از تخلف 48هزار میلیارد تومانی دولت احمدی نژاد تا کوتاه آمدن فانی برای استیضاح نشدن

استیضاح فانی؛ شاید وقتی دیگر

زمزمه‌های استیضاح علی‌اصغر فانی، وزیر آموزش‌و‌پرورش دولت یازدهم، از مجلس نهم به گوش رسید؛ به نحوی که در سال 93، دو کارت زرد از مجلس نهم گرفت و در تیر سال 94 نمایندگان استیضاح او را در صحن علنی مجلس مطرح کردند و با 167رأی مخالف، منتقدان موفق به استیضاح او نشدند، اما تنها چند ماه پس از استیضاح در 30 آذر سال94، فانی سومین کارت زرد خود را از مجلس دریافت کرد و دوباره در دی ماه سال 94، چهارمین کارت زرد خود را گرفت. وزیر اصلاح‌طلب دولت اعتدال، گویا قرار نیست از تیغ مخالفان در امان باشد و با روی کارآمدن مجلس دهم نیز این وزارتخانه مورد نقد مخالفان قرار گرفت و به‌عنوان جدی‌ترین گزینه استیضاح، در لیست مجلس دهمی‌ها قرار گرفت و اولین استیضاح مجلس دهم به نام فانی رقم خورد.

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
استیضاح فانی؛ شاید وقتی دیگر
نوآوران -

وزارت آموزش و پرورش از آن وزارت خانه هایی‌است که در طول دوران حیات خود همواره با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرده است و باید گفت که استیضاح وزیر مربوط به این دوره و یا به طور خاص وزارت فانی نیست . مجلسی ها می‌گویند قرار است با شروع سال تحصیلی و همزمان با  پایان دولت تدبیر و امید فانی را استیضاح کنند. سوال اینجاست که باتوجه به حساسیت شروع تحصیلی برای آموزش و پروش و همچنین پایان دولت آیا استیضاح ضروری و در عین حال به مصلحت است؟ آیا نمی‌شود با اصلاحات و تذکرات نمایندگان مجلس حداقل تا پایان دولت تدبیر و امید وزارت فانی را باقی نگه داشت؟ آیا وزارتخانه فانی در تمام دوران فعالیت خود کارکردهای مفید و مثبتی نداشته است که از همان ابتدا نمایندگانی داد استیضاح را در مجلس سر دادند؟ یا اینکه بعضی از گروه ها به خاطر منافع سیاسی تصمیم دارند بدون مراحل سازمانی مجلس که از تذکر شروع می‌شود و به استیضاح ختم می‌شود یکسره گزینه آخر را انتخاب کنند؟

استیضاح فانی سیاسی است

فانی در شرایط حساسی قرار دارد و انگار برخی مجلسی‌ها میانه خوبی با این وزیر کابینه یازدهم ندارند. نمایندگانی که تا دیروز و همزمان با دولت سابق موضع تندی برای استیضاح وزیران آموزش و پرورش نداشتند  اما حالا و در ماه‌های پایانی فعالیت دولت روحانی استیضاح فانی را بدون طی کردن مراحل سازمانی و با جهت گیری تند مطرح می‌کنند.

به گفته محمود صادقی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نظارت بر دولت به طرق مختلف انجام می شود که شدیدترین آن استیضاح است.معقول آن است که نمایندگان  طی سلسله مراتبی  از تذکر و بعد سوال، تحقیق و تفحص و در نهایت به استیضاح برسند  اما نمایندگان معترض به فانی آخرین مرحله را به عنوان اولین مرحله انتخاب می‌کنند.

او با اشاره به اینکه هنوز دو ماه نگذشته از شروع مجلس دهم بحث استیضاح فانی در میان بود، به «نوآوران» می‌گوید: بحث تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان هم چیزی است که از مجلس هشتم مطرح بوده است اما در دوره های قبل پیگیری نشده است و اکنون با روی کار آمدن مجلس دهم و پایان دولت روحانی مطرح شده است.

این عضو فراکسیون امید ادامه می دهد: اگرچه اعتراضات و انتقادات فرهنگیان زیاد است اما عملکرد آقای فانی در این مدت خوب بوده است و برنامه ای که به مجلس ارائه دادند که شامل توسعه آموزش، مشارکت و تمرکز زدایی است برنامه قابل قبولی بوده است.

وقتی فانی وزارت را گرفت با کسری بودجه 400تا 600هزار میلیاردی مواجه بود

صادقی ادامه می دهد: فانی وقتی وزارت را تحویل گرفت با با کسری بودجه 400تا 600هزار میلیاردی مواجه بود و مطمئنا هرکسی که عهده دار این مسوولیت باشد با مشکلات زیادی روبرو می شد.فانی اقدامات خوبی انجام داده است به طوری که بودجه آموزش و پرورش حدود 54درصد رشد داشته است و میانگین افزایش حقوق معلمان که از مهم ترین مطالبات معلمان به‌حساب می‌آید 83درصد رشد داشته است که این اولین بار است که افزایش حقوق از تورم جلوتر است.

این عضو کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به اینکه از جناح‌های مختلف سیاسی خواستار استیضاح‌اند، اضافه می‌کند: کسانی که شوی سیاسی اجرا کردند و کسانی که حرف منطقی می‌زنند و خواستار رسیدگی به مشکلات معیشتی معلمان اند.

