انتخابات الکترونیک ملغی شد

رئیس هیات اجرایی هفتمین انتخابات نظام پزشکی گفت: به علت اختلال در سیستم رمزگذاری در سامانه انتخابات روش الکترونیک این انتخابات لغو شد. انتخابات فقط به شکل حضوری و دستی برگزار می شود و زمان انتخاب تا ساعت 22 تمدید شد.

  1. ۱ ماه قبل
  2. ۰
انتخابات
نوآوران -

محمد آقاجانی عصر جمعه در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: اختلال در سامانه انتخابات الکترونیک نظام پزشکی از ساعات اولیه این انتخابات یعنی از ساعت 8 صبح به علت مشکلاتی در سیستم رمزگذاری این سامانه ایجاد شد و با وجود پیگیری های مستمر تیم فنی و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، رفع اختلال میسر نشد.

وی گفت: در نهایت هیات اجرایی انتخابات و هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ساعت 14 امروز تصمیم گرفتند که شیوه الکترونیک اخذ رأی در این انتخابات لغو شد اما روش انتخابات حضوری و دستی بدون هیچ مشکلی در 200 شهر مختلف از ساعت 8 صبح در حال برگزاری است.

رئیس هیات اجرایی انتخابات نظام پزشکی گفت: هدف از لغو انتخابات الکترونیک نظام پزشکی صیانت از آرا و حفظ امنیت و سلامت این انتخابات است.

وی افزود: زمان انتخابات نظام پزشکی تا ساعت 20 اعلام شده بود که به علت لغو انتخابات الکترونیک و به منظور افزایش مشارکت جامعه پزشکی در این انتخابات زمان اخذ رای دو ساعت تمدید شد و رأی گیری در تمام شعب اخذ رأی در سراسر کشور تا ساعت 22 ادامه خواهد داشت.

آقاجانی گفت: از ابتدای فرآیند آمادگی برای برگزاری انتخابات نظام پزشکی احتمال اختلال در سیستم سامانه الکترونیک وجود داشت به همین علت تعداد تعرفه های کافی در تمام حوزه های اخذ رأی توزیع شده است، این تعرفه ها در 6 رنگ مختلف برای هر یک از گروه های شش گانه شرکت کننده شامل پزشکان، دندانپزشکان، داروسازان، ماماها، متخصصان علوم آزمایشگاهی و لیسانسه های پروانه دار طراحی شده و در هر حوزه انتخابیه نیز 6 صندوق جداگانه تعبیه شده است.

وی افزود: نیروی انسانی کافی نیز در تمام شعب اخذ رأی برای سرعت بخشیدن به کار انتخابات حضور دارد و هیچ مشکلی در روند برگزاری حضوری این انتخابات وجود ندارد.

رئیس هیات اجرایی انتخابات نظام پزشکی درباره افرادی که صبح امروز به صورت الکترونیک رأی داده بودند به خبرنگار ایرنا گفت: تعداد اندکی از همکاران جامعه پزشکی اول صبح موفق شدند به صورت الکترونیک رأی دهند اما با توجه به اینکه شمارش آرا فقط در سیستم دستی صورت می گیرند، لازم است این همکاران یکبار دیگر با حضور در شعب اخذ رأی به صورت دستی رأی بدهند.

وی گفت: فقط حدود 1100 نفر از همکاران گروه پزشکی کد 12 رقمی امنیتی را برای شرکت در انتخابات دریافت کرده بودند و به نظر می رسد تعداد افرادی که رأی الکترونیک داده اند کمتر از این تعداد باشد.

آقاجانی در پاسخ به این پرسش خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه آیا لغو انتخابات الکترونیک از میزان مشارکت جامعه پزشکی کم نمی کند به خصوص اینکه تعدادی از اعضای جامعه پزشکی امروز در مسافرت بودند و در حوزه اشتغال خود حضور نداشتند، پاسخ داد: طبیعی است که این مشکل در میزان مشارکت جامعه پزشکی موثر است اما با توجه به اینکه لغو انتخابات الکترونیک ساعت 14 امروز اعلام شد، اعضای جامعه پزشکی هشت ساعت فرصت دارند که خود را به شعب اخذ رأی در شهر محل خدمتشان برسانند و رأی دهند.

معاون درمان وزیر بهداشت افزود: افرادی که از روند برگزاری انتخابات شکایت دارند چه از بین کاندیداها باشند و چه از اعضای سازمان نظام پزشکی و جزو رأی دهندگان از فردا-شنبه- می توانند با مراجعه به هیات های نظارت بر انتخابات در شهر خود یا هیات مرکزی نظارت بر انتخابات در تهران، شکایت خود را اعلام کنند تا در اسرع وقت به آن رسیدگی شود.

وی گفت: قضاوت زودرس در مورد فرآیند انتخابات کار درستی نیست و لازم است همه اعضای جامعه پزشکی با صبوری در فرآیند انتخابات شرکت کنند و منتظر تصمیم هیات نظارت بر انتخابات باشند.

آقاجانی افزود: همکاران من در ستادهای اجرایی برگزاری این انتخابات و نیز اعضای هیات های نظارت بر این انتخابات از دو ماه پیش برای برگزاری سالم و پرشور این انتخابات تلاش زیادی کرده اند و بنده از زحمات همه این همکاران قدردانی می کنم.