فرصت تعطیلات تبدیل به تهدید گاز گرفتگی‌ می‌شود

در حسرت آب خزر؛گرفتار درانبوه ماشین

فائزه مومنی- . مشکل در جاده کرج - چالوس برای ساکنان روستاهای مسیر این جاده مضاعف است و در این روزها می توان ادعا کرد که مردم این منطقه در خانه های خود حبس می شوند .در این روزها مسافران حتی تا 18 ساعت هم در ترافیک جاده کرج - چالوس گرفتار شده اند. در همین تعطیلات عید فطر مردمی که انتظار داشتند با پیمودن 4 ساعت راه تن خسته را به آب دریای خزر بسپارند در ترافیکهای طولانی گرفتار آمدند و بعضاً در تونل کندوان و با گازگرفتگی و خطر مرگ دستوپنجه نرم کردند. این در حالی است که بعضی از آنها که به مقصد رسیدند (آمل) با اعتراض مردم منطقه مواجه شده و ساعتها پشت در شهرها گرفتار شدند. این درحالی است که برنامهریزی درستی برای مناسبسازی زیرساختها انجام نشده است و مسئولان بهجای رسیدگی به حل مشکلات جادهای از مردم میخواهند که سفر خود را کوتاه کنند و در روزهایی قبل از پایان تعطیلات به خانه برگردند تا با ترافیک سنگین روبرو نشوند و مردم که حتی یک روز را برای گشت و گذار در طبیعت غنیمت میدانند به توصیه آنها گوش نمیکنند و در روز آخر با ترافیک وحشتناکی که امروزه تبدیل به یک معضل شده است روبرو میشوند.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
ترافیک در جاده چالوس
نوآوران -

 تقسیم تعطیلات در دیگر روزهای سال

بحث مربوط به ساماندهی تعطیلات کشور، پیشنهادی بود که از طرف سازمان میراث فرهنگی، صنایعدستی و گردشگری به هیأت دولت ارائه شد و در قالب پیشنهادهایی برای در نظر گرفتن تعطیلات در نیمه دوم سال و توزیع زمانی و مکانی سفر که با عنوان تعطیلات زمستانی از آن یاد میشود  مطرح شد.فاطمه کریمی در این باره به نوآوران میگوید: کم بودن تعطیلات چند روزه در تقویم کاری مردم باعث میشود که مردم از این فرصتها برای استراحت  و سفر استفاده کنند تا بتوانند از نظر روحی خود را برای شروع مجدد فعالیت های شغلی و حرفه ای در پایان تعطیلات آماده کنند.با توجه به بررسیهایی که در سالهای اخیر صورت گرفته، اگر بشود از حجم تعطیلات تابستان و همچنین تعطیلات نوروز کاست و بهجای آن تعطیلات را در در بین ایام سال تقسیم کرد جادههای کشور با هجوم مسافران مواجه نمیشود و در عین حال کیفیت سفر برای مردم و مسافران بالا میرود. اجرای هر چه سریعتر این طرح، چه از طریق بردن لایحه و چه هماهنگی درونی دستگاهها، روزهای زمستانی پیشرو را به روزهای بهتری بدل خواهد کرد و بار سنگین سفرها را کمی از روی دوش نوروز وتابستان برمیدارد. کریمی ادامه میدهد:طرح دیگری که مورد توجه بود در نظر گرفتن مرخصی برای کارمندان در طول سال و به خصوص در زمستان بود با این هدف که کارمندان برای استراحت دست به دامان تعطیلیهای چند روزه نشوند و هرکدام به طور جداگانه به سفر بروند به این ترتیب علاوه بر افزایش بهروهوری در کار باعث میشود این فرصت برای اقامتگاههای تفریحی به وجود بیاید تا به جز تعطیلات نوروز و تعطیلات تابستانه در فصل زمستان هم به مسافران خدمات بدهند و در نتیجه باعث از بین رفتن رکود گردشگری در این فصل سال برای اقامتگاههای تفریحی و گردشگری میشود. صرفهجویی در مصرف سوخت در ادارات و مدارس در روزهایی از زمستان که زمان پیک مصرف آن به حساب میآید، صرفهجویی در هزینههای دولت، افزایش میزان بهرهوری از ساعات کار و تحصیل و دادن زمانی برای خالی شدن شهرهای بزرگ و پرجمعیت که بالاترین میزان آلودگی را در روزهای سرد زمستانی دارند ازجمله آثار مثبتی است که کریمی به آن اشاره میکند.

 نبود امکانات شایسته مسافران در جاده

کریمی با اشاره به اینکه  جاده چالوس- کرج چهارمین جاده زیبای گردشگری جهان است، میگوید:این جاده نهتنها مسیر مواصلاتی مهم برای دسترسی به نوار شمالی کشور است، خود یک جاذبه گردشگری نیز است. بخش زیادی از مسافران نوروزی که شهرهای شمالی را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کردهاند، ترجیح میدهند جاده چالوس را به عنوان مسیر سفر خود انتخاب کنند تا ضمن آن که به مقصد سفرخود میرسند، از دیدنیهای بیبدیل این جاده بهرهبرداری کنند.  روستاهای تاریخی و مملو از جاذبه، سد امیرکبیر، صعود و فرودهای بینظیر جاده، صخرهها و از همه مهمتر رودخانهای که آدمی را تا پایان سفر همراهی میکند، همه و همه سبب میشود تا بیشترین حجم سفر را این جاده زیبا داشته باشد، اما متاسفانه این جاده در بسیاری از مناطق خود با کمبودهای جدی خدماتی و رفاهی مواجه است.

