آماده باش مراکز درمانی برای مبارزه با گرمازدگی

ایران در انتظار روز های گرمتر

امسال گرمای هوا نه تنها جنوب ایران بلکه پایتخت را هم بلعیده است. روزهای تابستان در حالی سپری میشود که دمای هوای استان تهران در برخی نقاط به بیش از 40 درجه رسیده است

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
ایران در انتظار روز های گرمتر
نوآوران -

این در حالی است که هنوز فصل تابستان به نیمه نرسیده و شهروندان باید در ادامه تابستان منتظر گرمای بیشتری باشند. گرمای هوا با مشکلاتی مانند کمبود آب، ورود گرد و خاک به کشور و حتی خطر جانی ناشی از گرمازدگی  برای شهروندان همراه است.

این گرما در مناطق جنوبی کشور مخصوصا استان خوزستان با بیش از 50 درجه دما، باعث ایجاد نگرانی شده است. تا جایی که اواخر هفته گذشته مدیر کل مدیریت بحران استان خوزستان، هاشم بالدی، اعلام کرد که به تمامی فرمانداریها، به دانشگاههای علوم پزشکی، کلیه بیمارستانها و مجموعه بهداشت استان اعلام آمادهباش شده است. وی در این رابطه با اشاره به شروع پدیده شرجی شدن در استان گفت: این روند ادامه دارد و شاهد افزایش دما و گرمتر شدن هوا هستیم.

از طرفی با گرم شدن هوا، یکی از مهمترین چالشها و دغدغههایی که شاهد آن خواهیم بود، بحث بحران آب است. این مساله مدتی است بهعنوان یکی از اولویتهای اصلی جامعه مطرح میشود. میزان مصرف آبشرب در مصارف خانگی در روزهای گرم سال نسبت به سایر روزها 15 درصد افزایش مییابد. بنابراین کمبود آب شرب با گرم شدن هوا و افزایش مصرف آن بیش از پیش نمود پیدا میکند.

مساله گرمای هوا تنها به ایران محدود نمیشود و طبق گزارش کارشناسان ناسا سال 2016 میتواند گرمترین سال ثبت شده در جهان باشد. در شش ماه نخست سال جاری میلادی رکورد دمایی جدیدی به ثبت رسیده است و هر کدام از شش ماه نخست سال 2016 در سطح جهان نسبت به رکوردهای پیشین گرمترین بوده است. همچنین پیشبینی میشود 2016 به لحاظ فاکتور افزایش دما از سال 2015 پیشی بگیرد. همچنین بررسیهای ناسا حاکی از آن است در سال جاری، میانگین دمای جهان نسبت به اواخر قرن نوزدهم 3/1 درجه سانتی گراد گرمتر بوده که پدیده ال نینو در افزایش دما تاثیرگذار بوده است هرچند به اعتقاد کارشناسان این جریان بیشتر میتواند تحت تاثیر گازهای گلخانهای باشد.

همچنین در طول چند روز گذشته شاهد توفان شن در 27 شهر و روستای سیستان و بلوچستان بودیم که بر اثر وزش توفان چند روز اخیر 400 روستای این شهرستان دچار شن گرفتگی شده اند. از طرف دیگر مدیر کل پیشبینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی «احد وظیفه»  از انتقال توده گردوخاک از عراق به غرب و جنوب غرب کشور و کاهش کیفیت هوا و افق دید در استانهای کرمانشاه، ایلام و خوزستان و به تدریج بوشهر خبر داد.