تدبیر دولت امید در ریشه کنی فقر

مقابله ریشه ای با فقر و محرومیت، از وظایف مهم دولت برای شکل گیری اقتصاد مردم محور است که در کارنامه درخشان چهارساله دولت یازدهم و برنامه توسعه ای دولت دوازدهم نقش برجسته ای دارد. برنامه ای که قرار است با تقویت بنیه اقتصادی، تامین مسکن و اشتغالزایی، به از بین رفتن فقر مطلق تا سال 1400 بیانجامد.

  1. ۴ هفته،۱ روز قبل
  2. ۰
"فقر" متهم ردیف اول فروش کودکان
نوآوران -

 بسیاری از معضلات فرهنگی و اجتماعی، ریشه در فقر و چالش های اقتصادی دارد که به منزله چوبی در چرخ توسعه کشور عمل می کند. فقری که با گرفتن تصمیم های غلط اقتصادی، گسترش یافته و موجبات کاهش قدرت خرید عموم مردم و تنگ شدن عرصه زندگی خواهد شد.

در همین راستا، دولت یازدهم به ریاست دکتر «حسن روحانی» در سایه سیاستگذاری درست و آگاهانه درصدد رفع این چالش برآمد و کارنامه درخشانی از خود برجای گذاشت.

روحانی تلاش کرد با بهبود شرایط کسب‌ وکار برای ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری، تامین مسکن ارزان و مهار قیمت آن، اهمیت به تولید و مقابله با فساد اقتصادی، ایجاد عدالت اقتصادی، ترویج و تقویت فرهنگ کار، تولید و کارآفرینی به جنگ این غول آسیب زا برود.

همچنین با حمایت از محرومان و اعطای سبد کالا در کنار یارانه نقدی، توزیع عادلانه ثروت برای بهبود وضعیت معیشت مردم، بالا بردن درآمد واقعی خانوارها، ایجاد بیمه همگانی و طرح بیمه سلامت توانست به موفقیت های بزرگی در این زمینه برسد.

روندی که پس از پیروزی روحانی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، در برنامه توسعه ای دولت دوازدهم با عنوان «دوباره ایران» هم مورد توجه قرار گرفت و بنا به گفته «محمد نهاوندیان» رییس دفتر رییس‌جمهوری، محو فقر مطلق تا سال1400 در دستور کار دولت دوازدهم است.

وی در یازدهمین جشنواره کارآفرینان برتر ملی، با بیان اینکه لازمه فقرزدایی، مشارکت همه احاد جامعه است تاکید کرد: لازمه این موضوع، رویکرد مردم محور است. در اقتصاد آنچه باید به حرکت در بیاید مردم هستند و دولت موظف است که فضای مناسب را برای حضور مشارکت اقتصادی فراهم سازد.

در اهمیت این موضوع، همین بس که رهبر انقلاب هم مهمترین مطالبه از دولت دوازدهم را معطوف بر حمایت از اقشار ضعیف جامعه دانست.


** *ارتقای سطح معیشت 10 میلیون نفر از اقشار محروم

دولت یازدهم با اجرای طرح توزیع سبد کالا که بیش از 10 میلیون نفر از اقشار محروم جامعه را تحت پوشش قرار داده، به مبارزه با فقر غذایی شتافت. همچنین دولت با ادامه روند اجرای مسکن مهر و تدوین طرح «مسکن اجتماعی» هم کوشید تا فقر سرپناه را کاهش دهد.

این طرح، برای اقشار کم درآمد در دل بافت شهری خانه می‌سازد. به این معنا که در مسکن اجتماعی با تبدیل بافت ‌های فرسوده و ناکارآمد درون شهرها که از قبل شناسایی شده است، متقاضیان مسکن در مناطقی ساکن خواهند شد که دارای تمام امکانات ضروری برای سکونت است. بنابراین علاوه بر این که بافت های فرسوده شهری نوسازی می شود، اقشار کم درآمد که توانایی تامین هزینه های خرید را ندارند، صاحبخانه می شوند.


