حافظی با انتقاد از فروش سرمایه های پایتخت:

تهران با هزینه بالایی اداره میشود

سرمایه های شهر تهران برای اداره شهر و تامین نیازهای روزمره پایتخت فروخته میشود

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
تهران با هزینه بالایی اداره میشود
نوآوران -

برای نمونه لایحه فروش شرکت شهروند و نمایشگاه شهرآفتاب چند هفته پیش برای به شورای شهر آورده شده بود که اعضای شورا فعلا با آن موافقت نکرده‌اند. این شیوه اداره شهر بارها از طرف اعضای شورای شهر تهران مورد انتقاد قرار گرفته است.

در روزهای گذشته احمد حکیمی‌پور این موضوع را مطرح کرد و حالا رحمت‌الله حافظی دیگر عضو شورای شهر تهران هم در این انتقاد از شهرداری به حکیمی‌پور پیوسته است. احمد حکیمی‌پور پیشتر از اینکه شهر تهران گران اداره می‌شود شکایت کرده بود و گفته بود حتی این موضوع «برای مردم شهر هم ملموس است» و شهرداری نمی‌تواند با اعلام ارقام کلی و بدون سند و برجسته‌سازی پروژه‌هایی مثل پل صدر و تونل توحید این موضوع را لاپوشانی کند. حکیمی‌پور همچنین درباره هزینه‌هایی که از طرف شهرداری به شورای شهر ارائه می‌شود هم گفته بود شهرداری در این موارد «کلی‌گویی» می‌کند و حتی حسابرس‌های مورد تایید شورای شهر هم در رسیدگی به حساب‌های شهرداری با ابهام مواجه می‌شوند.

این موضوع را رحمت‌الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران هم مطرح کرده است. او که بارها از ناشفاف‌بودن شهرداری گلایه و انتقاد کرده بود این‌بار گفته «نباید برای تامین مالی شهر تهران سرمایه‌های شهر فروخته شود» و در حال حاضر شهر تهران «با هزینه بالایی اداره می‌شود.»

به گزارش مهر حافظی گفته تجربه 3 ساله‌اش در شورای شهر تهران نشان می‌دهد «هر جا ایستادیم، مطالعه انجام دادیم و مطالبه کردیم، به پیروزی رسیدیم» که نمونه عینی آنها موضوع فروش شهروند و شهر آفتاب است که با وجود در دستور قرار گرفتن فروش این دو سرمایه شهری به دلیل ایستادگی و مخالفت اعضای شورای شهر تهران فعلا منتفی شده است.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با بیان اینکه «نباید به دلیل سوءمدیریت در اقتصاد و اداره شهر، سرمایه‌های شهر فروخته شود» گفته شهرداری تهران برای تامین هزینه‌هایش از بانک شهر پنج هزار میلیارد تومان وام گرفته است و امروز برای بازپس دادن این وام، قصد دارد بخشی از سهام شرکت شهروند و شهر آفتاب را واگذار کند.

به گفته این عضو شورای شهر تهران مصوبه شورای سوم مبنی بر فروش شرکت شهروند در این دوره شورای شهر لغو شد، اما شهرداری تهران درصدد فروش سهام این مجموعه است از این رو شنیده می‌شود که شهرداری تهران طی هفته گذشته با تعدادی از اعضای شورای شهر جلساتی داشته تا با ارجاع مجدد لایحه فروش سهام این مجموعه به صحن، موافقت شورا را جلب کند.

او با بیان اینکه ریخت و پاش‌های گسترده شهرداری تهران تمامی ندارد، تاکید کرده اداره کنونی شهر تهران با هزینه بالایی در حال انجام است. تعداد پرسنل شهرداری تهران در 10 سال گذشته از 28 هزار نفر به بیش از 60 هزار نفر رسیده است و هم اکنون شهرداری برای پرداخت حقوق کارکنان خود در هر ماه بالغ بر 250 میلیارد تومان هزینه می کند.

حافظی با اشاره به اینکه هزینه نگهداشت شهر تهران بالا است و دو تا سه برابر، بیش از قیمت واقعی ست، برگزاری همایش‌ها و نشست‌های پرهزینه را یکی از مصداق‌های هدردادن پول در شهرداری دانسته است. به گفته او شهرداری به موضوع مدیریت مصارف هزینه‌های جاری و عمرانی بی‌توجهی می‌کند به طوری که حتی در لایحه بودجه سنواتی نیز تبصره‌های مربوط به اقتصاد مقاومتی را حذف کرده است.