توصیه‌های بهداشتی ویژه حجاج

مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت استان همدان گفت: با توجه به اینکه در مراسم معنوی حج از کشورهای مختلف می‌آیند بنابراین در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی احتمال انتقال هرگونه بیماری وجود دارد.

  1. ۲ هفته،۵ روز قبل
  2. ۰
حج
نوآوران -


جلال‌الدین بطحایی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: لازم است حجاج به طور مرتب دست‌های خود را به مدت 20 تا 30 ثانیه بشویند به طوریکه تمامی نواحی دست‌ها و ناخن‌ها هم شسته شود.


وی با بیان اینکه رعایت نکات بهداشتی برای همه مسافران سرزمین وحی ضروری است، تصریح کرد: با توجه به اینکه حجاج از کشورهای مختلف می‌آیند بنابراین باید در اماکن عمومی که افراد سرفه می‌کنند از آنها فاصله بگیرند.


بطحایی به حجاج توصیه کرد: به هیچ عنوان از غذاهای بیرونی و خارج از سیستم کاروان استفاده نکید و پیش از خوردن هر نوع میوه‌ای حتما باید آن را بشویید.


وی از حجاج خواست تا از لیوان‌های مخصوص به خود استفاده کنند و به غیر از آب زم‌زم و آب‌های بسته‌بندی شده از سایر آب‌ها ننوشند.


وی افزود: در صورتی‌که هر یک از حجاج دچار سرفه و یا احساس سرماخوردگی شدند، باید به پزشکان کاروان مراجعه کنند.


وی ادامه داد: همچنین تعدادی ماسک معمولی همراه خود داشته باشند تا در مناطق شلوغ و پرازدیاد از آن استفاده کنند.


بطحایی تأکید کرد: هنگام ورود به کشور نیز اگر حجاج احساس بیماری و یا سرماخوردگی داشتند، باید حتما به پزشکان اطلاع دهند تا موجب انتقال بیماری به افراد دیگر نشوند.