**افزایش پوشش بیمه سلامت و کاهش فقر درمانی در دولت یازدهم

مهم‌ترین جنبه فقر، «فقر درمانی» است که بنیادی ترین و اصلی ترین عامل به ارث رسیدن این پدیده اجتماعی است. بر همین اساس، سرمایه گذاری در بخش بیمه سلامت، توجه به بیمه‌ کردن همه ایرانیان و اجرای طرح های سلامت به منظور کاهش خانوارهای گرفتار هزینه‌ های کمرشکن درمان در دستور کار دولت یازدهم قرار گرفت.

در واپسین روزهای دولت دهم، 90 درصد جمعیت کشور تحت پوشش بیمه درمان قرار داشتند اما برای هزینه‌های درمان، سهم پرداخت از جیب مردم بالغ بر 65 درصد بود و هفت درصد جمعیت با هزینه‌های کمرشکن سلامت مواجه بودند.

دولت یازدهم از همان نخستین روزها، پوشش کامل بیمه پایه سلامت و کاهش پرداخت از جیب مردم را یکی از محوری ‌ترین رویکردها و برنامه‌ های خود قرار داد و با اجرای طرح بیمه همگانی سلامت برای پوشش افراد فاقد بیمه، جمعیت تحت پوشش بیمه را به96 درصد کل جمعیت کشور رساند. علاوه بر آن، میزان پرداخت از جیب مردم در هنگام استفاده از خدمات تشخیصی و درمانی به 58 درصد کاهش پیدا کرد که این میزان در بخش بستری بیمارستان‌ های دولتی از 40 درصد به حداکثر شش درصد و در روستاها به 3 درصد کاهش یافت.


**برنامه دولت دوازدهم در کاهش فقر

شناخت ریشه و علت فقر در جامعه یکی از بنیادی ترین اقدامات برای مبارزه با آن است. تا زمانی که این عوامل از میان نرود، فقر به شکل ها و قالب های گوناگون آن بازتولید و از نسلی به نسل دیگر منتقل خواهد شد.

برهمین اساس برطرف کردن فقر مطلق در کشور تا پایان دولت دوازهم یکی از برنامه های دولت روحانی است که تلاش دارد با عزم جدی و خستگی ناپذیر و همراهی مسوولان، به سرانجام برساند. موضوعی که «علی ربیعی» وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در کمیسیون تخصصی شورای عالی رفاه و تامین اجتماعی که در خردادماه برگزار شد، به آن اشاره کرد.

وی در خصوص نظام شناسایی فقرا ، هدفمندی حمایت از گروه های آسیب پذیر ، پنجره واحد رفاهی ، هماهنگی بین بخشی و حمایت های هدفمند از گروه های هدف نظیر سالمندان، زنان سرپرست خانوار و زنان بد سرپرست، کودکان بازمانده از تحصیل، معلولین و آسیب دیدگان اجتماعی اظهار کرد: نظام چند لایه حمایتی محور سیاست های حمایتی خواهد بود و کمیسیون تخصصی شورای عالی رفاه به صورت ویژه و فوق العاده تاکید رئیس جمهور مبنی سیاست گذاری و برنامه ریزی برای برطرف کردن فقر مطلق در کشور تا پایان دولت دوازهم را پیگیری خواهد کرد.

وزیر رفاه با اشاره به اقدامات مثبتی که در خصوص کنترل ، کاهش و مهار فقر درمان ، فقر آموزشی ، فقر غذایی و تمرکز بر سیاست مسکن حمایتی انجام شده است تاکید کرد: سیاست ها وبرنامه های هدفمند حمایت اجتماعی و توانمند سازی گروه های آسیب پذیر و فقرا در دولت دوازدهم به جد پیگیری و دنبال خواهد شد.

وی اجرای طرح اشتغال فراگیر ضد فقر را گام دیگر دولت برای نیازمندانی که در طرح رفاه اجتماعی ثبت نام کرده اند دانست و گفت: این افراد پس از اینکه در مراکز فنی و حرفه ای آموزش دیده اند بلافاصله به کارگاه های فعال در کشور معرفی می شوند.