رییس سازمان ثبت احوال

11 میلیون جوان هرگز ازدواج نکرده‌اند

جمعیت جوان ایران روند کند و پیری را سپری میکند و روز به روز نیروی محرکه در ایران رو به سرازیری است.

  1. ۱ سال،۲ ماه قبل
  2. ۰
جمعیت
نوآوران -

 در همایش روز ملی جمعیت همه بودند، از خبرنگارها گرفته تا رییس سازمان ثبت احوال و معاونانش، روز ملی جمعیت روز ارایه آمارهای مختلف بود، آمار ازدواج و طلاق، فوت و تولد و خلاصه افزایش و کاهش وقایعی که به جمعیت کشور مربوط می شود، حتی از راهکارهایی برای تحکیم بنیان خانواده هم صحبت به میان آمد. متاسفانه جمعیت جوان ایران این روزها روند پیری را طی می کند، زمانی ایران بیشترین جمعیت جوان را در خود جای داده بود و می توانست کشوری با نیروی محرکه و پتانسیل بالا به حساب بیاید، اما حالا همان جمعیت جوان کم کم پیر می شوند، دلیل این پیری هم بالا رفتن سن ازدواج و کم شدن میزان زاد و ولد. اتفاقی که در آینده ای نه چندان دور می تواند تاثیرات نامطلبوبی بر پیکره جامعه ایران بگذارد. اما در این همایش از تمام کمی ها و کاستی های جمعیتی صحبت شد، رییس سازمان ثبت احوال قبل از هر چیز به کاهش 5.4 درصدی آمار ازدواج در سال 94 نسبت به سال قبل آن اشاره کرد و از جمعیت 11میلیون نفری جوانانی که هرگز ازدواج نکرده اند گفت.

علیرضا آوایی درباره این آمارها گفت: این وضعیت حاکی از این است که برای تحقق دومین بند از سیاست‌های کلی جمعیت یعنی رفع موانع ازدواج و تسهیل و ترویج تشکیل خانواده، باید اقدامات اساسی انجام شود و ریشه برخی از اقدامات را می‌توان در خانواده‌ها و فراهم کردن ازدواج آسان برای جوانان جست‌وجو کرد. در زمینه تحکیم بنیان و پایداری خانواده که از دیگر بندهای سیاست‌های کلی جمعیت است، علاوه بر اقدامات مربوط به توانمندسازی جوانان با تکمیل آموزش‌های عمومی درباره اصالت کانون خانواده و فرزندپروری وآموزش مهارت زندگی باید از فروپاشی خانواده‌ها براثر پدیده طلاق تا حد امکان پیشگیری کرد؛ چرا که آمارهای موجود در این زمینه پیام‌های مثبتی را ارائه نمی‌کند.

او افزود: لازم است به منظور پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی مرتبط با طلاق، گام‌های جدی برداشت. به طور قطع ترویج سبک زندگی اصیل اسلامی ایرانی می‌تواند راهگشا باشد. چراکه آمارهای ما نشان می‌دهد در مناطقی از کشور که سبک‌های زندگی و آداب و رسوم اصیل حفظ و صیانت شده، آسیب‌های اجتماعی مانند طلاق کمتر از سایر مناطق بوده است.

سیاست های کلی آمایش زمین

آوایی در ادامه گفت: بازتوزیع فضایی و جغرافیایی جمعیت و مدیریت مهاجرت با تاکید بر مولفه‌های هویت بخش ملی از جمله مباحث بسیار مهم مطرح شده در سیاست‌های کلی جمعیت است که به طور قطع اجرایی کردن سیاست‌های کلی آمایش سرزمین که پیش از این از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده می‌تواند زیرساخت‌های اولیه برای برنامه‌ریزی ملی و منطقه‌ای را فراهم کند. در این جهت سازمان ثبت احوال کشور با ثبت قانونی تغییر نشانی و زمینه تولید آمار جمعیتی به صورت مکان محور را فراهم کرده و در اولویت‌های کاری سال جاری خود قرار داده است. اجرایی کردن سیاست‌های کلی جمعیت، نیازمند قوانین مترقی و جامعه، ساختارهای اجرایی دقیق و کارآمد و برنامه‌ریزی منسجم و هدفمند در این زمینه و همسویی تمام نهادها و دستگاه‌هایی اجرایی است.

