دکتر سروش مدبری، کارشناس آب در گفت و گو با نوآوران:

با خیال «نسبتا» راحت آب معدنی بنوشید

  1. ۹ ماه قبل
  2. ۰
آب معدنی
نوآوران -

نوآوران: آیا این آب معدنی ها واقعا آب معدنی به معنای واقعی هستند؟ یا آب شهری؟

مدبری: اگر از دیدگاه کلی به آب معدنی های تولید شده در ایران نگاه کنیم، باید گفت اصلا آب معدنی نیستن، در بهترین حالت یا آب چشمه هستند یا آب چاه یا آب شیر. این آب ها با مفهوم واقعی آب معدنی طبق تعاریف و استانداردهای جهانی هیچ هم خوانی ندارند. آب معدنی یعنی یک آبی است که  باید حاوی موادی باشد که برای بدن مفید باشند و موادی مثل کلسیم یا منیزیم داشته باشند که متاسفانه آب معدنی های ما از این لحاظ کیفیت پایینی دارند و حاوی هیچ کدام از آن ها نیستند. البته کیفیت آن ها تا حد زیادی در حدود استاندارد است اما از لحاظ مواد معدنی دچار مشکل هستند. البته استفاده از آن مشکل خاصی به وجود نمی آورد و به گونه ای نیستند که غیرقابل استفاده نباشند.

نوآوران: اگر لطف کنید راجع به پیرامون مشکلاتی که در رابطه با آب معدنی های تولید شده در ایران صحبت کنید.

مدبری: حقیقتی که وجود دارد این است که در ایران متاسفانه هیچ نظارتی بر روی اب معدنی های تولیدی وجود ندارد. فقط بار اولی که مجوز آن صادر می شود نظارت کوتاهی صورت می گیرد و دیگر این قضیه به دست فراموشی سپرده می شود و تا سالیان سال نسبت به روند کار و فرایند تولید هیچ کاری صورت نمی گیرد.

نوآوران: مگر وزارت بهداشت و سازمان استاندارد روی کار نباید نظارت کنند؟ مردم با توجه به برچسپ استاندارد روی بطری نسبت به خرید و مصرف آن اقدام می کنند، تکلیف چیست؟

مدبری: ببینید من یک تحقیقی راجع به آب معدنی ها انجام داده ام و از بین آب معدنی های موجود حدود 40 برند مختلف پرفروشی را که در ایران پر مصرف است انتخاب و نمونه برداری کردم، آن ها را برای آزمایشگاهی در آلمان فرستادم . با اطمینان می گویم تقریبا هشتاد درصد از این برندها با برچسپ استاندارد روی بطری مغایرت داشت و هیچ کدام ازالمان هایی را که مدعی شده بودند رعایت نمی کردند. من به مصرف کنندگان می گویم که اصلا به برچسپ توجه نکنند چرا که هیچ ارتباطی بین کیفیت آب و ادعای برچسپ وجود ندارد.

نوآوران: برخی معتقدند که برای نگه داری آب معدنی ها به آن فلوراید اضافه می کنند،‌ ماجرا چیست؟

مدبری: اول اینکه بگویم که فلوراید اصلا ماده سرطان زایی نیست و هیچ ارتباطی بین فلور و سرطان وجود ندارد، اگر دریافت فلور در بدن مقداری زیاد شود دندان ها مقداری تغییر شکل می دهند و فلورسیس دندانی به وجود می آید و اگر بسیار بیشتر از حد مجاز را بدن دریافت کند فلورسیس استخوانی به وجود می آید و استخوان ها کمی تغییر شکل می دهند، شکل قوز مانندی در بدن به وجود می آورد وگرنه فلوراید اصلا سرطان زا نیست و به آب اضافه نمی شود. فلوراید اصلا ماده ارزانی نیست که به راحتی و به عمد به آب اضافه شود. من با اطمینان به شما می گویم این مساله شایعه است.

نوآوران: شیوه نگهداری آن ها را چطور ارزیابی می کنید؟ آیا نگه داری در بطری های پلاستیکی در معرض آفتاب سلامتی را تهدید می کند؟

مدبری: بله خب وقتی شما آب معدنی مانده در زیر نور افتاب را استفاده کنید حس می کنید که طعم گرفته و یا بو می دهد، این بخاطر در مجاروت آفتاب قرار گرفتن است که بعد از دو یا سه روز قرارگیری در آن حالت به این شکل درمی آید.بالاخره پلاستیک وقتی در معرض افتاب قرار بگیرد واکنشی بین بطری و آب صورت می پذیرد و مقداری از مواد آلی بطری وارد آب می شود. البته نباید فراموش کرد که استفاده از شیشه هم مشکلات خاص خود را دارد، مشکلاتی مثل بازیافت یا افزایش قیمت که باید به آن توجه کرد. اما اگر در شرایط استاندارد نگه داری شود مشکل خاصی به وجود نمی آید، یعنی دور از نور مستقیم آفتاب، در دمای خنک و پایین تر از 35 درجه سانتی گراد.


خبرنگار: آسو جواهری