محور «کرمان- بم»

خطرناک ترین محور استان کرمان

فرمانده پلیس راه استان کرمان گفت: در سه ماهه گذشته سال جاری، 328 فقره (49 درصد) واژگونی و خروج از جاده، 43 درصد تصادفات از نوع برخورد دو یا چند وسیله نقلیه با یکدیگر و 8 درصد برخورد وسیله نقلیه با عابرین پیاده از عمده تصادفات جاده ای در استان کرمان بوده است

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
خطرناک ترین محور استان کرمان
نوآوران -

سرهنگ" یوسف نجفی" ظهر امروز 22 تیرماه در نشست خبری با اصحاب رسانه، با اشاره به آمار تصادفات سه ماهه اول سال جاری کل استان کرمان، گفت: 108 فقره تصادف منجر به فوت، 571 فقره تصادف منجر به جرح داشته ایم.

وی با اشاره به وقوع 679 تصادف در سه ماهه اول سال گذشته، اظهار کرد: از این تصادفات 164 نفر متاسفانه فوت و 890 نفر دچار مجروحیت شده اند.

فرمانده پلیس راه استان کرمان با بیان اینکه آمار تصادفات در استان کرمان نسبت به سال گذشته کاهش داشته بطوریکه شاهد 16 درصد در بخش تلفات، 4 درصد در تعداد مجروحین و 10 درصد در تعداد تصادفات با کاهش روبرو بوده ایم ادامه داد: در سه ماهه گذشته سال جاری، 328 فقره(49 درصد) واژگونی و خروج از جاده، 43 درصد تصادفات نوع برخورد دو یا چند وسیله نقلیه با یکدیگر و 8 درصد برخورد وسیله نقلیه با عابرین پیاده از عمده تصادفات بوده است.

وی با بیان اینکه، 66 درصد تصادفات در محورهای بین شهری و 34 درصد در محورهای روستایی بوده است، تصریح کرد: از لحاظ نوع وسیله نقلیه، وسایل نقلیه سواری رکوردار تصادفات با 48 درصد بوده اند که به دلیل فراوانی آنها می باشد ضمن آنکه 27 درصد موتورسیکلت ها،  14 درصد وانت بارها و 10 درصد کامیون ها وسایل نقلیه منجر به تصادف در استان کرمان بوده اند.

نجفی با اشاره به بیشترین زمان تصادفات، اعلام کرد: بین ساعت 16 تا 20 بیشترین تصادفات را شاهد بوده ایم به طوری که 29 درصد تصادفات استان در 3 ماهه سال جاری در این زمان بوده و سپس ساعت 8 تا 10 صبح و 20 تا 24 با 19 درصد و 12 تا 16 با 16 درصد تصادفات رخ داده است.

وی با بیان اینکه، بین ساعت 4 تا 8 صبح به علت خواب آلودگی و بین ساعت 16 تا 20 به علت ترافیک زیاد وسیله نقلیه شاهد افزایش تصادفات هستیم اذعان کرد: عدم توجه به جلو، تخطی از سرعت مطمئنه، انحراف به چپ، خواب آلودگی به ترتیب علت اصلی تصادفات در جاده های استان کرمان می باشند.

فرمانده پلیس راه استان کرمان با بیان اینکه، 70 درصد تصادفات عامل انسانی دخیل می باشد، عنوان کرد: به دلیل اینکه جاده های استان طولانی و فاصله آبادی ها زیاد بود، همچنین کمبود مراکز اقامتی و تفریحی ما بین راه ها، 51 درصد تصادفات منجر به فوت به علت واژگونی و خروج ازجاده داشته ایم.

وی با اشاره به حادثه خیز ترین محورهای استان کرمان، ابراز کرد: در سه ماهه اول سال جاری محور «انار-رفسنجان» حادثه خیز ترین محور استان کرمان بوده که عمده تصادفات آن از نوع واژگونی است و پس از آن محور «کرمان-بم» و «کهنوج-جیرفت» بوده اما در مجموع محور «بم-کرمان» خطرناک ترین محور استان است.

نجفی در خصوص برخورد با تخلفات در بهار امسال، اظهار کرد: 385 هزار و 744 تخلف در سطح استان در بهار سال جاری اعمال قانون شده است که 226 هزار و 193 مورد ان تخلفات حادثه ساز و یک هزار و 650 دستگاه خودرو توقیف که از این تعداد 428 دستگاه خودروهایی که تخلف حادثه ساز مرتکب شده اند، بوده است ضمن آنکه دو هزار و 740 دستگاه موتورسیکلت نیز در این مدت توقیف شده اند.

وی افزود: در این مدت همچنین 90 گواهینامه ای که دارای نمره منفی بوده اند، ضبط و 176 خودرویی که بالای یک میلیون جریمه داشته اند، توقیف گشته اند.

 

فرمانده پلیس راه استان کرمان با اشاره به طرح تابستانی پلیس راه در سطح کشور، تصریح کرد: طرح ترافیکی پلیس راه از 15 تیرماه آغاز شده است و تا 4 مهر ماه ادامه دارد و تجربه سالهای قبل بیان کننده این می باشد که در ماه های مرداد و شهریور بیشترین تلفات را داشته ایم که به علت آن نیز حجم بالای سفر در این مدت می باشد

 

وی با اشاره به اینکه، مهمترین تخلفاتی که توسط پلیس در طرح تابستانی کنترل می گردد، اذعان کرد: سرعت غیرمجاز، ناهنجاری های اجتماعی از جمله کشف حجاب، آلودگی صوتی، حمل حیوانات مینیاتوری، شیشه دودی غیر متعارف، مصرف الکل و مواد روانگردان در حین رانندگی و ...مهمترین تخلفاتی استا کهخ در این طرح مورد کنترل پلیس قرار خواهد گرفت.

نجفی با اشاره به سایر تخلفاتی که بطور ویژه کنترل می گردد، اضافه کرد: سرنشین اضافه، استفاده از تلفن همراه، عدم حرکت بین خطوط، عدم استفاده از کلاه ایمنی راکب موتور سیکلت، عدم استفاده از کمربند ایمنی بویژه سرنشینان عقب، توقیف گوینامه رانندگان پرخلاف می باشد.

 

وی توصیه هایی به افرادی که قصد سفر در جاده های برون شهری دارند، گفت: قبل از سفر بازدید فنی وسیله نقلیه و برنامه ریزی مناسب برای سفر داشته باشند و در حین سفر همراه داشتن کارت خودرو، گواهینامه و بیمه نامه شخص ثالث الزامی می باشد، ضمن آنکه سلامت و آرامش جسمی و روحی راننده، توجه به علایم و تابلوهای راهنمایی و رانندگی از جمله نکات مدنظر می باشد.

فرمانده پلیس راه استان کرمان ادامه داد: خودداری از هرگونه تخلف رانندگی بویژه تخلفات حادثه ساز به خصوص سرعت غیر مجاز، می باشد، خودداری از هر عملی که باعث حواس پرتی می گردد، رعایت فاصله طولی مناسب با وسیله نقلیه جلو، استفاده همه سرنشینان خودرو از کمربند ایمنی، خودداری جدی از ادامه رانندگی در صورت خستگی و خواب آلودگی راننده و توجه به تذکرات مامورین و راهداران در طول سفر می باشد.

وی در پایان با اشاره به اینکه 2 هزار دوربین به دوربین های جاده‌ای کشور اضافه خواهد گردید، خاطر نشان کرد: اکنون جاده های استان کرمان به 22 دستگاه دوربین مجهز می باشند که در سال 96 افزایش پیدا خواهند کرد