رئیس دبیرخانه سالمندان

8 درصد جمعیت کشور سالمندند

رئیس دبیرخانه سالمندان با اشاره به اینکه حدود ۸.۲ درصد از جمعیت کشور وارد دوره سالمندی شده اند،گفت: کشور در آستانه بحران سالمندی جمعیت قرار دارد

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
8 درصد جمعیت کشور سالمندند
نوآوران -

 فرید براتی در نشست منتخبان جامعه روانشناسی کشور که با هدف گسترش خدمات روانشناسی در سطح جامعه برگزار شد، با اشاره به جایگاه روانشناسی سالمندی و اهمیت این دوره از زندگی افزود: در حال حاضر بیش از ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر بالای ۶۰ سال در کشور زندگی می کنند که همه آنها جمعیت سالمند به حساب می آیند.

وی ادامه داد: بر اساس آمار، ۸.۲ درصد از جمعیت کشور سالمند هستند و سالمندی در کشور به سرعت در حال افزایش است که جمعیت شناسان دو عامل کاهش فرزندآوری و افزایش سن امید به زندگی را عوامل اصلی در افزایش جمعیت سالمندی کشور می دانند.

رئیس دبیرخانه سالمندان با بیان اینکه جمعیت سالمند کشور طی چند  دهه گذشته چندین برابر شده است، اضافه کرد: سالمندی موضوعی چالشی است که البته هنوز وارد بحران سالمندی نشده ایم اما در آستانه آن هستیم و باید خودمان را برای این شرایط آماده کنیم.

براتی سده تربیت مشاوران سالمندان و ارتقا جایگاه روانشناسی سالمندی در کشور را از ضرورت های جامعه سالمند دانست و گفت: در ۲۰ سال گذشته این شرایط را پیش بینی می کردیم و با بسیاری از مسئولان در رده های بالای کشور نامه نگاری کردیم اما هیچ کس این مساله را جدی نگرفت و حتی امروز بسیاری از افراد حاضر نیستند وارد این حوزه شوند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر استان گیلان با ۱۱ درصد جمعیت سالمند پیرترین استان کشور است و در بسیاری از استان ها در آستانه بحران سالمندی قرار داریم.

رئیس دبیرخانه سالمندان تاکید کرد: در موضوع سالمندی اگر همه زمینه های لازم را پیش بینی نکنیم دچار خسران می شویم و در این راستا سازمان نظام روانشناسی می تواند متولی برنامه ریزی برای مواجهه با سالمندی کشور باشد.

براتی سده با اشاره به طرح اشتغال که در وزارت تعاون در حال پیگیری است، افزود: بخشی از این طرح که به منظور ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان دانشگاهی برنامه ریزی شده است باید به موضوع اشتغال دانشجویان روانشناسی اختصاص یابد تا بر اساس آن با ارائه آموزش های لازم افراد در قالب سازمان های مردم نهاد جمعیت های در معرض خطر را آموزش دهند که این آموزش ها باید سلامت روان جامعه و شیوه زندگی خانواده ها را هدف قرار دهد.