قدر «میرزاخانی‌»ها را بیشتر بدانیم

رئیس دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: باید بزرگان بسیاری که در جهان همچون «مریم میرزاخانی» مایه افتخار ایران‌زمین محسوب می‌شوند، بیشتر مورد توجه قرار گیرند.

  1. ۴ هفته قبل
  2. ۰
میرزاخانی
نوآوران -

دکتر علیرضا سهیلی، امروز در مراسم گرامیداشت پروفسور مریم میرزاخانی که در دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: هنگامی که بزرگانی چون مریم میرزاخانی را از دست می‌دهیم، افسوس و حسرت فرصت‌های از دست رفته را می‌خوریم. بزرگان بسیاری در جهان داریم که باید مورد توجه قرار گیرند؛ بزرگانی که در زمان حیات آنان باید مراسم یادبودی گرفته شود. متاسفانه ما با از دست دادن این بزرگان تنها یاد آنان را زنده نگه می‌داریم.


وی در خصوص شخصیت والای پروفسور مریم میرزاخانی، افزود: ایشان از دوران نوجوانی در بستر المپیاد دانش‌آموزی نبوغ و استعداد خود را نشان داد و با مسیری که در سیستم‌ها وجود داشت، توانست مدارج علمی و افتخار کسب مدال فیلدز را که بالاترین نشان ریاضی است، دریافت کند؛ تا اینکه سرانجام  بیماری سرطان او را از پای درآورد که فقدان این دانشمند برای جهان یک ضایعه‌ بزرگ به شمار می‌رود.


دکتر مشایخی فر، عضو هیات علمی ریاضی محض دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد، عنوان کرد: کارهای ریاضی او با معرفی ایده‌های کاملا جدید و پیوند دادن شاخه‌های مختلفی از ریاضیات پیشرفت‌های بسیار مهمی را در مطالعه رویه‌های ریمان و خانواده‌های آن‌ها رقم زده است و شاخه‌هایی نظیر هندسه هذلولی آنالیز مختلط توپولوژی، سیستم‌های دینامیکی و هندسه جبری شمارشی در کارهای میرزاخانی به هم پیوند می‌خورد.