آسیب شناسی طرح اصلاح ترافیکی منطقه 12

قلب پایتخت زیر تیغ جراحی

منطقه 12 مهم ترین منطقه پایتخت از نظر اقتصادی، فرهنگی و تاریخی است. این منطقه با وجود بازار و مراکز تاریخی و فرهنگی روزانه صدها هزار نفر را در خود جای می دهد.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
قلب پایتخت زیر تیغ جراحی
نوآوران -

طبیعی است که این حجم از جمعیت که شامل عابران پیاده، خودروهای سواری و موتورسیکلت ها می شود مشکلات ترافیکی پیچیده ای را ایجاد می‌کند. به طوری که حتی اجرای طرح زوج و فرد و طرح ترافیک هم باری از دوش شلوغی این منطقه برنداشته است. به منظور بهبود این وضعیت به تازگی تغییراتی برای تردد خودروهای سواری در این منطقه ایجاد شده است  که البته اجرای همین طرح هم مشکلات متعددی را به همراه داشته است.

جزئیات طرح اصلاح ترافیکی

این طرح در مسیرخیابان‌های مجاهدین اسلام،ناطقی،ابن‌سینا واجانلو از روز عید فطر تغییر ایجاد شده است. مسولان اعتقاد دارند که این اقدام در راستای طرح انضباط شهری اجراشده، اما مشاهدات میدانی نشان می دهد که اجرای این طرح با بی نظمی هایی همراه بوده و در موارد بسیاری بارترافکی منطقه را چند برابر کرده است.

یکی از نکاتی که شهرداری تهران برای این اصلاح در نظر دارد اجرای طرح ارتقا ی کیفیت زندگی در مرکز تاریخی تهران وهمچنین بهبود وضعیت ترافیکی منطقه ازطریق اولویت‌دهی به حمل‌ونقل عمومی است. به همین دلیل با اولویت کاهش حجم عبوری از میدان بهارستان از یکسو و کاهش زمان و مسافت دسترسی به خیابان ایران وحذف تقاطع فخرآباد از سوی دیگر،تغییرمسیرترافیکی را اجراکرده است. اما بعد از اجرای این طرح ترافیکی با بسته شدن خیابان اصلی (مجاهدین اسلام) و هدایت شدن ماشین ها به یک خیابان فرعی باریک (قائن) مسیر این خیابان قفل شده و امتداد ترافیک آن خیابان های دیگر را هم تحت تاثیر قرار داده است. از طرف دیگر تردد اتوبوس در خیابان ناطقی و کفائی امانی ترافیک فزاینده ای را در این محور به وجود آورده است. مسوولین شهری در مصاحبه های خود قول داده اند که مشکلات فرعی این طرح را به زودی حل خواهند کرد و بعد از حل این مسائل ترافیک مرکز پایتخت به طور چشمگیری کاهش پیدا می کند.

حذف تقاطع فخرآباد؛ برجسته ترین نکته مثبت طرح

چند روز از اجرای این طرح گذشته است و واکنش های متفاوتی از سوی مسولان،‌کارشناسان و ساکنان منطقه به این طرح وارد شده است. عده ای کم شدن ترافیک با حذف تقاطع فخرآباد را حسن بزرگ این تغییر دانسته اند. اما بعضی هم از مسیرهای فرعی جایگزین و ایجاد ترافیک در آن ها گله مند هستند. مهندس ارونقی،معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری منطقه 12 در خصوص مسیرهای فرعی به خبرنگار نوآوران گفت: مسیرهای فرعی در این طرح به درستی تقسیم شده اند و بازخورد ها تا جایی که من اطلاع دارم از این طرح مثبت بوده است. البته نکات منفی هم وجود داشته که به مرور زمان حل خواهد شد. علاوه بر این این تنها طرحی در چند سال اخیر بوده که 5/2 کیلومتر خط ویژه در آن احداث شده است.

وی درباره اهداف این طرح توضیح داد: این طرح با مطالعه چندین ماهه سازمان مطالعات ترافیکی تهران بوده و چندین هدف اصلی دارد. مهم ترین هدف، کاهش و حذف ترددهای گذری در خیابان مجاهدین اسلام بوده است. از اهداف دیگر هم می توان به اصلاح شبکه های معابر تونل امیرکبیرو توسعه پیاده راه های بهارستان اشاره کرد.البته باید توجه داشت که این فاز اول پروژه است و فازهای بعدی ادامه خواهد داشت. امیدواریم با پایان یافتن پروژه شاهد اصلاحات قابل توجهی در حمل و نقل ترافیکی در این منطقه از تهران باشیم.   

اطلاع رسانی ضعیف پیش از اجرای طرح

یکی از مسائلی که باعث ایجاد مشکل در اجرای طرح اصلاح ترافیکی شده است اطلاع رسانی ضعیف درباره این تغییر است. اگرچه به گفته شهرادار منطقه 12 بروشور و بنرهایی با این موضوع چند روز قبل از اجرای طرح در همین منطقه توزیع و نصب شده بود اما این مساله را باید در نظر داشت که این منطقه تنها محل تردد ساکنان آن نیست و تقریبا از همه نقاط تهران به آن مراجعه می شود. بنابراین لازم بود اطلاع رسانی در سطح شهر تهران صورت می گرفت تا برای خودروهای عبوری مشکلی پیش نیاید و شهروندان از مواجهه با این تغییرات شگفت زده نشوند.