نمایندگان شورا در گفت‌وگوهای مختلف چالش‌های شورای شهر را برشمردند

کاهش اعضا، دورافتادن از مجلس و مصوبه‌های بالادستی نامطلوب

نمایندگان شورای شهر تهران در گفت‌و‌گو‌های گوناگون به برخی از چالش‌های پیش رو پرداختند.به گزارش «نوآوران» کاهش تعداد اعضا در دوره پنجم، دور افتادن این شورا از مجلس شورای ملی و مصوبه‌های ناکارآمد بالادستی که به شورا تحمیل می‌شوند از جمله چالش‌هایی هستند که نایب رئیس شورا، عضو هیئت رئیسه شورا و عضو کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر برشمردند.

  1. ۱ سال،۲ ماه قبل
  2. ۰
کاهش اعضا، دورافتادن از مجلس و مصوبه‌های بالادستی نامطلوب
نوآوران -

31 نفر هم کم است

کاهش اعضای شورای اسلامی شهر تهران براساس مصوبه مجلس و تایید شورای نگهبان در دوره پنجم شورا اعتراض نایب رییس شورای شهر تهران را برانگیخت.

به گزارش فارس، مرتضی طلایی درباره کاهش اعضای شورای شهر تهران از 31 به 21 نفر در پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران گفت: «اگر می‌خواهند شورا بیشتر کار آمد باشد باید اعضای شورای شهر تهران به 70 نفر افزایش یابد و از تمامی نمایندگان اقشار مختلف در این شورا حضور داشته باشند». وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا تاکنون مذاکراتی برای افزایش تعداد اعضای شورا با نمایندگان مجلس دهم شورای اسلامی داشته‌اید، اظهار داشت: «اعضای شورا به صورت پراکنده گفت‌وگویی داشته‌اند ولی به اجماع و نتیجه نرسیده است.»

مجلس به کمک شورا بیاید

عضو هیات رییسه پارلمان شهری شهر تهران، کمک و همکاری با پارلمان ملی کشور را راهکار وصول مطالبات نطام شهری از دولت دانست و از این نهاد و همچنین دولت، برای رسیدن به این مهم درخواست کمک کرد.

به گزارش مهر، ابوالفضل قناعتی با اشاره به نقش تعامل مجلس و مجمع نمایندگان تهران با شورای شهر در کاهش مشکلات پایتخت گفت: «برای حل مشکلات کلان شهری مانند تهران نیاز به کمک های نهادهای بالادستی مانند دولت و مجلس داریم.»

قناعتی با اشاره به لزوم برگزاری جلسات مشترک میان شورا و نمایندگان تهران ادامه داد: «برای حل مشکلات مترو و چگونگی دریافت مطالبات پایتخت از دولت و ... نیاز داریم با نمایندگان مجلس دهم جلساتی دائمی و مشترکی را برگزار کنیم. ازرئیس شورای شهر تهران درخواست کرده ایم با مجمع نمایندگان تهران برای بررسی وضع پایتخت جلساتی برگزار کنند تا مشکلات تهران به طور دقیق تر هم از نگاه ملی هم از نگاه محلی مورد بررسی قرار گیرد و در خصوص آن تصمیمات دقیق تری گرفته شود.»

 

«فهرست اموالم را رو می‌کنم»

عضو کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهرضمن نامطلوب خواندن مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام مبنی بر برملاسازی فهرست اموال اعضای شورای شهر، از پیگیری برای اجرای این مصوبه خبر داد و خود را به عنوان داوطلب این حرکت معرفی کرد.

به گزارش تسنیم، محمد حقانی درباره ارائه لیست اموال اعضای شوراها اظهار داشت: «بنده به عنوان فردی که بیش از 40 سال از در شهرداری تهران مشغول به فعالیت بوده و اکنون نیز در شورای شهر حضور دارم، آماده‌ام به عنوان اولین نفر لیست اموال خود را ارائه دهم.»

حقانی ادامه داد: «علی رغم اینکه تأکید می‌کنم به عنوان اولین نفر آمادگی اراه لیست اموال را دارم اما این راه را در تشخیص افراد متعهد و غیرمتعهد چندان مؤثر نمی‌دانم. به عقیده بنده مراجع ذی‌ربط با افرادی که از مال اندوزی آنها مطلع است، برخورد قانونی داشته باشد.با توجه به اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص ارائه لیست اموال شوراها مصوبه‌ای تعیین کرده دیگر نیازی به تعیین مصوبه از سوی شورای شهر برای تحقق این موضوع وجود ندارد اما پیگیر ابلاغ این مصوبه خواهیم بود. به طور قطع بنده و بسیاری دیگر از اعضای شورای شهر آمادگی ارائه لیست اموال خود را داریم.»