به گفته او با توضیحاتی که تیم وزارت فانی به مجلس ارائه دادند و با اصلاحاتی که انجام شده است و کمکی که ما می‌توانیم به افزایش بودجه بکنیم می‌توان استیضاح  را به تعویق انداخت.

صادقی می‌گوید کسانی که پیگیر استیضاح‌اند چه توقعی از وزیر جدید در صورت استیضاح همزمان با پایان دولت تدبیر و امید دارند؟ انتظار بهبود داشتن مطمئنا دلیل این همه پافشاری آن‌ها همزمان با فرارسیدن انتخابات نیست.

در همین حال پروانه مافی یکی از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به اینکه  فانی تنها وزیری نیست که در آموزش و پرورش استیضاح می‌شود به «نوآوران» می‌گوید:‌ آموزش و پرورش یکی از پرمخاطب ترین وزارتخانه‌ها است که مردم و نمایندگان توقع زیادی از آن دارند و این پیگیری نمایندگان می‌تواند علامت خوبی برای مجلس باشد و این تذکرها می‌تواند قوه مجریه را فعال‌تر کند.

به گفته او با شروع مهر و پایان یافتن دولت آقای روحانی و با توجه به اینکه تمام تلاش‌های آموزش و پرورش برای یک شروع خوب در مهر است با استیضاح موافق نیستم هرچند که رصد کار دولت مردان نشان دهنده سرزندگی مجلس است.

مافی می‌گوید بخش زیادی از طرح مسئله استیضاح سیاسی است و بخش کوچکتری شامل مشکلات منطقه‌ای و محلی و یا انباشت مشکلات در طی سالهای اخیر می‌شود.

او تاکید می‌کند که با توجه به رایزنی‌ها و گفت‌گوهایی که انجام داده شده است سعی داریم تا استیضاح را به تعویق بیندازیم.

فانی کوتاه نیاید تا استیضاح نشود

صادقی  ادامه می‌دهد: آموزش و پرورش هزینه‌های زیادی به واسطه اینکه درآمدی ندارد داشته است. البته بنابر گفته رییس جمهوری آموزش و پرورش هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است اما با همه اینها و با توجه به انتظاراتی که معلمان از بودجه دارند مشکلات این وزارتخانه همیشه زیاد بوده است. بحث انتصاب های نادرست، افت تحصیلی و بودجه همیشه از موارد مورد انتقاد به فانی و آموزش و پرورش بوده است. که البته انتصاب‌ها بیش تر مدنظر قرار گرفته است.

صادقی تاکید می‌کند که اگر فانی بخواهد در عزل و نصب های حوزه های شهری به‌خاطر استیضاح نشدن به مخلفان خود کوتاه بیاید ما خواستار استیضاح می شویم. این باج دادن نوعی انحراف است که قابل قبول نیست و این رویه به صلاح فانی نخواهد بود.

صادقی در پایان تاکید می‌کند که استیضاح می‌تواند با اصلاح عملکرد حل شود اما باج دادن فانی باعث می‌شود ما هم خواستار استیضاح باشیم.


400هزار میلیارد پول معدوم الوصول در صندوق ذخیره فرهنگیان دولت احمدی نژاد

به گفته صادقی، این عضو فراکسیون امید کسانی که بحث استیضاح را کلید زدن بحث تحقیق و تفحص از صندوق فرهنگیان را نیز پیش کشیدند. آقای کوچکی نژاد گفته است که از مجلس هشتم خواستار تحقیق و تفحص در صندوق ذخیره فرهنگیان بوده ایم و اگر فسادی وجود دارد از همان سالهای 87،88بوده است.

او ادامه می‌دهد: وقتی که آقای غندالی درسال 92صندوق را تحویل می‌گیرد 400هزار میلیاردتومان پول معدوم الوصول و یا مشکوک الوصول داشته است که مربوط به سال 86بوده و در این میان 3هزار و 200میلیارد تومان از این پول مربوط به سه نفری است که بدون وثیقه وام گرفته اند و از سرنوشت پول خبری نیست.

صادقی تاکید می‌کند که قبول دارم بعضی از تخلفات در دوران مدیریت جدید هم ادامه پیدا کرده است اما بسیاری از مفاسد مثل تخلف با

نک سرمایه در پروژ« کاج مشهد»و سو استفاده ارزی که این بانک داشته است به‌طوریکه 10میلیون یورو برای واردات برنج میخرد اما بانک یوروها را میفروشد. برای زمان دولت احمدی نژاد است.

او با اشاره به اینکه غندالی دوبار به صورت شفاهی و یک بار به صورت کتبی خواستار شرح وضعیت صندوق بوده‌است اما کمیسیون مجلس سابق این درخواست را رد کرده است، ادامه می‌دهد: این تخلفات برای هر دولتی که باشد باید پیگیری شود اما متاسفانه رقبای دولت برای تحت فشار قرار دادن دولت اینها را مطرح می‌کنند در حالی که این فسادها ریشه در دولت قبل دارند.

دولت احمدی نژاد 48هزار میلیارد تخلف مالی داشته است

این عضو فراکسیون امید از تخلف 48هزار میلیاردتومانی دولت احمدی نژاد به خبرنگار ما خبر می‌دهد و می‌گوید: بودجه عمرانی ما 15هزار میلیارد است که این مبلغ بیش از سه برابر بودجه عمرانی کشو ر است.