در همسنجی با سال آبی گذشته

بارش‌های کشور از مهرماه تاکنون 68 درصد کاهش یافت

وزارت نیرو از کاهش 68 درصدی میزان بارش‌های کشور در 6 حوضه آبریز اصلی از آغاز مهرماه تا امروز (هشتم آبان ماه) در همسنجی با پارسال خبر داد.

  1. ۹ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
بارندگی
نوآوران -

به گزارش نوآوران، وزارت نیرو بر اساس آخرین گزارش‌های شرکت مدیریت منابع آب ایران، ارتفاع کل ریزش‌های جوی از اول مهر تا هشتم آبان سال آبی 96-1395 نزدیک به هفت میلیمتر بود.

این مقدار بارندگی در همسنجی با میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (12 میلیمتر) 42 درصد کاهش و نسبت به‌دوره مشابه سال آبی گذشته (22 میلی‌متر) 68 درصد افت نشان داد.

بر پایه این گزارش، بیشترین میزان بارش در حوضه آبریز اصلی مربوط به حوضه دریای خزر در ایستگاه رامسر با 414.5 میلیمتر به ثبت رسید.

کمینه بارندگی ثبت شده نیز در حوضه آبریز مرزی شرق و ایستگاه «درگز» با سه دهم میلیمتر بارش بود.

بر پایه این گزارش، بارش در ایستگاه‌های «نسا» از حوضه آبریز فلات مرکزی، «کمپ» ارومیه از حوضه آبریز دریاچه ارومیه، مریوان از حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان و درگز در حوضه آبریز قره‌قوم به ترتیب 19.8، 17، 11.7 و دو میلیمتر به ثبت رسید.

به گزارش ایرنا، چندی پیش وزارت نیرو اعلام کرد: اطلاعات گردآوری شده از وضعیت بارندگی منتهی به هفته سوم پاییز امسال (بیست و یکم مهرماه) در کل کشور نشان می دهد میزان بارندگی در همسنجی با سال آبی گذشته 67 درصد و نسبت به متوسط درازمدت با کاهش 60 درصدی روبروست.

سال آبی در ایران از آغاز مهرماه هر سال آغاز می شود و تا سی و یکم شهریورماه سال بعد ادامه دارد.