کریمی ادامه میدهد: با آن که این جاده همیشه مدنظر و توجه مسئولان بوده و بارها و بارها وعده وعیدهایی مبنی بر عمران و آبادانی و ارائه خدمات رفاهی بیشتر در این جاده به گوش میرسد، اما هنوز هم تجهیزات و امکانات این مسیر شایسته ظرفیتها و پتانسیلهای بالقوه آن نیست. رستورانها و مراکز پذیرایی جاده چالوس از کیفیت و سرویسدهی مطلوبی برخوردار نیست و در بسیاری از نقاط این جاده هتل یا مراکز اقامتی مناسب و در خور توجهی وجود ندارد. جایگاه سوخت به تعداد کافی که جوابگوی حجم عظیم مسافران این جاده باشد، وجود ندارد. همچنین دستگاه خودپرداز و سیستمهای بانکی در این مسیر به تعداد مناسب وجود ندارد یا اگر هم هست در روستاها و بخشهای این جاده است و دسترسی به آن چندان آسان نیست. بسیاری از نقاط جاده چالوس فاقد امکانات رفاهی از قبیل کمپینگ، مراکز پذیرایی، اقامتی و سرویس بهداشتی و جایگاه سوخت و امثال آن است که برای رسیدگی به این مقوله، همت و تعامل روز افزون چندین نهاد ذیربط لازم است.  اگرچه اداره میراث فرهنگی متولی امور گردشگری است اما تلاش این نهاد بدون همکاری و تعامل نهادهای مختلف چون شهرداری، بخشداریها، اداره آب و گاز و... بیثمر خواهد بود.

 نداشتن شناخت نسبت به سایر جاذبههای گردشگری ایران

نگاهی به سطح اطلاعات و میزان آشنایی مردم با جاذبهها و مسایل گردشگری کشور به وضوح حاکی از این نکته است که امروزه در جامعه ما اطلاعات علمی و واقعی، حتی برای برجستهترین کارشناسان در مورد توان بالقوه موجود گردشگری کشور ناکافی است. هنوز در دورترین نقاط این مرز و بوم زمینهها، تواناییهای بالقوه و بالفعل زیادی در زمینه گردشگری وجود دارد که یا ناشناخته مانده است و یا به لحاظ عدم وقوف لازم مردم و مسوولان به امور گردشگری همچنان بیاعتبار تلقی میشود. مسعود بربر، کارشناس گردشگری و سفر در این بار ه به روزنامه« نوآوران» میگوید:بهنظر من یکی از دلایل هجوم مسافران به سمت شهرهای شمالی،  ناآگاهی آنها درباره سایر نقاط گردشگری ایرن میدانم.شهرهای دیگری مانند چهارمحال و بختیاری دارای جنگل و رودخانههای بسیارزیبا و هوای مطلوب برای گردشگری در این فصل هستند که از دید مردم پنهان ماندهاند.زمان مسافرت به این شهرها 4،3بیشتر طول نمیکشد و در مقایسه با ترافیک 18ساعت شمال میتواند بهترین انتخاب برای مسافران باشد. بربر ادامه میدهد:خیلی از مردمی که به شهرای شمالی میروند حتی اطلاعات کافی نسبت به آن ندارند و فقط استان مازندران را برای سفر انتخاب میکنند و در نتیجه در مسیرهایی که بار ترافیکی وحشتناکی دارند گیر میافتند.مثلا استان گلستان یکی از بهشتهای ایران برای گردشگری است که سرسبزترین اقامتگاههای گردشگری را دارد اما مردم بهدلیل نا آشنایی به قسمتهای مختلف این استان آن را برای استراحت و گردش انتخاب نمیکنند.برای رفتن به استان گلستان در صورت شلوغ بودن جاده فیروزکوه میتوانند از جاده آزرشهر بروند که علاوه بر خلوت بودن از جاذبههای گردشگری و سرسبزی آن نیز لذت ببرند. آشنایی با نقاط جدید برای سفر با یک جستوجوی ساده اینترنتی برای انتخاب مسیر و مقصد میسر میشود و میتواند سفر را برای مردم لذتبخشتر کند. بربر به نا آشنایی مردم به کمک راهنمایان و تورلیدرهای سفر اشاره میکند و میگوید:انتخاب یک راهنمای مناسب سفر علاوه بر اینکه به مسافران حس امنیت را میدهد، باعث میشود از هزینه مسافرت که به دلیل ناآشنایی آنها است کاسته شود و در عین حال مسافران میتوانند با دیدن جاهای کمتر شناخته شده به جذابیتهای سفر خود بیفزایند.

 ضرورت رفع کمبود امکانات رفاهی
بربر درپایان بیشنهادی را برای افزایش آمار گردشگری در سایر نقاط ایران ارائه میدهد و میگوید:ایجاد بهتربن جاذبه های گردشگری،ارائه  خدمات مناسب رفاهی و درمانی و بهرهمندی  گردشگران از انواع پوششهای مفید و مختلف بیمه میتواند در جذب مردم به سایر نقاط گردشگری کشور تاثیرگذار باشد و با توجه به اینکه مسائل مربوط به گردشگری در ایران را ارگان و سازمان خاصی انجام نمی‌‌دهد و در این ارتباط وزارتخانهها و سازمانهای متعددی دستاندرکار هستند، تهیه چارچوب اصولی، قواعد و مقررات منسجم، فقط در پرتوی  یکی کردن این فعالیتها امکانپذیر است.