تهران محل برخورد خرده فرهنگ های متناقض

افزایش قتل با سلاح سرد

اداره کل پزشکی قانونی استان تهران از کشته شدن 27تن در اثر اصابت سلاح سرد در 2 ماهه اول امسال خبر داد

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
افزایش قتل با سلاح سرد
نوآوران -

که نسبت به مدت مشابه سال قبل 6 / 28 درصد افزایش نشان می دهد. از کل کشته شدگان در اثر اصابت سلاح سرد در 2 ماه نخست امسال، 24تن مرد و سه تن زن بودند. این گزارش شمار فوتی های ناشی از سلاح سرد در اردیبهشت ماه امسال را هم 19تن اعلام کرد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 7 / 72 درصد افزایش نشان می دهد. این در حالی است که چاقو، قمه و ... به راحتی فروخته می‌شود و در اختیار همه قرار دارد و قانونی نیز برای منع خرید و فروش این نوع سلاح‌ها در کشور وجود ندارد. بنابراین به نظر می رسد اگر در کشور ما حمل سلاح گرم مجاز بود، آمار کشته شدگان دو یا سه برابر بود.  در این باره با لیلا ارشد جامعه شناس گفت و گو کردیم.

افزایش استفاده از سلاح سرد در درگیری ها

طبق آمار مراجع ذی‌صلاح اکثر قتل‌های به وقوع پیوسته بدون برنامه ریزی و قصد قبلی انجام شده است که در دسترس بودن سلاح سرد عامل اصلی وقوع این قتل‌ها بوده و ضارب بدون توجه به عواقب استفاده از چاقو، در جریان درگیری، فرد مقابل را مضروب و منجر به قتل او شده است. لیلا ارشد در این باره به خبرنگار نوآوران می گوید: اغلب این درگیری ها در ابتدا به دلیل عدم شناخت درست و نداشتن مهارت در کنترل خشم آغاز می شود. وقتی جوانی برای مقابله با موضوعی که کاملا قابل پیشگیری است دست به خشونت می زند نتوانسته احساسات خود را در لحظه کنترل کند. بنابراین دست به کاری می زند که قابل بازگشت نیست. این رفتار به این علت بروز می کند که فرد راهکاری جز این را نشناخته است. فرزندان ما شیوه مراقبت از خود را نمی شناسند.

وی در خصوص افزایش این آمار در تهران می گوید: این که چرا این مساله در شهر بزرگی مثل تهران رخ داده است ریشه فرهنگی دارد. تهران به واسطه مهاجرت های   فراوان خرده فرهنگ های متفاوتی را در خود جای داده است. بنابراین در برخورد های خیابانی این فرهنگ ها با هم برخورد می کنند و باعث نزاع های و درگیری       می شوند. یکی از دلایل دیگری که می توان به آن اشاره کرد هم این است که افراد اغلب برای فرار از محرومیت ها به تهران مهاجرت می کنند، بنابراین امکان درگیری در آن ها به مراتب بیشتر می شود. علاوه بر همه این ها زمانی که فرد نسبت به جایی که در آن زندگی می کند احساس تعلق نداشته باشد آرامش خود را از دست می دهد و به واسطه عدم تعلق، شناختش نسبت به محیط کم می شود.

اختلافات مشکل ساز طبقاتی

اختلاف طبقاتی باعث بروز ناراضایتی و نا خرسندی در افراد جامعه  می شود.زمانی که آن ها دائماً شاهد تفاوت های بزرگ درآمدی باشند، کنترل خود را بر احساسات و تصمیم گیری های مهم از دست داده و معمولا دست به خشونت می زنند. بنابراین اختلاف طبقاتی تاثیر قابل مشاهده ای بر روی رضایت باطنی افرادجامعه و در نتیجه سلامت روانی مردم یک جامعه دارد.

علاوه بر این تازه ترین تحقیقات نشان می دهد که بالانس اقتصادی در جامعه باعث رضایت و خرسندی افراد آن اجتماع می شود و بر عکس تفاوت طبقاتی یا در آمدی موجب عدم رضایت و ناخرسندی آنها می گردد .

لیلا ارشد نیز اختلاف طبقاتی را عامل مهمی در افزایش آمار کشته شدگان به وسیله سلاح سرد می داند و می گوید: اگر سیاستمداران بتوانند مسائل جامعه را همه جانبه ببینند و توزیع برابری از ثروت در جامعه صورت بگیرد، کمتر شاهد این اتفاق ها خواهیم بود. زمانی که شرایط اجتماعی و اقتصلدی در جامعه ثبات ندارد و از همه مهم تر جوانان امکانات نشاط و تفریح سالم را ندارند این آمار طبیعی بخ نظر می رسد.

آموزش؛‌ درمان ناهنجاری های رفتاری

برای پیشگیری از افزایش این آمار در نگاه اول به نظر می رسد ممنوعیت خرید و فروش این سلاح ها و البته وضع قوانین سختگیرانه در مورد متخلفان بهترین روش و مکانیسم جلوگیری از بروز قتل های خیابانی با سلاح سرد باشد. لیلا ارشد اما معتقد است آموزش مهم ترین وسیله پیشگیری است و در این باره می گوید: ما سال هاست که به موضوع آموزش مهارت های زندگی برای فرزندان می پردازیم. فرزندان ما ابزار مقابله با یک شرایط سخت را ندارند. در مقاطع مختلف تحصیلی لازم است این مهارت ها به دانش آموزان آموخته شود تا آن ها بتوانند درست تصمیم گیری کنند،‌خشم خود را کنترل کنند و در شرایط بحرانی حداقل آسیب را ببینند و بگذارند. علاوه بر این لازم است این کارگاه ها برای والدین هم گذاشته شود. این آموزش ها نباید با زور و تحقیر همراه باشد. چون در این صورت فرد همین واکنش را نسبت به شرایط خود از خود نشان می دهد.