زایمان گوزن زرد ایرانی

یک گوزن زرد ایرانی چهار ساله در باغ وحش اراک زایمان کرد.

  1. ۳ هفته،۶ روز قبل
  2. ۰
1
نوآوران -

به گفته سعید محمودی مدیرکل محیط زیست استان مرکزی، وضعیت گوساله گوزن 2 روزه بسیار مطلوب است و مشکل خاصی تا این لحظه وجود ندارد .


وی افزود: براساس اعلام کارشناسان محیط زیست بچه گوزن متولد شده، وزنی معادل حدود چهار کیلوگرم دارد و تا 9 ماهگی از شیر مادر تغذیه می کند .


به گفته وی، در باغ وحش اراک 20 راس گوزن زرد ایرانی نگهداری می شود که تلاش شده بهترین شرایط زیستگاهی برای آنان فراهم شود و هم اکنون در این گله مادر بارداری وجود ندارد .


گوزن زرد ایرانی با نام علمی (Dama dama mesopotamica ) جزو کمیاب ترین گوزن های دنیاست که از شوکا بزرگتر و از مرال کوچکتر بوده و زیرگونه ای از گوزن زرد اروپایی است که در خطر انقراض قرار دارد و بر اساس آخرین اخبار اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت، این گونه همچنان در رده معرض خطر است.


گوزن های زرد ایرانی در اوایل پاییز جفت گیری می کنند و پس از حدود هشت ماه بارداری یک یا به ندرت 2 گوساله به دنیا می آورند .


بیشترین گوزن های زرد ایرانی در محوطه های محصور وسیعی در دشت ناز ساری، پناهگاه حیات وحش سمسکنده در مازندران، جزیره اشک و کبودان دریاچه ارومیه، میانکتل دشت ارژن و منطقه حفاظت شده پریشان در استان فارس است. تغذیه آنها بیشتر از علف ها و شاخ و برگ گیاهان است و گاهی اوقات نیز از سرشاخه های درختان یا از پوست ساقه آنها استفاده می کنند.