آب‌نمای بوستان الغدیر جان یک پسر 13 ساله را گرفت

پارک‌های تهران بلای جان کودکان

پارک‌های تهران باز هم قربانی گرفتند. موضوع امنیت پارک‌ها که بعد از ماجرای بوستان کوهسار جدی‌تر مطرح شده بود، باز هم ‌ نتوانست کاری را از پیش ببرد و بار دیگر حادثه‌ای دلخراش این بار برای یک پسربچه اتفاق افتاد. در این حادثه نوجوانی که برای برداشتن توپ به داخل حوضچه رفته بود به دلیل اتصالی سیم‌های برق داخل حوضچه پارک «الغدیر» دچار برق گرفتگی شده و جان خود را از دست داده است.

  1. ۱۲ ماه قبل
  2. ۱
پارک‌های تهران بلای جان کودکان
نوآوران -

خبر فوت این پسربچه 13 ساله از سوی ماموران انتظامی به بازپرس کشیک اعلام شده و بلافاصله گروهی از ماموران به محل حادثه اعزام شدند. تحقیقات اولیه ماموران نشان می‌داد که این پسربچه هنگامی که مشغول توپ بازی بوده توپش به داخل حوض افتاده و برای برداشتن توپش اقدام کرده که به دلیل اتصالی در سیم‌های برق آب‌نما دچار برق گرفتگی شده و در دم جان باخته است. البته روایت دیگری هم برای این حادثه مطرح شده است. بعضی شاهدان گفته‌اند علت سقوط و مرگ این پسربچه 13 ساله برخورد سرش با کف حوض است. اما حسن عباسی،‌ مدیر روابط عمومی اورژانس تهران اعلام کرده که مصدوم به علت شدت برق‌گرفتگی جان باخته و بدنش دچار سوختگی شده‌است. همچنین بررسی‌های ماموران نشان می‌داد که حوضچه پارک الغدیر دارای عمق و ارتفاع 30 متری و کف آن مملو از لامپ‌های رنگی و هالوژنی است. با دستور قاضی جسد این نوجوان برای بررسی بیشتر به پزشکی قانونی منتقل شده‌است. این اولین حادثه دلخراش در پارک‌های تهران نیست. با توجه به این که مصوبه ایمنی پارک‌ها در شورای شهر مطرح شده بود،‌ رضا تقی پور،‌ سخنگوی شورای شهر تهران به «نوآوران» می‌گوید: هنوز معلوم نیست دقیقا چه اتفاقی افتاده و ممکن است علت اصلی مرگ این نوجوان غرق شدن باشد. او با اشاره به اینکه ایمن‌سازی پارک‌ها برعهده شهرداری تهران است ادامه می‌دهد: ما در شورای شهر مصوبه ایمن سازی بوستان‌ها را تصویب کرده‌ایم و آن‌ها ملزم به رعایت آن هستند. اگر هرکدام از ارگان‌های مسئول اشتباهی کرده باشند مطمئنا برخورد خواهد شد.

 تقی‌پور همچنین به این نکته اشاره می‌کند که ایمن بودن پارک‌ها و بررسی‌های پیشگیرانه برای امنیت بوستان‌های تهران جزو اقدامات اولیه بوده است اما این روند نیاز به زمان دارد و درباره این موضوع خاص نیز لازم است همه سوابق را ارزیابی کنیم تا بتوانیم تشخیص دهیم چه کسی مقصر رخ دادن این حادثه بوده است. سخنگوی شورای شهر تهران با اشاره به بازدید نمایندگان شورا از محل حادثه ادامه می‌دهد:‌ نمایندگان شورا حتما به محل حادثه مراجعه کرده و این مساله در کمیسیون سلامت و خدمات شهری مطرح خواهد شد.

