کودک ربوده شده ایرانی بعد از 5 ماه آزاد شد

عملیات وزارت اطلاعات در خاک پاکستان

گزارشها حاکی از آن است که میان این آدم ربایان و گروهکهای تروریستی ارتباط معناداری وجود دارد. این اشرار از طریق مرزهای غیر قانونی به پاکستان گریختهاند. «علی» در اسفند ماه سال گذشته هنگامی که به همراه خواهرش در حال بازگشت از مهدکودک به خانه بود به وسیله افراد ناشناسی ربوده شد. پدر او که کارمند کمیته امداد شهرستان خاش است، در این باره گفته است: «سه ماه هیچ خبری از علی نداشتیم تا اینکه پس از سه ماه یک نفر ناشناس بهوسیله تلفن با یکی از همکارانم تماس گرفته و گفته بود که فرزندم را ربودهاند».

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
عملیات وزارت اطلاعات در خاک پاکستان
نوآوران -

آدمربایان درخواست یک میلیارد تومان پول از آنها کردند و هر بار از طرق مختلف تهدید میکردند که اگر مبلغ درخواستی را پرداخت نکنند، گوش علی را بریده و برایشان میفرستند. آنها وقتی متوجه شدند که خانواده علی این مقدار پول را ندارد، مبلغ را به 700 میلیون و در نهایت 500 میلیون تومان کاهش دادند.

آدم رباها کلیپ کوتاهی را برای خانواده علی فرستاده بودند که تصاویری از علی را که می گفت «بابا یک گوشم را بریده اند اگر پول ندهید گوش دیگرم را می برند». «علی» پس از آزادی درباره ربوده شدنش گفت:« اشرار من را در کوهها نگه داشته و خیلی اذیت می کردند و کتک می زدند.یک بار سیخ داغ را نزدیک گوشم گرفتند و گفتند می خواهیم گوشت را سوراخ کنیم، خیلی ترسیده بودم، گریه می کردم اما بازهم آزارم می دادند».

علی اصغر میرشکاری، معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان درباره دستگیری این آدم ربایا ن گفت: با تلاش و کوشش نیروهای امنیتی و نیروهای نظامی و انتظامی، کشور ما به ویژه استان سیستان و بلوچستان در مقایسه با کشورهای همسایه از امنیت بسیار خوب و مطلوبی برخوردار است. اما متاسفانه اشرار و معاندان نظام که از هر راهی در صدد ناامن کردن استان هستند، کودکی 6 ساله را ربودند و مورد آزار و اذیت
 قرار دادند.

او ادامه داد: با اشراف اطلاعاتی و تلاش شبانهروزی نیروهای وزارت اطلاعات و همکاری خوب مردم این کودک بی گناه پس از پنج ماه اسارت بدون پرداخت هیچ گونه وجهی آزاد شد و به آغوش خانوادهاش بازگشت.

 او درباره اتصال این اشرار به گروهکهای تروریستی گفت: اشرار و گروهکهای تروریستی هر روز با ارتکاب جنایات ضد انسانی، خوی وحشیانه و ضد بشری خود را برای مردم به اثبات می رسانند.

میرشکاری تاکید کرد که عاملان این گروگانگیری گرچه به آنسوی مرز گریخته اند اما باید بدانند که نیروهای امنیتی و انتظامی استان قاطعانه در صدد دستگیری آنان هستند و هیچگاه از مرتکبان این قبیل اقدامات ضد امنیتی گذشت نخواهند کرد.

    سرایت نا امنی از پاکستان به ایران

فعالیت های تروریستی علیه ایران در مرزهای پاکستان مسئله تازه ای نیست.

 ناتوانی پاکستان سال هاست بلای جان نیروهای امنیتی و نظامی کشورمان شده است. در سال 2009 عبدالماک ریگی ،رهبر گروه جندالله در حملات تروریستی به استان سیستان و بلوچستان چند تن از اعضای سپاه پاسداران را به گروگان گرفتند.

در دهه 1990 نیز چندین حمله به نمایندگی های دیپلماتیک ایران در خاک پاکستان صورت گرفت. هنوز زمان زیادی از شروع سال 94 نگذشته که دوباره سروکله گروهک تروریستی جیش العدل در مرزهای ایران و پاکستان پیدا میشود و هنگامی که هنوز جامعه ایرانی در حال هضم خبر شهادت 8 مرزبان ایرانی در سیستان است، دوتن از نیروهای مخابراتی سپاه نیز درهمان منطقه توسط افرادی ناشناس به شهادت میرسند.

دراین اقدام نیروهای تروریست جیشالعدل از طریق خاک پاکستان وارد مرز ایران و یکی از پاسگاههای مرزی میشوند و بعد از درگیری با 8 مرزبان ایرانی درحال گشت زنی و به شهادت رساندن 3 درجه دار و 5 سرباز با سلاحهایی مانند آرپی جی به داخل خاک پاکستان میگریزند. گروهکی که دست به این آدمربایی زد، خود را «جیشالعدل» نامیده و پس از چند روز تصاویر این ماموران مرزبانی را در صحفه خانگی خود منتشر کرد.

همزمان با گروگان گرفتن 5نفر از مرزبانان کشور ایران تهدید کرد اگر دولت پاکستان افرادی که نظم و امنیت مرزهای دو کشور را به خطر می اندازند سرکوب نکند، نیروهای خود را به خاک پاکستان اعزام کند. همین گروهک تروریستی اوایل آبان ماه همان سال با حمله به یک پست مرزبانی در منطقه سراوان 14 مرزبان کشورمان را شهید و پنج نفر دیگر را زخمی کرد.

 عاملان این جنایت، پس از ارتکاب آن، متواری و با عبور از مرز در خاک کشور همسایه مخفی شدند. همچنین این گروهک، حمله به یک بالگرد نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران را در کارنامه خود دارد.

از کشتارهای نیروهای نظامی و انتظامی گرفته تا کشتن سران قبایل در سیستانوبلوچستان که بگذریم تلاش برای ضربه زدن به امنیت ملی کشورمان بیشترین ضربهای بوده است که جمهوری اسلامی از مرزهای ناامن جنوب شرقی خورده است.

 همجواری کشور در شرق و جنوبشرق با همسایهای که چندان کنترل و حتی اطلاعی از مسائل و رخدادهای نواحی جنوب غربی خود ندارد، تاکنون مشکلات امنیتی زیادی را برای کشور ایجاد
 کرده است.

ضعف دولت مرکزی پاکستان در امنیت بخشی به ایالات بلوچستان، رشد افراط گرایی دینی سلفی-وهابی در جامعه اسلامی پاکستان و نفوذ آنان در سرویسهای امنیتی شرایط پاکستان را در حال حاضر و حتی در آینده این کشور نگران کرده است و خطوط ناامنی آن به مرزهای جنوب شرقی ایران تسری پیدا کرده و کار جمهوری اسلامی ایران را در سرکوب این گروهک های تروریستی سختکرده است .