مقابله با مانتوهای پشت نویسی شده وارد مرحله جدیدی شد

آرام باش و بساطت را جمع کن

پشت‌نوشته‌هایشان اغلب با جمله «Keep Calm» به معنی «آرام باش» شروع می‌شوند اما این روزها آرامش همه را به هم ریخته‌اند. مانتوهای نوشته‌دار با جمله‌های طنزآمیز به یکی از چالش‌های اجتماعی ایران تبدیل شده‌اند و از سازمان تعزیرات گرفته تا پلیس به دنبال برخورد با استفاده‌کنندگان، عرضه‌کنندگان و تولیدکنندگان این نوع مانتوها هستند.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
مانتو
نوآوران -

برخورد با این مانتوها این روزها به یکی از ماموریت‌های اصلی پلیس تبدیل شده است و پلیس تا امروز به «۹ هزار واحد عرضه پوشاک» درباره این نوع مانتوها هشدار داده است. ماجرا از یک ماه پیش شروع شد که نوعی مانتو با نوشته‌های طنزآمیز با حروف «فینگلیش» وارد بازار شد. بعد از فراگیرشدن این مانتوها سخنگوی نیروی انتظامی به سرعت واکنش نشان داد و اعلام کرد پلیس با مانتوهای پشت نویس شده برخورد خواهد کرد. به گفته سعید منتظرالمهدی بخش زیادی از این مانتوها از مبادی رسمی وارد کشور نمی‌شود و در اصل قاچاق است. او همینطور گفته بود پلیس در مرتبه نخست به عنوان قاچاق کالا با این پدیده که در بردارنده «جملات سخیف و به دور از فرهنگ ایرانی - اسلامی است» برخورد می‌کند.

منتظرالمهدی این کار را «وظیفه ذاتی و قانونی خود» دانسته و بر همین اساس گفته بود پلیس در بخشنامه‌ای به اتحادیه‌های مربوط، استخراج معانی و مفاهیم نوشته شده روی این مانتوها را خواستار شده و مقرر شده بود آنها هم با اعلام این موضوع به تولیدکنندگان و عرضه کنندگان پوشاک از این روند جلوگیری و مشکل را حل کنند.

بعد از این اخبار از گوشه و کنار ایران هم صدای برخورد با این مانتوها بلند شد. یک روز رئیس پلیس امنیت عمومی استان کرمان از اجرای طرح مقابله با تولیدکنندگان و توزیع کنندگان «مانتوهای منقوش به عناوین بیگانه و صور مبتذل» در استان کرمان خبر داد و روز دیگر رئیس اتحادیه پوشاک اصفهان گفت بازرسی‌ از کارگاه‌های تولید و توزیع کنندگان پوشاک شروع شده و تاکنون چندین مورد تذکر و چند مورد هم پلمپ شده است.

این روال در همه جا ادامه داشت تا اینکه دیروز رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا از اجرای طرح نظارت بر واحدهای صنفی پوشاک خبرداده و گفته با تولید و عرضه کنندگان پوشاک نامتعارف برخورد خواهد شد. خلیل هلالی درباره تولید و عرضه «پوشاک نامتعارف اعم از زنانه و مردانه» در برخی از فروشگاه‌ها، اعلام کرد برابر قانون مصوب سال 65،  لباس‌هایی که دارای علایم مشخصه «گروه‌های ضداسلام یا انقلاب» هستند در صورت تولید، توزیع، فروش و استفاده در ملاء عام جرم شناخته شده و مجازات هایی را برای متخلفان در نظر گرفته شده است.

تعطیلی محل کسب از مدت سه تا شش ماه و جریمه نقدی بین 500 هزار تا یک میلیون ریال از مجازات‌هایی است که برای فروشندگان این نوع پوشاک درنظر گرفته شده است. به گفته هلالی برای تولیدکنندگان این نوع پوشش‌ها هم مجازات‌هایی وجود دارد.

پرچم کشورهای بیگانه از شاخصه‌های پوشاک نامتعارف

رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی به تدوین تقویم نظارت‌های رسته‌ای بر واحدهای صنفی در سراسر کشور اشاره کرده و گفته عرضه و تولید کنندگان پوشاک یکی از رسته‌های فعالند که «پس از ابلاغ ممنوعیت‌های مربوطه از سوی اتحادیه به واحدهای صنفی، نظارت اولیه از سوی بازرسان انجام» و در صورت مشاهده تولید و عرضه پوشاک نامتعارف، تذکرات لازم به واحدهای صنفی ارائه و در صورت تکرار تخلف مراتب به پلیس اعلام و برخوردهای لازم صورت می‌گیرد.

به گفته او در سه ماهه نخست امسال، بیش از ۲ هزار فقره بازدیدهای مشترک از واحدهای صنفی تولید و عرضه پوشاک از سوی بازرسان اتحادیه و ناجا انجام که قریب به ۹ هزار و ۵۰۰ واحد صنفی در این زمینه تذکر داده شده است. به گفته او ثبت تذکر در پرونده مالک واحد صنفی متخلف که اقدام به اصلاح فرایند تخلف کرده ، مرحله اول کار و در صورت تکرار تخلف، نسبت به اعمال قانون و تعطیلی محل کسب برابر قانون اقدام می شود.

او آغاز فصل گرما را آغازگر فعالیت یکسری افراد سودجو در بازار تولید و عرضه لباس دانسته که بر همین اساس عمدتا برخورد پلیس هم با این نوع واحدهای صنفی در این فصل افزایش ‍پیدا می‌کند. هلالی همینطور تاکید کرده که پلیس «با قاطعیت با واسطه‌های سودجو» در این حوزه برخورد می‌کند.

این مقام ارشد انتظامی در ادامه گفته علایم مشخصه گروه‌های ضداسلام یا انقلاب، تصاویر مبتذل که عفت عمومی را خدشه‌دار می‌کند، نوشته‌های لاتین که خیلی از افراد از معنای آن بی‌اطلاع هستند. همچنین «نشان و پرچم کشورهای بیگانه از شاخصه‌های پوشاک نامتعارف به شمار می‌آید.»

رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا هشدار داده با توجه به ابلاغیه‌های صورت گرفته، تولیدکنندگان و فروشندگان برای ممانعت از ترویج فرهنگ بیگانه از عرضه و تولید پوشاک نامتعارف خودداری کنند.

همانطور که پلیس اعلام کرده هر ساله با ورود به فصل گرما نوعی پوشش در کشور رایج می‌شود که اغلب هم با واکنش پلیس مواجه می‌شود. راه‌اندازی گشت‌های ارشاد از سال‌ها پیش برای مقابله با این نوع پوشش‌ها بود اما گویا این‌بار پلیس تلاش دارد تا منبع تولید و عرضه این نوع پوشاک را از بین ببرد.