  مقصر حادثه کوهسار هنوز هم  نامشخص است 

سخنگوی شورای شهر تهران در ادامه با اشاره به حادثه‌ای که در بوستان کوهسار رخ داده بود اضافه می‌کند: در جریان آن حادثه هم در دادگاه مشخص شد مقصر 100 درصد حادثه پیمانکار بوستان بوده. اما با توجه به این که مطرح شده است درپوش محل تصفیه آب به سرقت رفته بود نمی‌توان پیمانکار را به صورت قطعی مقصر دانست، زیرا این نیروهای نظارتی شهرداری‌اند که در این زمینه مسئولیت دارند. این حادثه خرداد ماه امسال در بوستان کوهسار مشیریه اتفاق افتاد و فاطمه 5 ساله در آبن‌مای پارک قربانی شد. حادثه‌ای که باعث شد توجه مدیران و مسئولان شهری به ایمنی فضای سبز در استان تهران جلب شود. بعد از این حادثه شهردار منطقه 15 تهران مدعی شده است که قبل از حادثه با نامه‌ای نبود دریچه محافظ برای آبن‌ما را به اطلاع پیمانکار رسانده‌اند اما این مساله از طرف پیمانکار پیگیری نشده و حفاظ جایگزین برای آن نصب نشده است. او در ادامه مقصر اصلی حادثه را پیمانکار می‌داند و معتقد است که او باید در هر صورتی امنیت آبشار و پارک را تامین کند زیرا او برای این کار از شهرداری پول می‌گیرد. این حادثه بعد از شکایت پدر و مادر کودک از شهرداری به صورت رسمی در دادگاه پیگیری شد و کارشناس رسمی دادگستری پس از بررسی محل و مطالعه پرونده نظر خود را اینگونه اعلام کرد:علت وقوع حادثه عدم وجود حفاظ روی حوضچه بوده است. با اعلام نظرکارشناس بازپرس محسن مدیر‌روستا دستور احضار پیمانکار و ابلاغ نظر کارشناس به او را صادر کرد و مقصران مرگ کودک 5 ساله در آبن‌مای پارک به دادسرای امور جنایی احضار شدند. اما تحقیقات در این رابطه ادامه داشت و هنوز هم نظرهای متفاوتی در این مورد وجود دارد. شهرداری پیمانکار را تنها مقصر این حادثه دانسته اما شورای شهر معتقد است وظیفه نظارتی شهرداری منطقه در این مورد قابل بحث است و نباید پیمانکار 100 درصد مقصر اعلام شود. علاوه بر این بعد از وقوع این حادثه چندین جلسه در ارتباط با امنیت پارک‌ها در تهران برگزار شد و شهرداری هم قول داد که کارشناسانی را برای بررسی این موضوع به پارک‌ها بفرستد تا اگر هر بوستان استاندارد‌های لازم را نداشت به آن رسیدگی شود. اقبال شاکری، عضو شورای شهر هم در یکی از این جلسه‌ها در شورای شهر گفته بود که مدیریت شهری در این زمینه باید پاسخگو باشد تا دیگر شاهد چنین حوادثی نباشیم و اخراج چند نفر به معنای برخورد با متخلفان نیست. رضا تقی‌پور، ‌سخنگوی شورای شهر تهران هم درباره اجرای مصوبه ایمن‌سازی پارک‌ها می‌گوید: این مصوبه هم در حال اجرا شدن است اما مراحلی دارد که هنوز طی نشده و مثلا در آیین‌نامه آمده است که آب‌نما ها باید نرده و حفاظ داشته باشند، در صورتی که این موضوع با ماهیت آب‌نما در تنافض است و زیبایی آن را زیر سئوال می‌برد. گفتنی است که بعد از حادثه کوهسار اطراف آب‌نمای بوستان نرده‌هایی نصب شد.

   مطرح شدن ضعف مدیریت شهری در شورای شهر تهران

در جلسه دیروز شورای شهر هم این حادثه و تکرار این نوع حوادث در پارک‌های تهران مورد بررسی قرار گرفت و در همین مورد رحمت اله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر گفته است: ‌شهرداری تهران با اقدامات مداخله جویانه مانع از تکرار حوادث تلخ در بوستان‌های شهر شود. او همچنین با اشاره به گزارش‌های غیر رسمی از علت این حادثه ادامه داده است که منتظر یک پاسخ رسمی از سوی پزشکی قانونی‌اند و همچنین انتظار دارند شهرداری گزارش کاملی از حادثه را طی 24 ساعت آینده به این کمیسیون ارائه کند. او تکرار این حوادث را زیر سئوال رفتن مدیریت شهری دانسته و معتقد است شهر تهران در این صورت به شهری ناایمن تبدیل خواهد‌شد. حافظی در ادامه به نصب تابلوهای هشداردهنده در مجاورت آبن‌ما اشاره کرده و اضافه کرده است: لازم است موانعی برای ورود افراد مخصوصا کودکان به آبن‌ما وجود داشته باشد.

  تهران شهر دوستدار کودکان نیست

از مهر ماه سال گذشته گاه و بیگاه بنرهایی در شهر با شعار: «تهران شهر دوستدار کودک» آویخته می‌شود، اما به نظر می‌رسد که این طرح که از سوی معصومه آباد، رئیس کمیته‌ ایمنی شورای شهر تهران مطرح شده است تنها در حد چند نقاشی باقی مانده و قرار نیست تهران را به شهر دوستدار کودک تبدیل کند. چیزی که در این طرح بیشتر مورد توجه قرار گرفته بود مساله آلودگی هوا در تهران و همچنین آلودگی صوتی بود. محسن سرخو در زمان بررسی لایحه آیین نامه اجرایی شهر دوستدار کودک تاکید کرده بود: با توجه به وجود آلودگی‌های صوتی، آلودگی هوا و کودکان کاری که سر چهارراه‌های شهر تهران مشغول کارند، تهران را شهر دوستدار کودک نمی‌دانند. این‌ها مشکلاتی است که کودکان را در فضای شهری تهران تهدید می‌کند، اما حالا پارک‌های تهران که قرار است جایی برای تفریح کودکان و آرامش آن‌ها باشند بلای جان بچه‌ها شده است تا جایی که در فاصله زمانی دو ماه دو کودک به علت‌های مشابه جان خود را در پارک از دست داده‌اند.