدهی به پیمانکاران داده شده هم جزو همین 9 هزار میلیارد تومان است؟ او در ادامه در برابر این ادعای شهرداری که 21 هزار میلیارد تومان بابت خرید املاک پرداخت شده از شهردار تهران پرسید آیا این مبلغ جزو احکامی است که برای تملک املاک در پروژهها در نظرگرفته شده است؟ به گفته سالاری در فرآیند تملک «صرفا پول پرداخت نشده است و به جای پرداخت پول به خیلی از آنها تراکم داده شده» و یا در باقی مانده ملک آنها بارگذاری بیشتری صورت گرفته است.  به اعتقاد سالاری شهردار تهران به هیچکدام از «سئوالات فنی و بسیار واضح درباره این گزارش پاسخ نداد و به شبهات پاسخ روشنی داده نشد.»  او درباره بدهی 14 هزار میلیارد تومانی دولت به شهرداری هم شبه ایجاد کرد و گفت: اگر این بدهی وجود دارد باید بدهی دولت فعلی که «حدود 2 تا 3 هزار میلیارد تومان است» از دولتهای قبلی جدا شود.

  گزارش ارائه شده فاقد ارزش
   کارشناسی است

محسن سرخو، دیگر عضو شورای شهر تهران بود که «برخورد سیاسی با بدهیهای دولت به شهرداری تهران» را درست ندانست. او بعد از گزارش شهرداری خواستار ارائه گزارش مکتوب در قالب برنامه 5 ساله شد. سرخو با اشاره به اینکه «انتظار داشتیم گزارش سه ساله مربوط به دوره چهارم شورا را دریافت کنیم نه گزارش ده ساله شهرداری را» گفت: «گزارش ارائه شده فاقد ارزش کارشناسی است و اطلاعات داده شده دقیق نیست و نمیتوان کار کارشناسی بر روی آن انجام داد و نبایستی صرفا یک گزارش تبلیغاتی ارائه شود.» او همچنین خواستار ایجاد جدولی در ارتباط با پرداخت بدهیهای شهرداری تهران شد که بر اساس جریمه و تاخیر پرداخت به تفکیک بدهیهای شهرداری را مشخص کند. وی همچنین خواستار مشخص شدن وضعیت مالی شرکتهای تحت پوشش شهرداری و روشن شدن میزان دیون و بدهی های این شرکتها شد. ابوالفضل قناعتی دیگر عضو شورای شه تهران هم ارائه این گزارش را به معنی «مچگیری» ندانست چراکه به گفته او شورا در پی پیداکردن راهکاری برای حل مشکلات مردم است. قناعتی تاکید کرد:  ارائه این گزارش با آنچه در حسابرسیها شورا به دنبال آن است متفاوت است چون در حسابرسیها هدف شناسایی تخلفات و برخورد با آن است. رحمتالله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران هم با اشاره به ادعای شفافیت مالی در شهرداری تهران گفت: اگر مدعی شفافیت مالی هستید مصادیق آن را بگویید. او با اشاره به گزارش شهرداری درباره بدهیهایش آن را نوعی «خوداظهاری» دانست که نیاز به راستیآزمایی دارد. او از شهرداری خواست اگر مدعی شفافیت مالی است مصادیق را اعلام کند و به گفتار صرف بسنده نکند. او با اشاره به اینکه گزارش حسابرسی هر سال شهرداری «مشروط» یا «غیرقابل اظهارنظر» است ادعای شفافیت مالی را ادعایی «پوچ و عوام فریبانه دانست.»