کوه خضر نبی(ع) رفته‌اید؟

فرماندار قم با اشاره به استقبال گسترده مردم از حرم شهدای گمنام و مجموعه کوه خضر نبی(ع) گفت: مجموعه عظیم فرهنگی کوه خضر نبی(ع) بعد از حرم مقدس حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران، می تواند به عنوان سومین مکان مهم زیارتی قم باشد.

  1. ۲ هفته،۶ روز قبل
  2. ۰
1
نوآوران -

رضا سیار در جلسه بررسی موانع و مشکلات راه اندازی موزه دفاع مقدس و بهسازی حرم شهدای گمنام کوه خضر نبی(ع)، با اشاره به ظرفیت های ویژه فرهنگی تفریحی حرم شهدای گمنام و مجموعه کوه خضر نبی(ع) افزود: باید با زمان بندی و پیگیری مناسب، سال 96 را به عنوان سال بهره برداری از منطقه بزرگ فرهنگی زیارتی خضر نبی(ع) قرار داد.

وی با تاکید بر اجتناب از اتلاف وقت در برنامه ریزی کارشناسی برای بهره برداری از ظرفیت های فرهنگی مجموعه کوه خضر نبی(ع) ادامه داد: باید بحث های کارشناسی را بدون اتلاف وقت و با برنامه ریزی اصولی و کاربردی و اهداف قابل دستیبابی انجام داد و اقدام های اجرایی لازم در این خصوص هر چه سریعتر انجام شود.

سیار مخاطره های مسیر دسترسی به مسجد بالای کوه خضر نبی(ع) را مورد اشاره قرار داد و گفت: لغزنده بودن مسیر دسترسی به مسجد بالای کوه خضر موجب شده تا برای پیشگیری از هرگونه حادثه احتمالی، این مسیر بهسازی شود.

وی اظهار داشت: طی سال های گذشته جلسات متعددی درباره حرم 14 شهید گمنام واقع در کوه خضر نبی(ع) برگزار شده اما به دلیل این که جلسه به منظور تصمیم گیری برای یک مناسبت و مراسم خاصی بوده، نتیجه فراگیری بدست نیامده است.


*** ضرورت اصلاح مسیر دستیابی به مسجد بالای کوه خضر نبی(ع)

معاون امور عمرانی استانداری قم نیز در این جلسه اظهار داشت: برای طرح بوستان خضر نبی(ع) و فضای سبز و محوطه اطراف آن جانمایی های لازم صورت گرفته و باید اتفاق های اجرایی تازه ای بیفتد تا احداث بوستان خضر و موزه به طور همزمان و یکجا مورد توجه قرار گیرد.

محسن بهشتی با اشاره به مرکزیت فرهنگی زیارتی شهدای گمنام خضر نبی(ع) افزود: قم خاستگاه انقلاب و دارای کارنامه ای درخشان از ایثار و شهادت و کمک های مردمی در دوران دفاع مقدس است و لذا تکمیل موزه انقلاب و دفاع مقدس نیازمند توجه بیشتر و عزمی همگانی است.

وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت های تفریحی و فرهگی کوه خضر نبی(ع) به عنوان بام قم، اظهار داشت: اصلاح و بهسازی مسیر دسترسی به مسجد خضر نبی(ع) و محوطه سازی اطراف موزه دفاع مقدس به عنوان طرح هایی ضروری باید در اولویت باشد.


** 62 شهید بی نشان در 29 یادمان خاکسپاری شده اند

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان قم نیز در این جلسه گفت: از 13 هزار و 500 شهید بی نشان در کشور، تاکنون تنها هشت هزار و 700 شهید گمنام در کشور تفحص شده اند که یک هزار و 450 یادمان در سراسر کشور برای شهدای گمنام احداث شده است.

احمد حسینی با بیان این که در استان قم، 62 شهید بی نشان در 29 یادمان خاکسپاری شده اند ادامه داد: اسکلت موزه انقلاب و دفاع مقدس تا پایان شهریور تکمیل می شود و کل موزه تا پایان سال مالی 96 به بهره برداری خواهد رسید.

کوه خضر نبی در6 کیلومتری مرکزشهر قم به سمت جنوب و در جوار شهرک ایثار قرار دارد.

ارتفاع کوه حدود 300 متر است و در نزدیکی کوه 2 برادران در ادامه رشته کوه زاگرس قرار دارد و شهر قم را از فراز این کوه می‌توان دید. بر قله این کوه در سه هزار سال پیش غاری بوده که امروز به مسجد کوچکی تبدیل شده و گفته می‌شود که محل زیارت خضر نبی و نیایش عارفان بوده است.

از سال 1381 و به دنبال خاکسپاری 14 شهید گمنام در این مکان از آن به عنوان حرم شهدای گمنام یاد می شود.