افزایش آمار تولد

آوایی با بیان اینکه یکی از آمارهای بسیار مهم تولید و منتشر شده از سوی سازمان ثبت احوال کشور آمارهای مربوط به موالید ایرانیان در سراسر کشور و جهان است، گفت: در سال 94 حدود یک میلیون و 570 هزار واقعه ولادت در داخل کشور و حدود 10 هزار واقعه ولادت مربوط به ایرانیان مقیم خارج از کشور به ثبت رسیده که نشان می‌دهد نسبت به سال قبل 2.3 درصد افزایش یافته است. این میزان افزایش خفیف و نسبی محسوب می‌شود اما همین رشد نسبی موالید در سال‌های اخیر به دلیل رسیدن موج متولدین دهه‌های 50 و 60 به سنین ازدواج و فرزندآوری است. با عبور این موج از هرم سنی جمعیت در سن ازدواج و فرزندآوری مجددا کاهش تعداد موالید در سال‌های آینده محتمل به نظر می‌رسد. به طوری که کاهش تولید موالید از 4.2 درصد در سال 93 به 2.3 درصد در سال 94 شاهدی بر این مدعاست.

وی افزود: در راستای بند اول سیاست‌های کلی جمعیت یعنی افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی در جهت جبران کاهش شدید باروری در سال‌های اخیر، لازم است گره‌های ذهنی و اجتماعی موجود در این زمینه رفع شود.

سن ازدواج همچنان افزایش می یابد

رییس سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به آمار ازدواج در سال 94 گفت: حدود 685 هزار ازدواج در سال گذشته به ثبت رسیده که 86.3 درصد مربوط به مردان 19 تا 34 سال و 88.3 درصد مربوط به زنان 13تا 31 ساله است. میانگین سن ازدواج میان مردان به 28.5 سال و برای زنان 23.8 سال رسیده که در سال‌های اخیر همواره روند افزایشی داشته است. میانگین افزایش ازدواج در کلانشهرها تفاوت قابل ملاحظه‌ای با میانگین‌های کشوری دارد، به طوری که در کلانشهری مانند تهران میانگین سن ازدواج برای مردان 31.1 سال و برای زنان 27.2 سال است و حتی در نقاط مختلف تهران تفاوت‌های چشمگیری ملاحظه می‌شود. به عنوان مثال در شمال شهر تهران میانگین سن ازدواج برای مردان 32.4 سال و برای زنان 29 سال است. این مورد می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله تفاوت در سبک زندگی در شهرهای مختلف و مناطق گوناگون باشد.

مباحث جمعیتی نیازمند عزم ملی و همتی بلند است

اما یکی دیگر از سخنرانان همایش روز ملی جمعیت قائم مقام وزیر کشور بود، حسینعلی امیری بیش از همه به حفظ بنیان خانواده و تاثیری که می تواند از نظر اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ... بر جامعه داشته باشد، تاکید کرد. او نیز افزایش سن ازدواج در کشور را یکی از مهم ترین عوامل کاهش تولد در کشور دانست و اظهار داشت: مباحث جمعیتی نیازمند عزم جمعی، ملی و همتی بلند است زیرا تدبیر ساخت و ترکیب مناسب جمعیتی در ابعاد کیفی و کمی، فقط در گرو سیاستگذاری، تصمیم‌سازی و برنامه‌ریزی صحیح است. یادمان باشد نرخ باروری در سال های دوم دهه 60 و سال‌های نخست دهه 70 در حدود شش فرزند بود که این امکان را فراهم آورد که امروز شاهد پنجره جوان جمعیتی باشیم.

او افزود: به این لحاظ، فرصت استثنایی برای کشور ظهور کرد که البته طبق آمارهای اعلامی مراکز ذیربط، اکنون رشد جمعیت در کشور برابر با 1.3 است و نرخ باروری در حدود 1.8 در هزار است. این ارقام در مقایسه با گذشته کاهش چشمگیر و گاه زیر سطح مورد انتظار است.  از مهمترین عوامل در روند نزولی شاخص‌های جمعیتی، نرخ باروری و به تبع آن کاهش رشد جمعیت، افزایش سن ازدواج و تشکیل خانواده است که به خوبی ما را به اهمیت تشکیل به موقع و دوام خانواده معطوف می‌کند.

امیری در پایان گفت: نسل جوان کشور که دوسوم آمار جمعیتی کشور را به خود اختصاص داده باید مورد توجه ویژه مسئولان قرار گیرد و در برنامه‌های کلان و نظام بودجه‌ریزی، تسهیلات توجه به این نسل و پاسخ به نیاز اساسی آنها بطور جدی به ‌عنوان مساله اول کشور تلقی شود.